5 pysznych obiadów dla wegan

Mięsożercy często nie zdają sobie sprawy z tego, jak bogata jest dieta roślinna i jak wiele różnorodnych dań można stworzyć bez pomocy nabiału i innych produktów odzwierzęcych. Pięć poniższych przepisów pomoże zadowolić każde podniebienie, a także uchroni Cię przed monotonią i nudą w kuchni.

 

  1. Chilli sin carne

To danie, które zjednoczy przy wspólnym stole wegan, mięsożerców, a także bezglutenowców. Słodko-pikatne chilli z dynią piżmową i czarną fasolą to świeże spojrzenie na znane wszystkim ,meksykańskie danie, któremu struktury nadają pokruszone nachosy lub pocięta w paski tortilla, a nutę świeżości zapewnia świeża kolendra i awodao.

 

Wszystko czego potrzebujesz, to:

1 średnia czerwona cebula, posiekana

2 czerwone papryki, drobno pokrojone

1 mała dynia piżmowa, obrana i pokrojona w sześciany

4 ząbki czosnku, posiekane lub przeciśnięte przez praskę

2 awokado pokrojone w kostkę

2 puszki czarnej fasoli

1 puszka pomidorów krojonych

2 szklanki bulionu warzywnego

2 łyżki stołowe oliwy z oliwek

1 łyżeczka chilli

1 łyżeczka zmielonego kminku

1/4 łyżeczki mielonego cynamonu

1 liść laurowy

Sól i pieprz dla smaku

3 tortille kukurydziane, pokrojone w paski

Opcjonalne dodatkowe dodatki: świeże, posiekane liście kolendry

 

Sposób przygotowania:

 

Do rozgrzanej w garnku oliwy dodaj cebulę, paprykę i dynię piżmową. Podsmażaj aż cebula stanie się przezroczysta.

Pozostaw na niewielkim ogniu i dodaj czosnek, chili w proszku, pieprz, kminek i cynamon. Po pół minucie dodaj liść laurowy, czarną fasolę, pomidory wraz z zalewą i bulion. Pozostaw na ogniu przez godzinę, co jakiś czas mieszając, doprowadzając do lekkiego wrzenia.

Podsmaż paski z tortilli aż stanie się chrupiąca (ok. 4-7 min). Kiedy dynia zmięknie rozłóż chilli do misek, posyp przygotowaną wcześniej tortillą i awokado.

 

  1. Quesadilla z humusem

Doskonałym sposobem na upalne, letnie dni, są proste i szybkie obiady, do których przygotowania nie potrzebujemy rozgrzewać piekarnika. Przygotowanie quesadilli z humusem nie powinno nam zająć więcej niż 15 minut, a farsz możemy dostosowywać do swoich potrzeb.

 

Wszystko czego potrzebujesz, to:

(jedna porcja)

1 duża tortilla

ćwierć do pół szklanki hummusu

dowolnie wybrane składniki, np. szpinak, jarmuż, pomidory, pieczone ziemniaki, rukola

łyżeczka oliwy z oliwek

Opcjonalnie do serwowania: salsa, pesto, hummus, dowolny dip

 

Sposób przygotowania:

Rozłóż hummus i dodatki tortillę, złóż ją na pół lub w ćwiartkę i połóż na rozgrzanej patelni z dodatkiem oliwy z oliwek. Podsmażaj po 2 minuty z każdej strony, pilnując aby się nie przypaliła. Podawaj z sosami i mieszanką sałat.

 

  1. Spaghetti z cukini

 

Wydawać by się mogło, że niemal każdy lubi spaghetti, jednak po latach możemy zechcieć jakiejś odmiany w tym daniu. Rozwiązaniem tego problemu jest zastąpienie makaronu czymś, co posiada więcej witamin i nie zawiera węglowodanów, czyli cukinią.

 

Wszystko czego potrzebujesz, to:

2 średniej wielkości cukinie

300 ml pasaty pomidorowej

1 średnia cebula pokrojona w kostkę

1 ząbek czosnku

1 łyżeczka cukru

1/3 gałki muszkatołowej

1 łyżeczka wędzonej papryki

1/2 łyżeczki cynamonu

oliwa z oliwek

sól i pieprz do smaku

 

Sposób przygotowania:

 

Cukinie obierz i przy pomocy obieraczki potnij w około 2-3 mm plastry, następnie pokrój je wzdłuż na kształt makaronu spaghetti. Zeszklij cebulę na oliwie, dodaj pomidory i przyprawy i podgotuj aż do połączenia się składników. Na samym końcu dodaj cukinię i poczekaj aż nieco zmięknie.

 

 

  1. Wegański makaron z „serem”

 

Mac ‚n’ cheese to popularny w Stanach Zjednoczonych sposób na niekoniecznie zdrowy obiad. W oryginale makaronowe kolanka, gotowane najczęściej w mleku, łączone są z czterema gatunkami sera, aż do uzyskania kleistej i kremowej konsystencji. Wegańska wersja jest nie tylko zdrowsza, lecz także znacznie pomniejszona o ilość kalorii.

 

Wszystko czego potrzebujesz, to:

250 gramów makaronowych kolanek

1 główkę brokuła

1 i 1/2 oliwy z oliwek

1 mała, żółta cebula, posiekana

1 ziemniaka, startego na tarce

3 ząbki czosnku, prasowane lub mielone

1/2 łyżeczki czosnku w proszku

1/2 łyżeczki proszku cebulowego

1/2 łyżeczki suchego proszku musztardowego

1/2 łyżeczki drobnej soli morskiej

szczypta płatków ulubionej, ostrej papryki

garść orzechów nerkowca

szczypta drożdży

2 łyżeczki octu jabłkowego

 

Sposób przygotowania:

 

Gotuj makaron zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu, pod koniec gotowania (2-3 minuty przed końcem) dodaj połamane w różyczki fragmenty brokułów. Po zakończeniu gotowania opłucz w zimnej wodzie i dodaj do miski.

Jednocześnie w drugim garnku rozgrzej oliwę z oliwek i zeszklij na niej posiekaną cebulę. Kiedy stanie się przezroczysta dodaj starte ziemniaki, czosnek i przyprawy. Mieszaj, a po połączeniu się przypraw pozwól im grzać się jeszcze przez minutę. Po tym czasie dodaj orzechy nerkowca i szklankę wody, a następnie mieszaj. Nie doprowadzaj do zagotowania się wody. Po 5-8 minutach, kiedy ziemniaki staną się miękkie, przestudź mieszaninę i dodaj do blendera. Dołóż drożdże i ocet, a następnie zblenduj na gładką konsystencję. Jeżeli sos będzie zbyt gęsty, dodaj do niego odrobinę wody. Dodaj soli i pieprzy według swoich upodobań, następnie przełóż sos do miski z makaronem i wymieszaj go, aż składniki się połączą i gotowe.

 

 

  1. Burgery z czarnej fasoli

Czarna fasola to ważny zamiennik mięsa w diecie warzywnej, jest ona bogata w białko, witaminy z grup B i E, błonnik oraz kwasy omega-3. Choć nie każdy przepada za jej smakiem, odpowiednie przyprawienie sprawia, że staje się ona doskonałą bazą do past warzywnych, kotlecików i pulpetów oraz zup i sałatek. Burgery z czarnej fasoli to atrakcyjny przepis na spotkania ze znajomymi, a także jako element urozmaicający dietę dziecka.

 

Wszystko czego potrzebujesz, to:

1/2 posiekanej cebuli

1 puszka czarnej fasoli

2 rozdrobnione kromki chleba

1 łyżeczka czosnku w proszku

1 łyżeczka cebuli w proszku

1/2 szklanki mąki

1 łyżeczka papryki w proszku

sól i pieprz do smaku

 

Sposób przygotowania:

Na rozgrzany olej dodaj posiekaną cebulę i zeszklij ją. W dużej misce zetrzyj fasolę, aż będzie prawie gładka. Dodaj smażoną cebulę do puree z czarnej fasoli, wraz z pokruszonym chlebem, dodaj przyprawy i mieszaj aż do uzyskania gładkiej konsystencji. Dodaj kilka łyżek mąki dla zagęszczenia, kiedy konsystencja będzie już odpowiednia uformuj kotleciki i podsmaż je na niewielkiej ilości oliwy i średnim gazie, aż będą jędrne i lekko rumiane (ok. 3 minut z każdej strony). Podawaj z bułką i warzywami, lub jako same kotleciki.