Zastanawiasz się jak spędzić aktywnie wakacyjny czas? Przychodzą ci do głowy wszelkie sporty, ale już wszystkiego próbowałeś? Nie chcesz łączyć tego typu aktywności z wyjazdem, a móc podejmować je przez całe lato, nawet w dużym mieście? Chcesz poczuć nieco adrenaliny? Wypróbuj paintball!

Co to jest paintball?

Paintball to gra wieloosobowa, w której dwie drużyny strzelają do siebie nawzajem ze specjalnych karabinków, zwanych markerami. Przeznaczone do tego sportu bronie nie ładuje się nabojami… a kulkami z farbą! Właściwie nie z farbą, a płynnym żelowym barwnikiem spożywczym, który rozpryskuje się na celu, tworząc plamę, czyli trafienie. Gra odbywa się według scenariuszy zaproponowanych przez prowadzących, a sami zawodnicy chronieni są przed strzałami kombinezonami wojskowymi, rękawicami, ochraniaczami na szyję i klatkę piersiową (te zwłaszcza u kobiet) oraz co najważniejsze – maską. Wygrywa drużyna, która wystrzela wszystkich przeciwników albo osiągnie cel przewidziany w scenariuszu. Trafiony gracz zwykle podnosi rękę i schodzi jako wyeliminowany. Gry mogą odbywać się w trybie ciągłym, gdzie gracze schodzą, ścierają znaki trafień i „odzyskują życie”, by wrócić do rozgrywki lub przerywanym, kiedy po każdym trafieniu – schodzą i czekają do końca scenariusza. Rozgrywki paintballowe odbywają się zazwyczaj na świeżym powietrzu – na terenach leśnych lub zwyczajnych polach z przeszkodami.

Jak się przygotować?

  • Odpowiednie buty – najlepiej trekkingowe lub korki piłkarskie, pozwalające utrzymać równowagę i zwrotność na terenie trawiastym. Paintaball to sport biegowy, ale próbując zestrzelić przeciwnika nie tylko będziesz potrzebował utrzymać prędkość, ale także odpowiednio się ustawić za przeszkodą, schować się za nią podczas ucieczki przed wrogiem, czy bezszelestnie zachodzić go od boku.
  • Woda lub napój izotoniczny – jest to sport wymagający wiele wysiłku, a także powodujący nadmierne oddawanie wody z organizmu. W przerwach pomiędzy grami należy się zatem skutecznie nawadniać by utrzymać siły. Warto też wziąć koszulkę na zmianę na powrót.
  • NIE ZABIERAJ alkoholu i grubych ubrań – większość pól paintballowych kategorycznie zabrania spożywania alkoholu podczas rozgrywek. Poza tym, że w nadmiernej ilości może on spowodować niebezpieczne wypadki, to stanowi przyczynę silnego parowania maski. Grube ubrania może stanowią lepszą ochronę przed uderzeniem pocisku, ale przy wysokiej temperaturze, a także ubraniach ochronnych sprawią, że zaczniesz się nadmiernie pocić, a nawet możesz doprowadzić do przegrzania lub omdlenia.

Jak wygląda rozgrywka?

Paintball to nie tylko bieganie i strzelanie do siebie nawzajem kulkami z farbą. Oczywiście to tylko część zabawy podczas rozgrywki. Przede wszystkim jest to gra drużynowa wymagająca dobrej komunikacji pomiędzy zawodnikami oraz myślenia strategicznego. Musisz wiedzieć, że dźwięki mogą zdradzić twoją pozycje, dlatego rozmowa na terenie pola nie będzie taka prosta. Łatwiej podzielić się rolami wcześniej i ustalić własną technikę ataku i obrony. Zawodnik grający w paintball musi być skupiony i czujny, wszędzie może czaić się przeciwnik. Rozgrywka to również aktywny czas, uczestnik powinien być mobilny, ale także potrafić ukrywać się przed ostrzałem. Warto wiedzieć, że paintball to duża dawka adrenaliny, sprawiająca, że przez krótką chwilę czujesz się jak prawdziwy żołnierz.

By zadbać o swoją kondycję oraz sprawność sięgnij po EstroVitę MEN. To suplement diety, zawierający kompleks ultraczystych, wysoce skoncentrowanych kwasów Omega -3, – 6, -9, w tym unikatowy kwas Omega 5, który wspiera organizm mężczyzn w każdym wieku. Unikalna kompozycja olejów roślinnych, witamin i przeciwutleniaczy odznacza się licznymi właściwościami prozdrowotnymi, dbając o zdrowie i doskonałą formę mężczyzn. Witaminy K i D zawarte w produkcie dbają o zdrowe i mocne kości, a witamina D dodatkowo wspiera prawidłowe funkcjonowanie mięśni.

Aktywny wypoczynek z paintballem to jedna z najlepszych możliwości zebrania znajomych i przyjemnego spędzenia z nimi czasu. To także doskonała okazja do spalenia kilku kalorii. Pola paintballowe rozlokowane są w bardzo różnych okolicach, ale można znaleźć je zarówno w dużych miastach jak i w pobliżu terenów wiejskich. Organizowane są także ogromne gry na setki osób, stanowiące zupełnie inne wrażenie – zawodnik jest częścią armii, oddziału, który posiada konkretne zadania. Warto zatem zainteresować się tym sportem i dać się ponieść adrenalinie!