Prawidłowe odżywianie oraz budowanie zdrowych nawyków żywieniowych powinno się kształtować od najmłodszych lat życia dziecka. Błędy żywieniowe już w pierwszym okresie życia dziecka mogą powodować różne dysfunkcje oraz wpłynąć negatywnie na pracę całego organizmu. Dlatego bardzo istotna jest edukacja żywieniowa. Jakie są najczęstsze błędy żywieniowe u dzieci? Jak ich uniknąć?
Błędów żywieniowych, które popełniają dzieci i młodzież jest coraz więcej. Najczęściej dotyczą one zbyt dużej ilości spożywanych pokarmów, niskiego urozmaicenia zjadanych potraw oraz dokonywania złych wyborów żywieniowych. Takie zachowania wiążą się z coraz większą częstotliwością występowania nadwagi i otyłości, chorób metabolicznych, niedoboru witamin i składników mineralnych.
Jakie są najczęstsze błędy żywieniowe?
Do najczęstszych błędów żywieniowych popełnianych przez dzieci zalicza się:
- Dokonywanie złych wyborów żywieniowych – dzieci i młodzież bardzo często sięgają po żywność wysokoprzetworzoną oraz słodycze. Najczęściej są to: fast-food, ciastka, chipsy, słone przekąski. Wymienione produkty zawierają duże ilości kwasów tłuszczowych trans, soli, cukru. Spożywanie tych produktów w dużej ilości sprzyja powstawaniu nadwagi i otyłości.
- Mała ilość warzyw i owoców – warzywa i owoce są niezbędne w diecie zarówno dzieci jak i dorosłych. Dziennie powinniśmy spożywać ponad 500 g świeżych owoców i warzyw. Stanowią źródło witamin, składników mineralnych oraz błonnika pokarmowego. Niedostateczna ich podaż w diecie może prowadzić do powstawania niedoborów oraz problemów z wypróżnianiem.
- Wysokie spożycie napojów słodzonych, energetycznych i gazowanych zamiast wody – napoje te zawierają dużą ilość cukrów prostych, co przy zwiększonym ich spożyciu wiąże się z powstawaniem otyłości oraz cukrzycy. Napoje energetyczne bogate są w kofeinę oraz inne związki pobudzające, które nie są wskazane w diecie dziecka. Dziecko w wieku szkolnym powinno wypijać 1,5 – 2 l wody dziennie.
- Nieregularne spożywanie posiłków – regularne spożywanie posiłków w ciągu dnia wiąże się z mniejszym ryzykiem powstawania otyłości oraz zmniejsza możliwość pojawiania się napadów głodu w ciągu dnia. Należy pamiętać, że dla dziecka najważniejszym posiłkiem jest śniadanie. Spożycie pełnowartościowego śniadania, które zawiera: białko, tłuszcze i węglowodany uchroni dziecko przed podjadaniem słodyczy oraz zmniejszy ryzyko.
- Brak suplementacji witaminy D3 oraz kwasów omega-3 – dawkę suplementacyjną należy dostosować do wieku oraz masy ciała dziecka. Ich niedobór może przyczynić się do występowania krzywicy, zmniejszenia odporności na infekcje oraz nieprawidłowego rozwoju układu nerwowego. Dla wsparcia koncentracji, pracy mózgu oraz wzrostu i rozwoju dziecka powstał suplement diety EstroVita Genius Kids, który zawiera roślinne źródło kwasów omega-3,6,9 oraz witamin D,E,K. EstroVita Genius kids to suplement diety przeznaczony dla dzieci od 3. roku życia.
Jak poprawić żywienie dzieci?
-
- Zadbaj o regularność posiłków dziecka. Postaraj się, aby posiłki pojawiały się co 3-4 godziny. Każdy dzień dziecko powinno zacząć od pełnowartościowego śniadania ( do takiego śniadania z pewnością nie zalicza się kanapka z dżemem), które dostarczy wszystkich niezbędnych składników, aby miało energię i utrzymało koncentrację przez pierwszą połowę dnia.
- Wyeliminuj z diety dziecka kolorowe, słodzone napoje. Zamień je na wodę, np. z dodatkami w formie cytrusów, malin, mięty. Możesz wspólnie z dzieckiem przygotować domową lemoniadę z odrobiną miodu czy domową herbatę mrożoną.
- Zadbaj o dodatek produktów bogatych w kwasy omega-3 do posiłków. Dobrym źródłem kwasów omega-3 są: tłuste ryby morskie, olej rzepakowy, olej lniany, siemię lniane czy nasiona chia. Zapewni to prawidłowy rozwój mózgu oraz wsparcie koncentracji dziecka.
- Ogranicz podawanie dziecku słodyczy oraz produktów wysoko przetworzonych. Postaw na wspólne przygotowywanie posiłków i przekąsek w domu, zamiast kupowania gotowych drożdżówek czy chipsów.
Błędy żywieniowe wśród dzieci i młodzieży bardzo często prowadzą do rozwoju nadwagi i otyłości, niedoborów składników odżywczych, problemów z rozwojem i koncentracją. Dlatego niezwykle istotna jest rola rodziców w budowaniu zdrowych nawyków żywieniowych wśród dzieci i młodzieży.