Z pewnością nie jest możliwe jednoznaczne wskazanie tego, jakie są przyczyny bólu głowy. Może być ich bowiem naprawdę wiele. Tak zwana wtórna jego postać może wynikać na przykład z problemów natury neurologicznej, urazów, nadciśnienia tętniczego, zaburzeń psychicznych, a nawet smogu i zmian pogody. Istnieje także pierwotny ból głowy, którego pojawienie się nie jest wynikiem innej choroby. Do tego rodzaju zalicza się popularne migreny oraz intensywne bóle klasterowe.

Wtórny ból głowy może być spowodowany przez całą listę różnych chorób, także tych banalnych, na przykład przeziębienie. Ból głowy pojawia się również w przypadku nadciśnienia tętniczego. Wówczas towarzyszy nagłemu skokowi ciśnienia i najbardziej daje się we znaki w okolicy potylicznej. Inną przypadłością jest neuralgia nerwu twarzowego, której objawem jest napadowy ból jednej strony twarzy. Podobnie ostre objawy daje także zapalenie zatok. W tym przypadku ból nasila się podczas pochylania głowy. Również źle dobrane okulary albo ich brak mogą skutkować nie tylko pogłębieniem się wady, ale również dawać nieprzyjemne objawy. Inne choroby oczu, przede wszystkim jaskra, skutkują widzeniem przez chorych aureoli wokół punktów świetlnych, wymiotami, pomniejszoną ostrością widzenia. Z pewnością należy leczyć zęby – problemy z nimi to nie tylko kwestia estetyki, ale również zdrowia. Stan zapalny w obrębie jamy ustnej skutkować może silnym, napadowym bólem głowy.

Wskazane choroby mają charakter raczej przewlekłych. Tymczasem ból głowy może być także objawem bardzo groźnych zmian wymagających natychmiastowej interwencji lekarskiej. Ból głowy przy jednoczesnej drętwocie karku, gorączce i wymiotach to wyraźny objaw zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Napady padaczkowe, wysoka temperatura, objawy psychiczne to częsty skutek pojawienia się zapalenia mózgu albo jego tętniaka. Jeżeli ból głowy pojawił się po urazie, można podejrzewać wstrząs mózgu.

Bez względu na przyczyny bólu głowy, jeżeli towarzyszą mu jakieś inne objawy, ból jest nasilony albo długotrwały, konieczna jest konsultacja lekarska. Sam ból nie jest jeszcze powodem do dużego zmartwienia, ale z pewnością wymaga przeprowadzenia odpowiedniej diagnostyki i stwierdzenia czego jest on pochodną. A więc także dobrania skutecznej farmakoterapii i dalszego sposobu postępowania.