Każda sytuacja może wywołać stres, który na dłuższą metę niekorzystnie wpłynie na nasz organizm i zdrowie. Bywa, że z tym niewidzialnym przeciwnikiem spotykamy się codziennie: w pracy, na zajęciach, w domu. I choć stres nie jest dobry dla całego organizmu, tak najbardziej cierpi na tym nasze serce.

Stres jest często niespodziewaną reakcją organizmu na różne sytuacje. Gdy zaczyna nas dopadać, w naszym organizmie zaczynają zachodzić pewne zmiany, takie jak m.in: przyspieszony oddech, rozszerzone źrenice, napięcie mięśni. Długotrwały stres jest poważnym zagrożeniem zarówno dla naszego zdrowia psychicznego, jak i fizycznego. Przewlekłe napięcie może prowadzić do drażliwości, obniżonej koncentracji, a nawet depresji czy niestabilności emocjonalnej. W chwilach napięcia i przewlekłego stresu nasz organizm zaczyna zmagać się z bezsennością, kłopotami z oddychaniem, migreną oraz wieloma innymi dolegliwościami, które w pierwszych chwilach nie kojarzą się ze stresem. Konsekwencję przewlekłego stresu nierzadko bywają również zaburzenia rytmu serca, które niewątpliwie mogą być stanem zagrożenia życia”. – podkreśla dr n. med. Edyta Blus.

Osoby cierpiące na przewlekły stres często mają zaniżoną samoocenę, nie są zadowolone ze swojego życia, a relacje z innymi zaczynają zanikać. Pośpiech i wyzwania dnia codziennego wcale nie ułatwiają zadania – wręcz przeciwnie: ciągle narzucają wyższe tempo. Długotrwałe uczucie stresu bywa destrukcyjne niemal w każdej dziedzinie naszego życia.

Jak radzić sobie ze stresem?


Niestety nie ma jednej, uniwersalnej recepty, która zawsze by się sprawdzała. Nie możemy wszak pozbyć się stresu raz na zawsze, jednak istnieje kilka metod, które mogą nam pomóc w sytuacji, kiedy go doświadczamy. Wśród nich można znaleźć poszukiwania wsparcia otoczenia, konfrontację czy samokontrolę. Następstwa stresu mogą negatywnie odbić się na naszym zdrowiu – zarówno fizycznym, jak i psychicznym.

Powiedz stresowi stop!


Choć wydaje się to banalne, tak ogromne znaczenie odgrywa nasze podejście i nastawienie do stresującej nas sytuacji. Ciągłe wmawianie sobie, że coś pójdzie nie tak, pesymistyczne myśli nigdy nie są niczym dobrym. Wystarczy nieco optymistycznego spojrzenia na daną sytuację, by zmienić perspektywę, a tym samym zyskać odpowiednie nastawienie!

Ważny jest także zdrowy tryb życia. Codzienna porcja witamin i minerałów pozytywnie wpływają na samopoczucie i energię, dzięki czemu nasze nastawienie zmienia się. Chcąc wesprzeć swój organizm sięgnij po dodatkową suplementację kwasów omega. Idealną propozycją będzie EstroVita Cardio. To suplement diety o najwyżej skoncentrowanej zawartość kwasu ALA (omega-3), który stanowi doskonałe wsparcie dla Twojego serca. Roślinna forma omega-3 (ALA) dedykowana jest w szczególności osobom dbających o serce i układ krążenia.

Nie bez znaczenia jest podejmowanie aktywności fizycznej – wszak maksyma „sport to zdrowie” znana jest niemal na całym świecie i nie wzięła się znikąd! Wysiłek fizyczny jest znakomitym sposobem na odreagowanie i wyrzucenie z siebie negatywnych emocji. Dowolności w wyborze idealnej dyscypliny jest sporo – możemy postawić na siłownię, jogging czy pływanie. Dzięki aktywności fizycznej dochodzi do wytwarzania się endorfin, znanych pod potocznym pojęciem „hormonów szczęścia”. W codziennym biegu ważny jest także odpoczynek, który pozwoli na regenerację ciała, ale i umysłu.

Stres nigdy nie prowadzi do niczego dobrego, dlatego warto z nim walczyć, chroniąc tym samym swoje serce i cały organizm.


dr n. med. Edyta Blus

Doktor nauk medycznych w zakresie biologii medycznej i magister biologii. Doświadczenie zawodowe zdobywała podczas stażu i pracy w Pracowni Immunologii Doświadczalnej Instytutu Biologii Medycznej Polskiej Akademii Nauk oraz  jako nauczyciel akademicki immunologii i patofizjologii na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi.