Tegoroczne lato obfituje w temperatury powyżej 25 stopi Celsjusza. Często towarzyszące burze oraz duszne powietrze sprawiają, że czujemy się zmęczeni i znużeni. Jak temu zapobiec? Regularne picie wody pomoże nam w utrzymaniu prawidłowego poziomu nawodnienia oraz zminimalizuje uczucie znużenia czy braku koncentracji. Według aktualnej wiedzy odwodnienie na poziomi 2-3% masy ciała może obniżać wydolność fizyczną. Wzrost niedoboru wody od 5 do 8% powoduje wzmożenie niewydolności fizycznej i psychicznej. Kolejnym następstwem są zaburzenia elektrolitowe, nieprawidłowości w wydalaniu moczu czy kłopoty z wypróżnianiem się.
Zapotrzebowanie na wodę
Minimalne zapotrzebowanie na wodę to ilość, która będzie równa jej utracie oraz będzie zapobiegać efektom jej zbyt niskiego spożycia. Do czynników wpływających na zapotrzebowanie na wodę należą: wiek, ciąża/laktacja, aktywność fizyczna, stany chorobowe, temperatura powietrza, niska wilgotność, ilość spożywanej kofeiny oraz alkoholu.
Co pić w upały
W upalne dni najlepiej sięgać po wodę średnio oraz wysoko zmineralizowaną, ponieważ dostarczy nam elektrolitów utraconych wraz z potem. Soki i słodkie napoje nie będą gasiły naszego pragnienia tak jak woda. Dlatego warto sok rozcieńczyć z wodą w proporcji 1:1, aby zmniejszyć ilość cukru spożywanego w diecie oraz ograniczyć ilość zbędnych kalorii. W upalne dni warto spożywać dużą ilość warzyw i owoców, które zawierają duże ilości wody. Można z nich przygotować koktajle bądź zupy. A z naturalnej wody bez problemu przyrządzimy domowe wody smakowe.
Domowa woda smakowa
Co tak naprawdę potrzebujesz do wykonania domowej wody smakowej? Użyj tego, co masz pod ręką! Jeśli nie wiesz jak połączyć smaki, to poniżej przygotowałam dla Ciebie przepisy na domową wodę smakową.
Woda z ogórkiem i miętą
Składniki:
- 1 litr wody
- 1 mały ogórek
- 1 cytryna
- 3 gałązki mięty
- 1 łyżka miodu
Wykonanie:
Wyciśnij sok z ½ cytryny i wlej do dzbanka, pozostałą cytrynę wraz z ogórkiem pokrój w plasterki i dodaj do naczynia. Dodaj odrobinę wody, miód i dokładnie wymieszaj do rozpuszczenia. Dodaj listki mięty oraz uzupełnij karafkę wodą.
Woda arbuzowa
Składniki:
- 1 litr wody
- 2 plastry arbuza
- Sok z 1 limonki
Wykonanie:
Arbuza obierz i zblenduj z odrobiną wody. Przelej do karafki, dodaj sok z limonki, uzupełnij wodą i dokładnie wymieszaj.
Woda z ananasem i rozmarynem
Składniki:
- 1 litr wody
- 1 gruszka
- 1 cytryna
- 2 gałązki rozmarynu
- 1 łyżka miody
Wykonanie:
Gruszkę pokrój w plasterki, przełóż do dzbanka. Dodaj wyciśnięty sok z ½ cytryny, a resztę pokrój w plastry i dodaj do naczynia. Wlej odrobinę miodu oraz wody, dokładnie wymieszaj. Uzupełnij naczynie wodą i gałązkami rozmarynu.
Woda z truskawkami i bazylią
Składniki:
- ½ kg truskawek
- Kilka gałązek świeżej bazylii
- 1 litr wody
Wykonanie:
Truskawki pokrój w plasterki, przełóż do karafki. Dodaj gałązki bazylii i uzupełnij wodą. Odstaw w chłodne miejsce na około 15-20 minut.
Przygotowanie domowej wody smakowej to z pewnością duża frajda dla dzieci. Mogą uczestniczyć w przygotowaniu takiego napoju oraz dodać swoje ulubione owoce. Domowa woda smakowa będzie świetną alternatywą dla słodzonych soków i napojów gazowanych.