Sport to zdrowie – maksyma znana niemal wszystkim. Wielokrotnie podkreśla się, że aktywność fizyczna jest bardzo ważna, ponieważ niesie za sobą wiele pozytywnych cech, korzystnie wpływając na ludzki organizm. Istnieje wiele aktywności, które możemy podejmować i ćwiczyć samodzielnie, ze znajomymi, a nawet z dziećmi, co jest dla nich niemałą gratką. Warto pamiętać, że ćwiczenia dla dzieci powinny być nieco inne niż te, które sami podejmujemy.

Dlaczego?

Organizm dziecka zdecydowanie różni się od organizmu dorosłego. Właśnie dlatego nie jest w pełni przystosowany do aktywności, jakie mogą być wykonywane przez osoby dorosłe. Intensywne i długie ćwiczenia wykonywane przez dzieci mogą nieść katastrofalne skutki dla ich ciała. Możemy jednak wybrać się z dziećmi na długi spacer, plac zabaw czy na basen. Możemy także efektywnie spędzić czas w domu. Pamiętajmy, by nie zmuszać dziecka do podejmowania aktywności, a raczej zachęcić i pokazać, że dana forma ćwiczeń może być świetną zabawą!

Wpływ aktywności fizycznej na rozwój dziecka

Nie ulega wątpliwości, że aktywność fizyczna wpływa na rozwój dziecka – kształtuje zarówno jego sprawność, siłę czy koordynację ruchową. Mało tego – odpowiednia aktywność może redukować wady podstawy, wpłynąć na prawidłowy rozwój układu mięśniowo-szkieletowego, a nawet wesprzeć układ krążenia.

Dowiedziono, że podejmowanie aktywności fizycznej wpływa bezpośrednio na poprawę samopoczucia, co ułatwia radzenie sobie z trudnymi sytuacjami. Naukowe doniesienia wskazują, że sport przyczynia się do wsparcia procesów umysłowych, co wpływa na szybkość podejmowanych decyzji, pamięć, skupienie czy koncentrację. Już niewielka, ale systematyczna ilość ruchu w ciągu dnia, może zredukować niepokój i poprawić samopoczucie. Dzieje się tak poprzez wydzielane podczas aktywności endorfin, nazwanych hormonami szczęścia. Właśnie dlatego warto włączyć aktywność fizyczną do naszego rozkładu dnia – skorzysta na tym nasza pociecha, ale i my sami zauważymy pozytywne skutki, jakie niesie za sobą sport.

Ćwicz razem z dzieckiem!

Musimy pamiętać, że każde dziecko jest inne, dlatego – podobnie jak w przypadku dorosłych – każde ćwiczenia powinny być dopasowane indywidualnie. W przypadku dzieci powinny one być także odpowiednie dla wieku dziecka oraz predyspozycji. Włączając się do ćwiczeń dla pociech sprawisz, że razem spędzicie aktywnie czas! Poniżej przedstawiamy kilka prostych ćwiczeń, które staną się świetną zabawą!

  • Pajacyki – jedno z najpopularniejszych ćwiczeń, które zna każdy. Ciekawą alternatywą na to ćwiczenie jest krzyżowanie nóg i wyprostowanych przed sobą rąk. Możemy skakać na czas: kto w danym czasie wykona więcej powtórzeń. Na końcu „konkurencji” zwycięzca dostaje symboliczną nagrodę.
  • Tor przeszkód – choć wydaje się to niemożliwe, tak przeszkody można ułożyć ze wszystkiego, co znajduje się pod ręką: poduszki, koc, karton, butelki itd. Aktywność może obejmować przeskakiwanie poduszek, wchodzenie na krzesło lub przechodzenie pod nim, omijanie kartonów itd. Ogranicza nas jedynie wyobraźnia!
  • Labirynt – wystarczy kilka kartonów, aby ułożyć labirynt, który trzeba będzie przejść w najkrótszym czasie. Labirynt nie musi być skomplikowany – wystarczy ciekawa opcja jego ukończenia. Na przykład możemy iść tyłem lub na czworakach.

Większość ruchowych zabaw można wymyśleć samemu, wystarczy nieco kreatywności by stworzyć ciekawy „plan treningowy” dla całej rodziny!

Oprócz aktywności fizycznej ważna jest także dobrze zbilansowana dieta oraz właściwa suplementacja. Linia produktów EstroVita Kids została stworzona z myślą o prawidłowym rozwoju naszych pociech. To suplementy diety o najwyższej koncentracji kwasów tłuszczowych omega 3, 6 i 9 pochodzenia roślinnego. Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczone koniecznie powinny zostać dostarczone organizmowi w okresie wzrostu i rozwoju. EstroVita Kids dostępna jest w czterech wariantach:

  • EstroVita Kids o smaku malinowym lub pomarańczowo-bananowym;
  • EstroVita Immuno o smaku słodkiej cytryny. Suplement diety powstał z myślą o wsparciu odporności najmłodszych;
  • EstroVita Genius Kids o smaku słodkiej cytryny – dla każdego geniusza! Suplement stanowi unikalną kompozycję olejów (z mikroalg, z lnu, z czarnej porzeczki, z dzikiej róży). Zawiera wyjątkowe połączenie dwóch form kwasu omega 3 (ALA i DHA).

EstroVita z linii KIDS przeznaczona jest dla dzieci od 3. roku życia i młodzieży.

Domowe aktywności podejmowane z dzieckiem mogą być niemałą rozrywką  dla całej rodziny! Ćwicząc nasz organizm wytwarza endorfiny, które doskonale wpływają na poprawę naszego samopoczucia, co jest szczególnie ważne, gdy za oknem panuje niesprzyjająca aura. Pamiętajmy jednak, aby przed każdą formą aktywności zrobić rozgrzewkę, by przygotować organizm do podjęcia wysiłku. Najważniejszą kwestią, o której nie można zapomnieć to bezpieczeństwo – zarówno naszego dziecka, jak i nasze.