Większość kobiet, gdy dowiaduje się o ciąży, rezygnuje z aktywności fizycznej. W cień odchodzą wszystkie ćwiczenia siłowe czy wytrzymałościowe, które do tej pory wiodły prym. Warto jednak podkreślić, że jeśli nie ma ku temu przeciwskazań do sportu można wrócić bardzo szybko! Mówi się, że pierwszy trymestr jest najniebezpieczniejszy – może wówczas dojść do poronienia lub pojawienia się komplikacji. To właśnie na ten czas rzeczywiście lepiej odłożyć na bok zbyt wyczerpującą aktywność fizyczną.

Nie od dziś wiadomo, że ruch to zdrowie, dlatego tak ważne jest, aby nie rezygnować z aktywności fizycznej. Plan treningowy powinien spełniać indywidualne potrzeby przyszłej mamy. Regularne ćwiczenia mogą być niezwykle pomoce w poprawie kondycji oraz zdrowia podczas ciąży.

Bezpieczeństwo to podstawa!

Nim podejmiesz jakąkolwiek aktywność fizyczną warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który powinien przeprowadzić wywiad i wykluczyć ewentualną niemożność do podjęcia aktywności.

Regularne, indywidualnie dopasowane treningi doskonale wpływają na nasz organizm, przyczyniając się często do redukcji bólu kręgosłupa, który jest niewątpliwie bardziej obciążony podczas ciąży. Brak aktywności fizycznej w trakcie ciąży może wpłynąć niekorzystnie zarówno na samopoczucie przyszłej mamy, jak i na jej sylwetkę. Warto zatem postawić nawet na najprostsze ćwiczenia, byle wykonywane regularnie. Doskonałym rozwiązaniem są choćby spacery – świeże powietrze pomoże dotlenić organizm, co w trakcie ciąży jest niezwykle ważne. Jednak należy pamiętać, aby się nie przemęczać. Jeśli w trakcie spaceru poczujesz, że już nie masz sił – odpocznij, a następnie kieruj się w stronę domu. – podkreśla dr n. med. Edyta Blus

A może koci grzbiet?

Ćwiczenie to z pewnością zna każda kobieta – na sali gimnastycznej w szkole było dość powszechne i popularne. To ćwiczenie można śmiało wykonywać przez cały okres trwania ciąży. Ćwiczenie jest relatywnie proste i niewymagające. Wystarczy uklęknąć i oprzeć dłonie na podłodze, prostując równocześnie ramiona i rozluźniając mięśnie grzbietu. Ważne, aby głowa, szyja i kręgosłup tworzyły linię prostą. Następnie wyginamy plecy ku górze i opuszczamy głowę. Takie ćwiczenie można wykonywać o każdej porze dnia, z kilkoma powtórzeniami.

Daj odpocząć nogom!

Nasze nogi codziennie dźwigają nasz ciężar, przez co mogą szybko się męczyć i manifestować w postaci bólu czy uczucia ociężenia. Połóż się na swoim lewym boku, tak, aby twoje ramiona, biodra oraz kolana znalazły się w linii prostej. Twoja głowa niech będzie podparta lewą ręką, natomiast prawa musi być oparta o podłogę na wysokości klatki piersiowej. Spróbuj rozluźnić mięśnie, weź głęboki wdech przez nos. W trakcie wydechu ustami, powoli unieś prawą nogę tak wysoko, jak dasz radę. Kolejny wdech to opuszczanie nogi. Takie ćwiczenia powtórz po dziesięć razy na każdą nogę. Jeżeli będzie ci łatwiej, nogę możesz unosić zgiętą.

Ćwiczenia, których nie powinno się wykonywać w ciąży

Ćwiczenia, które wymagają od ciężarnej nierównych czy zbyt intensywnych ruchów nie są zbyt dobrym pomysłem. Niewskazane są zatem głębokie przysiady czy ćwiczenia, podczas których musimy dotknąć, z pozycji stojącej, podłogi. Podobnie jak ćwiczenia, które mogą narazić nas na kontuzje czy upadki, takie jak choćby podnoszenie ciężarów.

Prawidłowa dieta jest niezwykle ważna zarówno dla kobiety w ciąży jak i dla jej rozwijającego się dziecka. W okresie oczekiwania na maleństwo warto sięgnąć po suplementy zawierające kwasy tłuszczowe omega 3, 6 i 9. Doskonałym przykładem będzie EstroVita Classic – jako jedyny preparat na rynku posiada najwyższą skoncentrowaną zawartość kwasów tłuszczowych omega 3, 6, 9, które zostały wyizolowane z unikalnej mieszaniny aż czterech olejów roślinnych (lnianego, z czarnej porzeczki, wiesiołka, ogórecznika). Kwasy omega 3 i omega 6 są skomponowane w doskonałej proporcji i wzbogacone witaminą E o właściwościach antyoksydacyjnych. Pamiętać jednak należy, że w okresie ciąży przyjmowanie wszelkich suplementów należy konsultować z lekarzem. – wspomina dr n. med. Edyta Blus

Uprawianie sportu w trakcie ciąży jest wskazane, jednak trzeba pamiętać, aby plan treningowy był odpowiednio dobrany i nie forsował za bardzo naszego ciała. Kobieta wykonując ćwiczenia może liczyć nie tylko na utrzymanie zgrabnej sylwetki, ale i na poprawę samopoczucia, ponieważ podczas treningów uwalniają się endorfiny odpowiedzialne za dobry nastrój. Nim jednak podejmiemy decyzję o aktywnym trybie życia w ciąży musimy mieć pewność, że nie ma ku temu żadnych przeciwskazań.


dr n. med. Edyta Blus

Doktor nauk medycznych w zakresie biologii medycznej i magister biologii. Doświadczenie zawodowe zdobywała podczas stażu i pracy w Pracowni Immunologii Doświadczalnej Instytutu Biologii Medycznej Polskiej Akademii Nauk oraz  jako nauczyciel akademicki immunologii i patofizjologii na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi.