Zależy ci na szybkiej redukcji tkanki tłuszczowej? W takim razie ćwiczenia kardio są odpowiednie dla ciebie. Na podstawowym poziomie ćwiczeń nadrzędną zasadą jest fakt, że zdecydowanie lepiej jest robić cokolwiek, podejmować jakikolwiek wysiłek fizyczny, niż z niego całkowicie rezygnować. Plan ćwiczeń kardio należy dopasować do swojego stylu życia, wieku, możliwości czasowych, a także do sprzętu, którym się dysponuje.

 

Trening interwałowy

 

Intensywny trening interwałowy jest popularny, bo zajmuje stosunkowo niewiele czasu w ciągu dnia, a jednocześnie świetnie wpływa na układ krążenia. Jego założeniem są krótkie, ale intensywne sekwencje ćwiczeń, które są poprzeplatane krótkimi przerwami. Odstępy pomiędzy interwałami to między 30 a 120 sekund. Całość treningu powinna zamknąć się w 25 minutach. Taki trening interwałowy sprawia, że spalanie kalorii pozostaje wysokie przez dłuższy czas.

 

Trening kardio o umiarkowanej intensywności

 

W trakcie ćwiczeń kardio o umiarkowanym czasie trwania i umiarkowanej intensywności, także możliwe jest efektywne spalanie tkanki tłuszczowej. Wszystko zależy od czasu trwania ćwiczeń, które powinny trwać około 30-45 minut i odbywać się na górnej granicy strefy tętna. Takie średnio intensywne ćwiczenia idealnie wpływają na poprawę wydolności organizmu.

 

Długi trening kardio o umiarkowanej intensywności

 

Niewątpliwą zaletą długiego treningu kardio, czyli trwającego około godziny, jest to, że większość kalorii spalanych jest z tłuszczu, a co za tym idzie – suma ich jest wysoka. Dłuższy trening zakłada jego niższą intensywność. Przy tego rodzaju ćwiczeniach spalane jest więcej tłuszczu niż węglowodanów. Taki rodzaj treningu jest zalecany przede wszystkim osobom początkującym oraz o specjalnych potrzebach, na przykład osobom starszym, z nadwagą lub problemami ortopedycznymi. Jego składową mogą być na początek godzinne wycieczki lub spacery. Jednak w miarę zyskiwania sprawności, warto skracać trening i zwiększać jego intensywność, co daje lepsze rezultaty pod względem spalania tkanki tłuszczowej. Intensywne działania podkręcają metabolizm.