Nadmiar obowiązków, niezdrowy tryb życia, pośpiech i brak odpoczynku – to tylko kilka z powodów sprzyjających stresowi. Ten niewidzialny, acz odczuwalny przeciwnik przybiera różne formy i choć może być motywujący, tak w dużej mierze demotywuje i sprawia, że nasz organizm przestaje prawidłowo funkcjonować. Sytuacje, które wywołują napięcie wysyłają do organizmu jasny sygnał, aby rozpocząć produkcję kortyzolu. I choć kortyzol wytwarzany jest codziennie, szczególnie o poranku, tak na dłużą metę niesie z sobą niekorzystne konsekwencje.

Jak wspomina ekspert EstroVity dr n. med. Edyta Blus:

„Stres jest reakcją organizmu na wydarzenia obciążające oraz zakłócające jego równowagę. Choć w pierwszej fazie może wydawać się mobilizujący, na dłuższą metę stan ten staje się destrukcyjny. Ciągłe odczuwanie stresu jest dla naszego organizmu bardzo niekorzystne – zarówno dla sfery fizycznej, jak i psychicznej. Może powodować zwiększoną drażliwość i stany lękowe, a w konsekwencji szereg zaburzeń somatycznych. Przewlekłemu stresowi towarzyszy bardzo często bezsenność, bóle głowy, ataki paniki, a nawet zaburzenie funkcjonowania wielu narządów i układów. Należy pamiętać, że stres jest jednym z kluczowych czynników ryzyka bardzo wielu chorób.  Skutki stresu bardzo widoczne są również na naszej skórze.”

W jaki sposób stres wpływa na organizm?

Nie ulega wątpliwości, że w parze z dobrym samopoczuciem idzie dobre zdrowie. Gdy nasze samopoczucie pogarsza się, odczuwamy stres lub inne negatywne emocje, nie pozostaje to organizmowi obojętne – wręcz przeciwnie. W momencie, gdy odczuwamy ciągły stres, naszemu organizmowi coraz trudniej sobie z nim poradzić. Wyczerpują się nasze siły, a zdrowie zaczyna podupadać. Mówimy wtedy o przewlekłym stresie, który może wpływać na rozwój:

  • przewlekłego bólu głowy,
  • chorób serca i układu krążenia,
  • cukrzycy,
  • kłopotów z trawieniem,
  • wrzodów żołądka,
  • kłopotów z cerą i wypadaniem włosów,
  • otyłości,
  • rozregulowania cyklu miesiączkowego u kobiet.

Ciągłe odczuwanie stresu wpływa także na obniżenie naszej odporności, co skutkuje tym, że dość często i łatwo możemy się przeziębiać.

Stres widoczny na skórze

W jaki sposób stres objawia się na skórze? Zapytaliśmy o to naszego eksperta dr n. med. Edytę Blus:

Nie ma jednej zmiany, która będzie ściśle powiązana ze stresem – istnieje ich zdecydowanie więcej i w dużej mierze zależy od naszych indywidualnych predyspozycji, diety oraz wieku. Często ze stresem idzie w parze odwodnienie i zmiana koloru skóry – staje się ona szara z widocznymi oznakami przemęczenia. Na skórze mogą także pojawić się wyraźniejsze zmarszczki. To jednak nie wszystko – wiele badań naukowych potwierdza wpływ stresu na pojawienie się wykwitów trądzikowych na skórze. Nie możemy zapomnieć o tym, że stres koreluje z zaburzeniami krążenia, co za tym idzie – odczuwanie silnych emocji może przełożyć się na słabe dotlenienie komórek, w tym naskórka. Wówczas dopływ krwi jest mocno ograniczony, a to z kolei niesie za sobą mnóstwo poważnych konsekwencji.”

Doświadczenie silnego stresu nie przejdzie obojętnie przez nasz organizm – wręcz przeciwnie: może nieść za sobą wiele niekorzystnych czynników, z którymi nie tak łatwo będziemy w stanie sobie poradzić. Prowadzenie zdrowego trybu życia, podejmowanie aktywności fizycznej, ale i należyty odpoczynek może pozytywnie wpłynąć na wygląd i kondycję naszej skóry. Dobrym rozwiązaniem może okazać się rytualne domowe spa po ciężkim dniu. Wystarczy wziąć długą relaksującą kąpiel i przygotować zabiegi pielęgnacyjne na twarz. Warto sięgać po naturalne produkty lub samodzielnie przygotować maseczkę regenerującą z dodatkiem EstroVity Skin. To suplement diety stanowiący unikalną kompozycję roślinnych kwasów tłuszczowych omega-3,6,9 wyizolowanych z unikalnej mieszaniny aż 4 olejów roślinnych (lnianego, z czarnej porzeczki, czarnuszki oraz wiesiołka). Produkt przeznaczony jest dla osób dbających o wygląd i kondycję skóry. Roślinne niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) z grupy omega sprzyjają atrakcyjnemu wyglądowi skóry. EstroVita Skin zawiera ultraczystą formę kwasów tłuszczowych z grupy omega w postaci estrów etylowych, które zapewniają znakomitą biodostępność i wysoką ich bioretencję w organizmie człowieka.

Stres od zawsze był naszym niewidzialnym wrogiem, z którym nieraz ciężko sobie poradzić. I choć wydaje się to banalne, tak ogromne znaczenie odgrywa nasze podejście i nastawienie do stresującej nas sytuacji – czy to wystąpienia publicznego, trudnego egzaminu itp. Pozytywne nastawienie to klucz do sukcesu! Pamiętaj jednak, że jeśli zmagasz się z przewlekłym stresem lub nie potrafisz sobie z nim poradzić – nie lekceważ tego i skonsultuj się ze specjalistą.