Wysokie temperatury nie zawsze zachęcają nas do podejmowania aktywności – zazwyczaj wręcz przeciwnie. Lejący się z nieba żar może skutecznie odebrać motywację i siłę. Czy trening w upale to dobre rozwiązanie? Co zrobić, gdy wysokie temperatury nie odpuszczają i utrzymują się przez dłuższy czas? Mamy dobrą wiadomość! Ćwiczenia w upał mogą być komfortowe – wystarczy pamiętać o kilku zasadach!

Trening w upalne dni

Pierwszą, najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać to bezpieczeństwo. Każdy organizm w inny sposób radzi sobie z wysokimi temperaturami. Dla jednych będą one nie do zniesienia, na innych nie zawsze zrobią wrażenie. Warto zatem skonsultować się z lekarzem i upewnić, że nie ma żadnych zdrowotnych przeciwwskazań do tego, aby wykonywać ćwiczenia i przebywać dłuższą chwilę w wysokich temperaturach. Podczas upałów, oprócz odwodnienia organizmu, może dojść do przegania, a nawet do udaru. Warto mieć to na uwadze.

Jednym z lepszych rozwiązań jest trening w klimatyzowanych pomieszczeniach lub na świeżym powietrzu – o poranku bądź późnym wieczorem, kiedy temperatura spada. Ważne jest, aby zachować umiar. W momencie, kiedy dzieje się coś niepokojącego; zaczynamy opadać z sił lub gorzej się czujemy – natychmiast rezygnujemy z dalszego wykonywania ćwiczeń!

To, jaki trening wybierzemy w dużej mierze zależy od nas, niemniej warto przemyśleć swój plan treningowy. Trening siłowy w upał najlepiej wykonać do południa lub wieczorem. Z treningu cardio warto wówczas zrezygnować, ponieważ może on dodatkowo podnieść temperaturę ciała.

Co jeść i pić?

W upalne dni chętnie sięgamy po różne napoje, co jest naturalnym odruchem. Odpowiednie nawodnienie jest niezwykle ważne i o nim należy pamiętać. To, ile litrów dziennie wypijemy zależy od indywidualnego zapotrzebowania (minimum 2 litry). Sięgajmy po wodę mineralną lub napoje izotoniczne – pomogą uzupełnić zapas minerałów i elektrolitów, które często tracone są wraz z potem. Podczas treningu warto pić małymi łykami lekko schłodzony napój.

Godzinę przed planowanym treningiem zjedz lekki posiłek, który nie obciąży żołądka, a doda energii. Warto sięgać po produkty bogate w potas – pomaga on regulować wodną gospodarkę organizmu. Nie bez znaczenia jest codzienna porcja kwasów tłuszczowych omega. EstroVita MEN to suplement diety, zawierający kompleks ultraczystych, wysoce skoncentrowanych kwasów omega 3, 6, 9 oraz unikatowego kwasu omega 5, pochodzącego z owocu granatu, który wspiera organizm mężczyzn w każdym wieku. Unikalna kompozycja kwasów omega pochodzenia roślinnego, witamin i przeciwutleniaczy dba o dobre samopoczucie i doskonałą formę mężczyzn. Olej z pestek dyni i jego składniki przyczyniają się do utrzymania zdrowych funkcji prostaty i pęcherza moczowego, a olej z czarnej porzeczki dba o prawidłowe funkcjonowanie mięśni i stawów. O zdrowe kości mężczyzn dbają zawarte w preparacie witaminy: D oraz K, a witamina E stanowi ochronę przed wolnymi rodnikami. EstroVita MEN zawiera oryginalną formę kwasów tłuszczowych z grupy omega w postaci estrów etylowych, które zapewniają znakomitą biodostępność i wysoką bioretencję.

Trening w upalne dni jest możliwy – wystarczy pamiętać o kilku kluczowych kwestiach: odpowiednie nawodnienie, dieta, brak przesady, trening w określonych porach dnia. Przestrzegając tych zasad nasz trening może być równie efektywny, co w inne dni!