Rozgrzewka, tuż obok rozciągania, jest równie ważnym elementem treningu, co sam trening. Niestety – wiele osób zapomina o rozgrzewce, przez co naraża się, na dłuższą metę, na poważne konsekwencje. Dlaczego? Rozgrzewka jest swoistym wstępem treningowym, który przygotowuje nasze ciało do podjęcia wzmożonego wysiłku fizycznego. Rzucając się od razu na głęboką wodę, bez rozgrzania mięśni czy stawów, istnieje ryzyko nabawienia się kontuzji, co w dalszej perspektywie może nawet wykluczyć nas z treningu.

Dlaczego rozgrzewka jest tak ważna?


Aby móc odpowiedzieć na to pytanie warto wyobrazić sobie dużą maszynę – nim zostanie ona wprowadzona we właściwy dla siebie ruch, musi zostać solidnie rozgrzana. Samochód nim pojedzie, musi zostać włączony, podobnie jak komputer czy telefon. Włączenie tych urządzeń można porównać właśnie do rozgrzewki. Liczne publikacje naukowe podkreślają ważność rozgrzewki, ponadto dowodzą, że wykonywanie jej może zmniejszyć ryzyko pojawienie się kontuzji nawet do 70%.

„Rozgrzewka stanowi bardzo ważny element treningowy. Brak prawidłowego rozgrzania mięśni sprawia, że więzadła są znacznie mniej elastyczne, co w konsekwencji może prowadzić nie tylko do kontuzji, ale i naderwania mięśni. Poprzez to, że słabo trzymają one stawy skokowe czy kolana może dojść do skręcenia czy uszkodzenia stawów, co jest bardzo niebezpieczne i z pewnością uniemożliwi wykonywanie treningów na jakiś czas” – podkreśla dr n. med. Edyta Blus.

Przygotuj swój organizm do aktywności


Jak wynika z powyższego – rozgrzewka jest dla naszego organizmu bardzo ważna i nie należy jej pomijać. To za sprawą rozgrzewki podnosi się temperatura naszego ciała, transport tlenu i krwi do mięśni zwiększa się, a nasz układ nerwowy staje się znacznie bardziej pobudzony. Przygotowują się także nasze mięśnie, przyczepy mięśniowe, stawy i więzadła. Wszystkie te elementy składają się na naszą gotowość do podjęcia wysiłku fizycznego. Odpowiednie rozgrzanie się jest zatem podstawą do dobrze przeprowadzonego treningu.

Rozgrzewka powinna trwać od 15 do 20 minut. Warto rozpocząć ją delikatnym truchtem czy nieco intensywniejszym marszem. Następnie możemy włączyć do pracy ręce, robiąc np. wymachy czy krążenia. Warto pamiętać, że w rozgrzewce uwzględnić należy także ćwiczenia rozciągające, jednak powinny być one przeprowadzone na końcu rozgrzewki.

Korzyści płynące z wykonywania rozgrzewki:


  • Zmniejszenie ryzyka pojawienia się kontuzji,
  • Zwiększenie zakresu ruchu,
  • Zwiększenie elastyczności stawów i mięśni,
  • Pobudzenie układu nerwowego,
  • Dotlenienie organizmu,
  • Przygotowanie ciała do wzmożonego wysiłku fizycznego.

Zadbaj o odpowiednią suplementację!


Warto włączyć do swojego jadłospisu sprawdzone suplementy diety takie jak EstroVita MEN – suplement diety, zawierający kompleks ultraczystych, wysoce skoncentrowanych kwasów omega – 3, 6 i 9 oraz unikatowy kwas omega – 5, który jest symbolem męskości. Unikalna kompozycja olejów roślinnych, witamin i przeciwutleniaczy powstała z myślą o dobrym samopoczuciu i doskonałej formie mężczyzn. Witaminy K i D zawarte w produkcie dbają o zdrowe i mocne kości, a witamina D dodatkowo wspiera prawidłowe funkcjonowanie mięśni.

Rozgrzewka jest stałym elementem treningowym i nie należy jej pomijać. To dzięki niej nasze ciało może przygotować się do intensywnego wysiłku fizycznego, co przekłada się na bardziej efektywny trening.


dr n. med. Edyta Blus

Doktor nauk medycznych w zakresie biologii medycznej i magister biologii. Doświadczenie zawodowe zdobywała podczas stażu i pracy w Pracowni Immunologii Doświadczalnej Instytutu Biologii Medycznej Polskiej Akademii Nauk oraz  jako nauczyciel akademicki immunologii i patofizjologii na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi.