Podejmując wysiłek fizyczny zazwyczaj zmierzamy do wyznaczonego sobie celu – poprawa kondycji, wydolności, spalenie tkanki tłuszczowej. Istnieje wiele metod pozwalających na pobudzenie procesów fizjologicznych dzięki którym osiągnięcie celu jest niemal na wyciągnięcie ręki.

EPOC to nic innego, jak proces fizjologiczny, który zwiększa potreningowy pobór tlenu. Co to oznacza? Podczas krótkiego, ale intensywnego treningu organizm musi się zregenerować, jednak proces ten pochłania mnóstwo energii. Przechodzi on zatem w tryb beztlenowy i przyspiesza metabolizm, co spala większą ilość kalorii, pobierając tym samym dodatkowe ilości tlenu. Inaczej mówiąc – proces EPOC pobudza nasz organizm do zużycia znacznie większej ilości kalorii nawet przez kilkadziesiąt godzin po zakończonym treningu. W momencie, kiedy odpoczywamy nasz organizm dalej spala zapasy kwasów tłuszczowych.

Intensywność treningowa a EPOC

Czy intensywność, z jaką wykonywany jest trening ma wpływ na EPOC? Zdecydowanie tak! Wykazano, że im większą intensywność ma trening, tym EPOC jest wyższe. Co to oznacza? Więcej kalorii zostanie spalonych po zakończeniu wysiłku fizycznego. Warto wspomnieć, że proces EPOC obejmuje:

  • wyrównanie długu tlenowego,
  • uzupełnienie zapasów energetycznych,
  • odbudowa równowagi hormonalnej,
  • regenerację włókien mięśniowych i komórek nerwowych,
  • pozbycie się kwasu mlekowego z mięśni.

W momencie, gdy dochodzi do tego mechanizmu nasz organizm sięga po zapasy tłuszczu, które następnie służą jako „remedium” niezbędne do regeneracji. Warto jednak pamiętać, że proces ten nie jest stały – nie przestrzegając diety i regularności ćwiczeń organizm prędzej czy później odbuduje to, co zostało zużyte do regeneracji. Skutkiem czego może być ponowne przybranie na wadze. Właśnie dlatego należy zadbać o to, co znajduje się na naszym talerzu – zbilansowane i pełnowartościowe posiłki.

Sięgnij także po sprawdzone suplementy diety bogate w witaminy i kwasy tłuszczowe omega – niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. EstroVita MEN to suplement diety, zawierający kompleks ultraczystych, wysoce skoncentrowanych kwasów omega 3, 6, 9 oraz unikatowego kwasu omega 5, pochodzącego z owocu granatu, który wspiera organizm mężczyzn w każdym wieku. Unikalna kompozycja kwasów omega pochodzenia roślinnego, witamin i przeciwutleniaczy dba o dobre samopoczucie i doskonałą formę mężczyzn. Olej z pestek dyni i jego składniki przyczyniają się do utrzymania zdrowych funkcji prostaty i pęcherza moczowego, a olej z czarnej porzeczki dba o prawidłowe funkcjonowanie mięśni i stawów. O zdrowe kości mężczyzn dbają zawarte w preparacie witaminy: D oraz K, a witamina E stanowi ochronę przed wolnymi rodnikami. – podkreśla dr n. med. Edyta Blus.

Jak długo trwa proces EPOC?

Efekt EPOC osiąga największą skuteczność tuż po wykonaniu wysiłku fizycznego, aby z upływem czasu stopniowo zanikać. Co ciekawe – szybszy metabolizm oraz spalanie tkanki tłuszczowej mogą utrzymywać się nawet przez dwie doby od treningu. Wszystko jest kwestią dość indywidualną i zależną od takich czynników, jak choćby intensywność i dobór treningu, a także cechy organizmu. Proces EPOC zachodzi po ćwiczeniach opartych na długu tlenowym, ale i po ćwiczeniach aerobowych.


dr n. med. Edyta Blus

Doktor nauk medycznych w zakresie biologii medycznej i magister biologii. Doświadczenie zawodowe zdobywała podczas stażu i pracy w Pracowni Immunologii Doświadczalnej Instytutu Biologii Medycznej Polskiej Akademii Nauk oraz  jako nauczyciel akademicki immunologii i patofizjologii na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi.