Każdego dnia nasza skóra wystawiona jest na próbę – zmienne temperatury, chłód, szkodliwe czynniki środowiskowe. Właściwa pielęgnacja to klucz do zachowania pięknej i promiennej skóry – niezależnie od pory roku. Choć nie widać ich gołym okiem i może nie zdajemy sobie z tego sprawy, tak na naszej skórze żyje mnóstwo mikroorganizmów, które tworzą mikrobiom. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby wspierać swoją skórę – mikroorganizmy mają niebagatelny wpływ na nasze zdrowie!

Czym jest mikrobiom?

Na powierzchni naszej skóry znajdują się miliony komórek, do których zaliczyć można roztocza, bakterie, a nawet grzyby. To właśnie te organizmy składają się na mikrobiom – tworzą go. Wiele z mikrobiomów zyskujemy tuż po narodzinach, później otrzymujemy je wraz z mlekiem matki, by w ostateczności stworzyć swoistą tarczę, która chroni nasz organizm przed szkodliwymi wirusami i bakteriami. Na mikrobiom wpływa wiele czynników takich jak m.in. wiek, płeć, wilgotność powietrza, czy choćby temperatura. Również przyjmowanie leków czy środowisko, w jakim przebywamy, ma tutaj znaczenie. I choć wyda się to banalne, tak każdy z nas posiada swój własny mikrobiom, który jest niepowtarzalny.

Skóra stanowi naturalną barierę, chroniącą nasz organizm przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi. To, w jakiej będzie kondycji zależy w głównej mierze od nas – naszego trybu życia, nawyków. Skóra w niektórych miejscach jest bardziej wrażliwa niż w innych, dlatego bardzo łatwo ją naruszyć czy uszkodzić, na co powinniśmy szczególnie uważać.

Zadbaj o swój mikrobiom!

Najważniejszą kwestią, jaką trzeba przeanalizować to uświadomienie sobie z jakimi substancjami ma do czynienia nasza skóra na co dzień. Istotnym jest zadbanie o prawidłową równowagę mikrobiomu skóry, dzięki czemu wytwarza się naturalna bariera ochronna. Mikrobiom potrzebuje odżywienia i oczyszczenia, dlatego ważna jest codzienna pielęgnacja, która wspomoże naszą skórę. Szczególną uwagę należy zwrócić na wybierane kosmetyki i ich skład. Doskonale sprawdzają się naturalne produkty o delikatnym działaniu.

W myśl zasady „zdrowa dieta to piękna skóra” nie da się pominąć kwestii odżywiania. Spożywane posiłki mają niebagatelny wpływ na kondycję naszej skóry – ubogie w witaminy pożywienie z pewnością nie będzie tym, co pomoże skórze. Warto zwrócić uwagę na witaminę A, C i E – to one w głównej mierze odpowiadają za naszą skórę i jej wygląd.

Organizm warto wesprzeć suplementami diety takimi jak EstroVita Skin – to unikalna kompozycja roślinnych kwasów tłuszczowych omega 3, 6, 9 wzbogacona witaminami (witamina A, D i E) przeznaczona dla osób dbających o wygląd i kondycję skóry. Roślinne niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) z grupy omega sprzyjają atrakcyjnemu wyglądowi skóry. EstroVita Skin zawiera ultraczystą formę kwasów tłuszczowych z grupy omega w postaci estrów etylowych, które zapewniają łatwość przyswajania i długotrwale uwalnianie się – aż 24 godziny. EstroVitę Skin można stosować zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz – jest doskonałym składnikiem maseczek, które z łatwością możemy przygotować w domu.

„Mikrobiom można porównać do tarczy, która chroni nasz organizm przed czynnikami szkodliwymi dla naszego zdrowia. To nasza naturalna mikroflora, która staje na wysokości zadania, kiedy skóra narażona jest na kontakt z patogenami. To jednak nie wszystko – mikrobiom pomaga w zachowaniu prawidłowego pH skóry – jego naruszenie sprawia, że skóra jest bardziej podatna na czynniki zewnętrzne: może pojawić się podrażnienie czy zaczerwienienie. Warto odpowiednio o niego zadbać niezależnie od pory roku.”- dodaje dr n. med. Edyta Blus