Slow jogging nazywany jest japońską metodą na długowieczność. Technika jest dziecinnie prosta, efektywna i pozwala na zwiększenie nie tylko sprawności czy kondycji, ale i odporności. Slow jogging nie obciąża stawów ani kolan, przez co mogą praktykować go niemal wszyscy. Zobacz, w czym tkwi jego sekret!

Slow jogging techniką doskonałą?

Slow jogging to rodzaj treningu biegowego, którego zasadniczym założeniem jest bardzo powolne truchtanie, wolniejsze nawet od standardowego tempa chodzenia. Ta metoda treningowa to efekt badań japońskiego profesor Hiroaki Tanaka dotyczących wpływu różnych dyscyplin sportowych na zdrowie. Profesor określa tempo slow joggingu mianem „niko niko”, co oznacza uśmiech. Biorąc to pod uwagę technika zakłada, że powinniśmy biec w taki sposób, który umożliwia nam uśmiechanie się – bez żadnego wysiłku!

Obrane tempo jest kwestią indywidualną i zależy od wielu czynników. Na przykład: dla osób będących w treningu średnie tempo wynosić będzie ok. 12 km/h, gdzie tempo osoby początkującej wynieść może 5-6 km/h. Z czasem kondycja osoby uprawiającej slow jogging z pewnością się poprawi, przez co można dopasowywać prędkość biegania do swoich możliwości. Właściwe tempo biegu nie powinno męczyć, nie może również powodować zadyszki. Najprostszym sposobem na jego sprawdzenie jest śpiewanie w trakcie biegania.

Co ważne – nie bez znaczenia jest także technika „lądowania”, które zawsze powinno odbywać się na śródstopiu. Pozwala to na wykorzystanie naturalnego aparatu amortyzującego. Jest to o tyle istotne, iż dzięki temu minimalizujemy ryzyko kontuzji czy urazów.

Dlaczego warto wybrać slow jogging?

Truchtanie jest doskonałym sposobem na redukowanie ryzyka rozwoju otyłości i jej konsekwencjom, takim jak cukrzyca, nadciśnienie czy miażdżyca. Taka forma rekreacji nie grozi kontuzjami. To także doskonały sposób na wysmuklenie sylwetki. Slow jogging nie obciąża organizmu, dlatego korzystać z niego mogą również osoby osłabione, chcące z powrotem zbudować wydolność swojego organizmu. Slow jogging to również niezastąpiony trening dla osób, które wcześniej nie przejawiały chęci do jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Nie powoduje dużego zmęczenia, które najczęściej jest powodem rezygnacji z uprawiania różnych sportów.

Ten rodzaj aktywności fizycznej można uprawiać wszędzie. W jego przypadku nie są konieczne przerwy na regenerację organizmu, tak jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnego biegania. Podstawową zaletą tego treningu jest fakt, iż umożliwia spalenie podobnej ilości kalorii, co spacer na dwukrotnie krótszym dystansie. Slow jogging jest więc aktywnością dla wszystkich osób, które po prostu chcą poprawić swój stan zdrowia i wzmocnić ciało, niezależnie od wieku i wcześniejszego doświadczenia sportowego.

Slow jogging nie jest popularną, acz wartą uwagi metodą treningową, pozwalającą na poprawę kondycji, wzmocnienie ciała i wysmuklenie sylwetki. Niezaprzeczalnym plusem metody jest to, iż można trenować bez względu na wiek, płeć czy zaawansowanie treningowe! Oczywiście zawsze przed przystąpieniem do aktywności warto skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą.