Trening ekscentryczny jest jedną ze skuteczniejszych, jeśli chodzi o budowanie siły mięśniowej. Trening ten może być uzupełnieniem treningu oporowego, ale i innych metod treningowych takich jak np. crossfit.

O fazie ekscentrycznej mówi się w momencie, kiedy obciążony mięsień się wydłuża. W fazie tej mięśnie mogą pracować pod znacznie większym obciążeniem niż w fazie koncentrycznej – aż do 60%! Co to oznacza? Jeśli normalnie jesteś w stanie zrobić przysiad z maksymalnym obciążeniem 100 kg, tak w treningu ekscentrycznym zakładany jest ciężar 110-130 kg. Oczywiście wszystko dzieje się w kontrolowanych warunkach z udziałem partnerów treningowych.

Trening ekscentryczny skutkuje znacznie większym obciążeniem włókien mięśniowych, co z kolei prowadzi do ich uszkodzeń. Jest to jeden z kluczowych elementów, w momencie, gdy chcemy rozbudować masę mięśniową. Właśnie dlatego uważna praca w fazie ekscentrycznej staje się kanwą do dalszych sukcesów w treningu. Co więcej – nasze mięśnie, w fazie ekscentrycznej, uczą się wykorzystania do skurczu jak największą ilość włókien, co powoduje wzrost siły mięśniowej.

Nie ulega wątpliwości, że siła ekscentryczna jest dość charakterystyczna dla wielu aktywności fizycznych i właśnie dlatego, tak często jest stosowana. Siła ekscentryczna jest ważna m.in. w sportach, które wymagają dużych zdolności skokowych, aby kontrolować lądowanie.

Trening ekscentryczny – zalety


Ta forma treningu jest dobrym uzupełnieniem treningów siłowych, ale i może stanowić swego rodzaju zastępstwo za statyczne rozciąganie. Trening ekscentryczny powoduje rozciąganie mięśnia, poprawiając jego ślizg w powięzi. Co to oznacza? Zwiększeniu ulega ruchomość w stawach. Co więcej – trening ekscentryczny dość często wykorzystywany jest w rehabilitacji. Poprzez wzmocnienie ścięgien, poprawie ruchomości w stawach, ale i pozytywnym wpływie na układ nerwowy trening ten stał się dość popularnym narzędziem. Warto zaznaczyć, że forma ta nie jest odpowiednia dla wszystkich, dlatego chcąc rozpocząć przygodę z treningiem ekscentrycznym konieczna będzie konsultacja z lekarzem i trenerem. – podkreśla dr n. med. Edyta Blus.

By zmaksymalizować efekty niezbędna będzie dieta bogata w witaminy i minerały. Warto dodać do codziennego jadłospisu porcję kwasów tłuszczowych omega – niezbędnych dla prawidłowej pracy organizmu. EstroVita MEN to suplement diety, zawierający kompleks ultraczystych, wysoce skoncentrowanych kwasów omega- 3, 6 i 9 w tym unikatowy kwas omega- 5, który jest symbolem męskości. Unikalna kompozycja olejów roślinnych, witamin i przeciwutleniaczy powstała z myślą o dobrym samopoczuciu i doskonałej formie mężczyzn. Witaminy K i D zawarte w produkcie dbają o zdrowe i mocne kości, a witamina D dodatkowo wspiera prawidłowe funkcjonowanie mięśni.

Ekscentryczna praca mięśni jest niezwykle ważna, niemal w każdej dziedzinie sportu – to za jej sprawą mięśnie zwiększają swoją wydolność. Co istotne – mięśnie, jakie uruchamiane są podczas wykonywania ruchów mogą działać jako swego rodzaju amortyzatory radząc sobie np. z dużym obciążeniem zewnętrznym.

Nie ulega wątpliwości, że trening ekscentryczny może zwiększyć maksymalną siłę i siłę mięśnia. To doskonałe uzupełnienie siłowego treningu, które przynosi spektakularne efekty. Warto przyjrzeć się bliżej tej formie treningu – jeśli oczywiście nie występują żadne przeciwwskazania.


dr n. med. Edyta Blus

Doktor nauk medycznych w zakresie biologii medycznej i magister biologii. Doświadczenie zawodowe zdobywała podczas stażu i pracy w Pracowni Immunologii Doświadczalnej Instytutu Biologii Medycznej Polskiej Akademii Nauk oraz  jako nauczyciel akademicki immunologii i patofizjologii na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi.