Wielokrotnie wspominaliśmy, jakie korzyści płyną z prowadzenia zdrowego i aktywnego stylu życia. Nie raz udowodniono, że aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na cały nasz organizm uwzględniając jego wszystkie układy. Oczywiście, jak i na każdej płaszczyźnie, tak i tutaj musimy pamiętać o tym, aby nie przesadzić. Zbyt intensywne treningi, nieodpowiednio dobrane do naszych predyspozycji mogą przynieść więcej złego niż dobrego.

Podejmując aktywność fizyczną największe zmiany dzieją się w obrębie mięśni – to one w głównej mierze odpowiadają za ruch. I choć mięśnie przyzwyczajają się do danego wysiłku (dlatego powinniśmy co jakiś czas zwiększać np. obciążenie), tak niemal każdorazowo po zakończonych ćwiczeniach dochodzi do uszkodzeń włókien mięśniowych – to właśnie one okrzyknięte zostały „zakwasami”. Każdy wie, jaki to rodzaj bólu – wielokrotnie bardzo ograniczającym ruch. To swego rodzaju wskazówka, aby dać mięśniom odpocząć – potrzebują one regeneracji by wrócić do pełni sił, w innym wypadku może dojść do poważnych kontuzji.

Dlaczego odpoczynek po treningu jest tak ważny?

Regeneracja potreningowa niesie za sobą wiele dobrego dla całego naszego organizmu. To właśnie w trakcie odpoczynku nasze mięśnie mogą wrócić do sprawności, co wiąże się przede wszystkim z redukcją bólu mięśniowego. To także ważny proces dla naszych tkanek miękkich – zwiększa się wówczas ich elastyczność. Regeneracja i odpoczynek poprawiają także wyniki i osiągnięcia, skutkiem czego zamierzone efekty są znacznie szybciej widoczne!

  • Zadbaj o sen!

Sen jest nieodłącznym elementem naszej egzystencji, to on stanowi podstawę regeneracji – podczas snu organizm „naprawia” w mięśniach, powstałe podczas treningu, deficyty. Warto wspomnieć, że mówiąc o śnie mamy a myśli „pełnowartościowy” sen, czyli taki, który jest nieprzerwany i trwa 6-8 godzin. Nie możemy zapominać o samym odpoczynku – dzięki niemu odbudowują się zasoby energetyczne w organizmie, które później przekładają się na energię.

  • Skorzystaj z rolowania

Rolowanie jest formą masażu, którą można wykonywać samodzielnie w domu – wystarczy zaopatrzyć się w wałek lub piłkę. Rolowanie rozluźnia mięśnie i zwiększa elastyczność powięzi; pozytywnie wpływa także na zwiększenie zakresu ruchu.

  • Nie zapomnij o rozciąganiu

Osoby trenujące, szczególnie początkujące, bardzo często zapominają o rozciąganiu potreningowym. Dzięki niemu nasze mięśnie relaksują się, a ból mięśniowy zostaje zredukowany.

Odpowiednia dieta

Nie bez znaczenia jest to, co znajduje się na naszych talerzach – bogate w witaminy i składniki odżywcze pokarmy pozytywnie wpływają na nasz organizm regenerując tkanki. Ważne jest, aby pamiętać o dobrze zbilansowanych posiłkach, w których składzie nie może zabraknąć m.in. węglowodanów, białka czy nienasyconych kwasów tłuszczowych. Warto sięgnąć po suplementy diety takie jak EstroVita MEN, która wspiera zachowanie kondycji, sprawności i sił witalnych. Dzięki zawartości doskonałej proporcji kwasów tłuszczowych z grupy omega i kompozycji witamin A, D, E i K, wspiera organizm mężczyzn w każdym wieku, dbając o ich mocne i zdrowe kości (witamina K), prawidłowe funkcjonowanie mięśni (witamina D) i sprawny układ immunologiczny (Beta-karoten). W produkcie znalazł się pochodzący z owocu granatu unikatowy kwas Omega-5, uważany za symbol męskości i energii. EstroVita MEN powstała z myślą o współczesnym mężczyźnie – żyjącym szybko i odważnie, chwytającym życie garściami, oczekującym tego co najlepsze.

Podejmując jakąkolwiek aktywność fizyczną nie możemy pomijać w codziennym rozkładzie dnia także i regeneracji – jest ona niezwykle ważna dla naszego organizmu, który wspiera wówczas mięśnie. To właśnie dzięki regeneracji możemy osiągnąć lepsze wyniki, a efekty naszych działań są znacznie szybciej widoczne!