W ciągu ostatnich lat coraz więcej i coraz głośniej mówi się o depresji. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja jest drugą co do częstości występowania chorób na świecie. Dotyka ona głównie ludzi dorosłych.
Depresja to stan charakteryzujący się uczuciem przygnębienia, spadkiem nastroju, obniżeniem aktywności. Oprócz farmakoterapii, dieta stanowi solidny element terapii. Jak w takim razie powinna wyglądać dieta, która będzie zapobiegać depresji oraz wspomagać proces jej leczenia?
Jak dieta może wspomagać leczenie depresji?
Prawidłowo zbilansowana dieta powinna być nieprzetworzona, przeciwzapalna oraz pokrywać zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze. Dieta powinna opierać się na zasadach zdrowego żywienia oraz być dostosowana do indywidualnych potrzeb. Uzupełnienie wszelkich niedoborów żywieniowych może mieć pozytywny wpływ na proces leczenia depresji oraz zmniejszenie jej objawów.
Jakie składniki są niezbędne przy leczeniu depresji?
Dieta powinna zawierać wszystkie niezbędne składniki: białka, tłuszcze, węglowodany jak również witaminy i minerały w odpowiedniej proporcji. Diety redukcyjne, które mogą prowadzić do niedoborów nie są zalecane w czasie leczenia depresji. Codzienne żywienie powinno być przede wszystkim różnorodne, bogate w antyoksydanty i składniki o działaniu przeciwzapalnym.
-
Kwasy omega-3
Odgrywają główną rolę w prawidłowej pracy mózgu. Wpływają pozytywnie na redukcję objawów depresji oraz poprawę nastroju. Kwasy omega-3 regulują przepływ sygnałów nerwowych i neurotransmiterów, np. serotoniny i dopaminy. Dlatego zaleca się spożycie: tłustych ryb morskich, olejów roślinnych (olej lniany, olej z wiesiołka, olej rzepakowy), orzechów włoskich, awokado.
-
Kwas foliowy
Zbyt niskie spożycie kwasu foliowego może przyczyniać się do zmniejszonej syntezy neurotransmiterów: dopamina, noradrenalina i serotonina, które mają szczególny wpływ na poprawę nastroju. Do źródeł kwasu foliowego zalicza się: szpinak, brukselka, rośliny strączkowe, kapusta, sałata.
-
Witamina B12
Niedobór witaminy B12 może nasilać objawy depresji. Prawidłowy jej poziom może przyczyniać się do poprawy nastroju. Witamina B12 znajduje się głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego: mięso, mleko, jaja, sery.
-
Witamina D3
Przyjmowanie witaminy D3 może mieć wpływ na funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego. Należy pamiętać o przyjmowaniu dawki profilaktycznej 2 000 j.m. Regularna suplementacja może mieć wpływ na: pracę serca i układu krwionośnego, koncentrację, układ odpornościowy, regenerację skóry, wzrok, mięśnie i stawy.
Prawidłowo skomponowana dieta, która uzupełnia wszystkie niedobory jest w stanie poprawić nasz nastrój oraz wspomóc leczenie depresji. Zadbaj o prawidłową podaż kwasów omega-3 oraz witaminy D3, które znajdziesz w suplemencie diety EstroVita Immuno.
EstroVita Immuno zawiera starannie dobraną kompozycję kwasów tłuszczowych z grupy omega-3,6,9 oraz kompleks witamin A,D,E,K. Już 5 ml dziennie pokrywa dzienne zapotrzebowanie na kwasy tłuszczowe w grupy omega-3.