Białko jest niezwykle ważnym składnikiem w codziennej diecie – to ono jest podstawowym budulcem niemal wszystkich organizmów żywych. Białko zbudowane jest z pojedynczych aminokwasów, które połączone są wiązaniami peptydowymi. Aminokwasy te budują pierwiastki, do których możemy zaliczyć: tlen, węgiel, wodór, fosfor czy azot. Białko pochodzenia zwierzęcego uważa się za białko o najwyższej wartości biologicznej, co oznacza, że to właśnie ono dostarcza organizmowi najwięcej aminokwasów. Możemy je znaleźć np. w mleku, jajach, mięsie czy rybach.

Dlaczego białko jest ważne dla organizmu?

W ciele każdego człowieka to właśnie białko stanowi podstawowy budulec, przez co jest niezbędne do rozwoju organizmu. Białko jest szczególnie ważne w przypadku dzieci, ponieważ przyczynia się do prawidłowego wzrastania. Opowiada także za ekspresję genów, a także wchodzi w skład układów enzymatycznych. Uczestniczy również w regulacji procesów metabolicznych. Rola białka jest niezwykle cenna – to nie tylko wzrost i odbudowa tkanek, ale i utrzymanie równowagi całego organizmu.

Zapotrzebowanie na białko

Przeciętnie zakłada się, że dorosły, zdrowy człowiek, mający prawidłową masę ciała powinien dostarczać 0,9 g białka na 1 kg masy ciała dziennie. Wszystko jednak zależy od indywidualnych predyspozycji: stanu fizjologicznego, wieku, stanu zdrowia, płci czy poziomu aktywności ruchowej.

Prawidłowa podaż białka jest niezwykle ważna, niemniej należy uważać, ponieważ zarówno jego nadmiar, jak i niedobór mogą spotkać się z konsekwencjami. Niedobór białka może wpłynąć na nieprawidłowy rozwój kośćca lub regeneracji mięśni. Do innych konsekwencji związanych z niedoborem białka możemy zaliczyć:

  • Opuchnięcie nóg,
  • Zaburzenia odporności,
  • Zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • Spadek ciśnienia,
  • Osłabienie organizmu,
  • Problemy z koncentracją,
  • Bóle mięśni i stawów.

Z kolei nadmiar białka może przyczynić się do rozwoju miażdżycy, otyłości, a także nadciśnienia tętniczego. Na dłuższą metę nadmiar białka może wpłynąć na obciążenie nerek oraz wątroby.

Białko pełni w organizmie człowieka niebagatelną rolę, niemniej nie możemy popadać ze skrajności w skrajność, ponieważ zarówno nadmiar, jak i niedobór tego składnika może prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji. Warto wykonać w tym zakresie specjalistyczne badania, które oznaczą poziom białka w organizmie.