Odczuwanie zmęczenia jest reakcją organizmu na duży wysiłek, jaki został wykonany w ciągu dnia. Problem pojawia się wtedy, gdy taki stan utrzymuje się całymi tygodniami, a nawet miesiącami. Styl życia, praca, dieta, a także choroby to najczęstsze przyczyny chronicznego zmęczenia. Poznaj bliżej powody, które odbierają Ci energię.
Sen
7 godzin snu na dobę jest minimalną ilością, której powinniśmy bezwzględnie przestrzegać. Nadrabianie snu z zaległych dni poprzez kilkunastogodzinne sesje snu również nie pomagają organizmowi się zregenerować. Przestrzegając kilku zasad zdrowego snu zadbasz o jego jakość.
- Utrzymuj spójną rutynę snu. Staraj się iść spać o tej samej porze każdego wieczora i wstawać o tej samej porze każdego ranka – nawet w weekendy.
- Unikaj drzemek. Drzemka zmniejsza ilość snu, jakiej potrzebujemy następnej nocy, co może prowadzić do trudności w zasypianiu i rozdrobnieniu snu.
- Ogranicz czas przebudzenia w łóżku do 5–10 minut. W tym czasie unikaj kontaktu z ostrym światłem, takim jak lampa czy telefon komórkowy, bowiem nie sprzyjają one zasypianiu.
- Ogranicz napoje zawierające kofeinę. Szczególnie w późnych godzinach popołudniowych, bowiem wykazują one działanie nawet w kilka godzin po wypiciu.
- Unikaj tytoniu i alkoholu przed snem. Palenie papierosów i picie alkoholu przed pójściem spać wpływa na jakość i ciągłość snu.
Nieodpowiednia dieta
Brak odpowiednich witamin i składników odżywczych na talerzu może skutkować problemami z zasypianiem lub niewysypianiem się. Odpowiednia dieta pomaga zwalczyć ten problem.
- Upewnij się, że całe ziarna stanowią połowę zużywanych ziaren. Przykłady pełnych ziaren obejmują brązowy ryż, płatki owsiane, całą mąkę kukurydzianą, bulgur i mąkę pełnoziarnistą.
- Pamiętaj o spożywaniu dużych ilości warzyw i owoców w pięciu porcjach w ciągu dnia. Dodatek warzywno-owocowy powinien pojawić się przy każdym posiłku.
- Zmieniaj swoją rutynę białkową. Spróbuj wybrać chudy drób i mięsa, ogranicz przetworzone mięso, wybierz niesolone orzechy i nasiona oraz wybierz owoce morza bogate w omega 3.
- Ogranicz cukier. Cukier daje szybki przypływ energii, ale zasoby te są szybko wyczerpywane przez organizm powodując zmęczenie.
Włącz do swojego menu codzienną dawkę zdrowia z EstroVitą. To w 100% naturalna, a przy tym bezpieczna, wysoce skoncentrowana i dobrze wchłaniana przez organizm porcja kwasów tłuszczowych omega-3, 6 i 9. Nasze produkty wyróżnia doskonała proporcja oraz czystość kwasów tłuszczowych omega w postaci estrów etylowych, pochodzących z unikalnej kompozycji co najmniej 4 olejów roślinnych.
Niekiedy warto skorzystać z pomocy profesjonalisty. Tutaj z pomocą przychodzą porady naszej dietetyczki Ewy Janusz, która pomaga w dobraniu odpowiedniej i zbilansowanej diety, ale i właściwych produktów linii EstroVita. KLIK!
Aktywność fizyczna
Zbyt mała aktywność w ciągu dnia prowadzi do uczucia ospałości w organizmie, która objawia się chronicznym zmęczeniem, a nawet niechęcią do wysiłku fizycznego. Aby zapobiec takiej sytuacji warto rozruszać się już na początku dnia przy szeroko otwartych oknach, co zagwarantuje zastrzyk energetyczny silniejszy niż kawa. Już 20 minut codziennych ćwiczeń pomaga w zachowaniu wewnętrznej równowagi i poprawia ukrwienie.
Stres
W codziennym życiu często jesteśmy narażani na sytuacje stresowe, to właśnie one wywołują przewlekłe napięcie, które może być powodem wielu stanów chorobowych. Jeśli presja, którą napotykasz, powoduje, że czujesz się przemęczony lub wywołuje bóle głowy, migreny lub napięcie mięśniowe, nie ignoruj tych sygnałów.
- Określ źródło stresu.
- Nigdy nie bierz zbyt wiele na siebie – bądź świadomy swoich ograniczeń i trzymaj się ich.
- Spróbuj spojrzeć na sytuacje stresujące w bardziej pozytywnym świetle. Na przykład, jeśli utkniesz w korku, zobacz to jako okazję, aby spędzić trochę czasu i posłuchać swoich ulubionych utworów.
- Zaakceptuj rzeczy, których nie możesz zmienić. Niektóre źródła stresu, takie jak choroba lub śmierć bliskiej osoby, są nieuniknione. Często najlepszym sposobem radzenia sobie ze stresem jest próba zaakceptowania rzeczy takimi, jakimi są.
Problemy medyczne
Eliminując pozostałe przyczyny problemów należy szukać w swoim zdrowiu. Przemęczenie może być objawem chorób, takich jak:
- niedokrwistość,
- niedoczynność tarczycy,
- cukrzyca,
- depresja,
- zespół chronicznego zmęczenia,
- zakażenie dróg moczowych,
- nietolerancja pokarmowa,
- choroba serca,
- niedobory witamin i minerałów.
Zmęczenie dopada każdego z nas, niemniej nie możemy go ignorować i bagatelizować! Może się okazać, że właśnie w ten sposób nasz organizm podpowiada, że coś niedobrego zaczyna się dziać. Warto zatem słuchać swojego ciała i reagować na niepokojące sygnały!