Eukaliptus – zastosowanie w codziennej pielęgnacji

W ostatnich latach eukaliptus zyskuje coraz to większą popularność – nie tylko olejki z niego pozyskiwane, ale i same drzewka, które goszczą w naszych domach stając się piękną ozdobą. Eukaliptusy zazwyczaj przywodzą na myśl duże drzewa, których liście są przysmakiem misi koala. Jakie jednak dobroczynne właściwości niesie dla naszego organizmu?

Na uwagę szczególnie zasługują liście eukaliptusa, które znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach naszego życia. Jego szerokie spektrum działania zostało docenione w płaszczyźnie kosmetycznej – eukaliptus wykorzystywany jest jako kanwa produktów mających zastosowanie w codziennej pielęgnacji ciała.

Właściwości eukaliptusa

Jak wcześniej wspomniano, liście eukaliptusa, ale i jego kora, posiadają wiele cennych właściwości – zawierają terpeny. Terpentyna jest składnikiem znajdującym się w żywicy drzew liściastych. To lepki i pachnący balsam, który wypływa w miejscu, gdzie zastaje nacięta kora. W składzie terpentyny znaleźć można kwasy żywiczne oraz węglowodory. Te znajdujące się w eukaliptusach wykazuję działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne oraz antywirusowe, przez co już od dawien dawna eukaliptus odnalazł swoją rolę w lecznictwie.

Odmian eukaliptusa jest mnóstwo – wyróżniamy m.in. eukaliptusa cytrynowego, gałkowego czy tęczowego. Każdy z nich posiada charakterystyczną dla siebie cechę. Przykładem może być eukaliptus tęczowy, którego kora przypomina – jak sama nazwa wskazuje – tęczę. Największą jednak popularnością cieszy się eukaliptus królewski oraz eukaliptus niebieski, nazywany również gunni. To właśnie z ich liści produkuje się najlepszy olejek eukaliptusowy!

Olejek eukaliptusowy – zastosowanie

Olejek eukaliptusowy wykorzystywany jest przede wszystkim do robienia inhalacji podczas stanów zapalnych dróg oddechowych. Charakterystyczny i dość intensywny zapach eukaliptusa skutecznie udrażniają nos i zatoki. Mało tego – olejek eukaliptusowy dobrze radzi sobie także z bólem gardła: tworząc płukankę z kilku kropel dodanych do ciepłej wody. Ulga jest niemal natychmiastowa! Co ważne – tak przyrządzonej płukanki nie można połykać!

Wykazując właściwości antybakteryjne eukaliptus stosuje się także jako jeden z głównych składników wszelkich maści. Wykorzystuje się go do leczenia trudno gojących się ran, oparzeń, a nawet opryszczki. Eukaliptus redukuje ból i zmniejsza dyskomfort, przywracając skórze naturalny wygląd. To jednak nie wszystko – często eukaliptus jest także składnikiem maści stosowanych na bóle mięśniowe czy stawowe.

Powstałe na bazie eukaliptusa kosmetyki świetnie pielęgnują i nawilżają skórę – także skórę głowy. Dodanie już kilku kropel olejku do szamponu sprawi, że włosy będą znacznie bardziej odżywione i mniej przetłuszczające się.

Eukaliptus na dobre samopoczucie!

Dzięki charakterystycznemu, pięknemu zapachowi, eukaliptus doskonale sprawdzi się jako dodatek do relaksującej kąpieli. Wystarczy do wanny napełnionej wodą dodać kilka kropel olejku – tak przygotowana kąpiel zredukuje napięcie mięśniowe oraz poprawi samopoczucie. Olejek dobrze sprawdza się także w masażach.

Zachowaj ostrożność

Pomimo tego, że olejek eukaliptusowy posiada wiele prozdrowotnych właściwości i chętnie jest wykorzystywany w medycynie, jak i kosmetyce, tak musimy zachować ostrożność. Olejek jest silnym koncentratem, który zazwyczaj rozcieńcza się z wodą, dodając do niej zaledwie kilka kropel. Zbyt duża ilość olejku może spowodować bóle głowy, a nawet nudności. Dlatego sięgajmy po olejek eukaliptusowy z należytą uwagą!