Gotu kola – wąkrotka azjatycka – jest rośliną, która jest znana od zarania dziejów. Jest rośliną adaptogenną, co oznacza, że należy do grupy ziół o właściwościach redukujących stres. Wykorzystywana jest w medycynie naturalnej do wsparcia pamięci i koncentracji – pobudza neutroficzny czynnik pochodzenia mózgowego, co wpływa na tworzenie się nowych komórek mózgowych poprawiając tym samym plastyczność mózgu.

Gotu kola wykazuje także działanie uspokajacie, przeciwbólowe, a nawet przeciwdrgawkowe! Dzieje się tak za sprawą oddziaływania rośliny na ludzki układ nerwowy. Po gotu kolę chętnie sięgają osoby borykające się z bezsennością. Roślina wspiera radzenie sobie z napięciami i lękiem, a także przyczynia się do wydłużenia czasu snu.

To jednak nie jedyne jej zalety – wąkrotka azjatycka wykazuje działanie moczopędne dzięki czemu pomaga w oczyszczeniu organizmu. Biorąc pod uwagę przeciwzapalne właściwości gotu kola wykorzystywana była w leczeniu zapalenia stawów.

Roślina stymuluje syntezę białek tkanki łącznej, co wpływa na elastyczność, ale i napięcie naczyń krwionośnych. Zmniejsza także przepuszczalność naczyń krwionośnych, co jest szczególnie ważne w przypadku utrzymania prawidłowego ciśnienia krwi. Gotu kola może być zatem wsparciem w leczeniu nadciśnienia i objawów przewlekłej niewydolności żylnej.

Gotu kola w kosmetyce

Z racji tego, że gotu kola posiada właściwości przeciwzapalne, ale i przyspiesza proces gojenia się ran, roślina chętnie wykorzystywana jest w kosmetyce. Jest składnikiem wielu preparatów, których przeznaczeniem jest m.in. leczenie blizn.

To jednak nie wszystko – roślina przyczynia się także do usprawnienia procesów odpowiedzialnych za redukcję krwiaków. Udowodniono także korzystny wpływ wąkrotki azjatyckiej na walkę z cellulitem czy rozstępami. Nie ulega wątpliwości, że gotu kola – posiadając właściwości przeciwutleniające – zmniejsza oznaki starzenia się skóry, co pozytywnie wpływa na kondycję skóry. Wąkrotka azjatycka sprawdza się także w pielęgnacji wrażliwej cery naczynkowej. Może być również stosowana na wszelkiego rodzaju opuchnięcia.

Dawkowanie zależne jest od postaci, pod jaką przyjmuje się ziele. Zawsze należy przyjmować roślinę zgodnie z zaleceniami producenta.

Gotu kola jest rośliną, którą warto włączyć do swojej codzienności. Ważne jest, aby przed rozpoczęciem suplementacji zgłosić się do lekarza, ponieważ gotu kola – jak i inne zioła – może powodować skutki uboczne. Są one wynikiem, w głównej mierze, reakcjami alergicznymi skóry (pojawienie się zaczerwienień, pokrzywki). Zdarza się niekiedy, iż przyjmowanie wąkrotki azjatyckiej ma swoje następstwa w postaci dolegliwości żołądkowych – bóli brzucha lub nudności.