Chcąc zwiększyć masę mięśniową należy skupić się właśnie na hipertrofii, którą najlepiej „uzyskać” za pomocą treningu siłowego i różnych jego wariantów. Dlaczego? Ponieważ hipertrofia jest rozrostem posiadanych już włókien mięśniowych. Warto zaznaczyć, że każdy trening nieco inaczej wpływa na nasze ciało i przyrost masy, dlatego tak ważne jest urozmaicenie ćwiczeń.

Wyróżniamy dwa rodzaje hipertrofii – miofibrylarną i sarkoplazmatyczną. Hipertrofia miofibryralna jest niczym innym, jak rozrostem włókien mięśniowych, hipertrofia sarkoplazmatycza zaś zwiększa objętość glikogenu w mięśniach; to właśnie tutaj dochodzi do tzw. pompy mięśniowej. Warto wspomnieć, że hipertrofia może mieć również postać strukturalną (polegającą na wzroście masy mięśniowej, ale i wytrzymałości mięśni), oraz funkcjonalną (powodującą przyrost tkanki mięśniowej oraz siły mięśni). W zależności od wykonywanych ćwiczeń – zakresu, jak i ilości – możemy wpłynąć na rozrost hipertrofii miofibrylarnej lub sarkoplazmatycznej. Dochodzi wówczas do powiększenia całej komórki mięśniowej.

Na czym polega trening hipertroficzny?

Nie ulega wątpliwości, że po każdym treningu siłowym nasza siła wzrasta, a wraz z nią kształtują się mięśnie. Niektóre formy treningu przyspieszają jednak wzrost masy mięśniowej, co staje się zbawienne dla osób właśnie tego oczekujących. Kluczowym elementem jest zatem czas trwania treningu, ilość powtórzeń danego ćwiczenia, ilość serii, a także waga obciążenia. Nie bez znaczenia jest także przerwa pomiędzy ćwiczeniami i seriami. Warto pamiętać, że prawidłowa hipertrofia to nic innego, jak regularny przyrost tkanki mięśniowej oraz wytrzymałości danej partii mięśni. By móc to osiągnąć należy systematycznie wykonywać ćwiczenia, stymulujące organizm i mięśnie do uzyskania jak najlepszych efektów – szczególnie w obszarze rozrostu mięśni.

Dobrze sprawdzi się tutaj trening zorientowany na szybkoskurczową stymulację włókien mięśniowych, czyli np. podnoszenie ciężarów. Nie możemy jednak pomijać innych ćwiczeń, takich jak biegi czy treningi wytrzymałościowe, które są równie ważne dla rozrostu mięśni. Można z powodzeniem kilka razy w tygodniu wypróbować treningi cardio, które poprawią sprawność i dotlenią zarówno organizm, jak i mięśnie.

Trening, by był efektywny, powinien być regularny, jednak dokładając do niego właściwą dietę zauważalne rezultaty mogą przyjść znacznie szybciej. Mięśnie potrzebują białka, zatem na talerzu nie powinno go zabraknąć. Równie ważne są inne składniki odżywcze, witaminy, a także kwasy tłuszczowe – tak często pomijane w codziennym jadłospisie. Podejmując codzienne wyzwania, łatwo popaść w zapomnienie o swoim zdrowiu. Nie lekceważ go! Sięgnij po codzienną dawkę zdrowia z EstroVitą MEN!

To suplement diety, zawierający kompleks ultraczystych, wysoce skoncentrowanych kwasów omega 3, 6, 9 oraz unikatowego kwasu omega 5, pochodzącego z owocu granatu, który wspiera organizm mężczyzn w każdym wieku. Unikalna kompozycja kwasów omega pochodzenia roślinnego, witamin i przeciwutleniaczy dba o dobre samopoczucie i doskonałą formę mężczyzn. Olej z pestek dyni i jego składniki przyczyniają się do utrzymania zdrowych funkcji prostaty i pęcherza moczowego, a olej z czarnej porzeczki dba o prawidłowe funkcjonowanie mięśni i stawów. O zdrowe kości mężczyzn dbają zawarte w preparacie witaminy: D oraz K, a witamina E stanowi ochronę przed wolnymi rodnikami. EstroVita MEN zawiera oryginalną formę kwasów tłuszczowych z grupy omega w postaci estrów etylowych, które zapewniają znakomitą biodostępność i wysoką bioretencję.

Dbając o odpowiedni trening, właściwy i optymalny ciężar, a także odpowiednią liczbę powtórzeń i serii w dość krótkim czasie zauważymy pierwsze efekty. Nie możemy pomijać diety, która jest równie ważna dla wsparcia naszego organizmu! Łącząc ze sobą te rozrost mięśni będzie nie tylko prawidłowy, ale i szybko zauważalny.