Cera dojrzała to nie jeden z typów skóry jak cera wrażliwa czy trądzikowa. To właściwie kondycja, która pojawia się u każdego wraz z wiekiem. Skóra wchodzi w proces starzenia już po dwudziestym piątym roku życia, a przyspiesza go po trzydziestce. Zazwyczaj cerą dojrzałą nazywamy stan skóry u osób po czterdziestym piątym roku życia, może się on jednak pojawić wcześniej, w zależności od różnych uwarunkowań indywidualnych. Wtedy w organizmie produkcja estrogenu i progesteronu ulega obniżeniu, zmniejsza się liczba naczyń krwionośnych i ich budowa ulega drobnym uszkodzeniom.

„Skóra dojrzała produkuje mniej potu i łoju, co z pozoru może wydawać się pozytywnym aspektem, ale tak naprawdę sprawia, że staje się ona niezwykle sucha. Załamuje się płaszcz hydrolipidowy, odpowiedzialny za ochronę tkanki przed czynnikami zewnętrznymi. Zmniejsza się ilość włókien kolagenu i elastyny, co prowadzi do zaniku jędrności skóry, a ona sama staje się cieńsza poprzez zanik naskórka oraz zmianę rozmiaru tkanki łącznej. Ponadto wraz z wiekiem słabną zdolności zatrzymywania wody przez komórki skóry oraz zanika podskórna wyściółka tłuszczowa. Wszystkie te elementy sprzyjają powstawaniu zmarszczek, które są też wynikiem ciągłego ruchu mięśni twarzy, tzw. procesu miostarzenia się skóry.” – mówi dr n. med. Edyta Blus

Jak zatem dbać o cerę dojrzałą?


  • Kremy – posiadaczka skóry dojrzałej powinna zadbać o właściwe kosmetyki dla swojej skóry. Zaopatrzenie się w kremy na dzień i na noc to podstawa, ze względu na ich zupełnie różne właściwości. Kremy na dzień zwykle wybieramy z właściwościami liftingującymi oraz wygładzającymi zmarszczki. Na noc – skóra potrzebuje regeneracji ze względu na czynniki zewnętrzne, które miały na nią wpływ przez cały dzień. Również sposób aplikacji kremu jest ważny: w cerę dojrzałą delikatnie wklepujemy krem, pobudzając tym samym do pracy naczynia krwionośne, robimy to ruchem zgodnym z budową mięśni.
  • Ochrona przed słońcem – promienie UV są odpowiedzialne za przyspieszanie procesów starzenia się skóry. Słońce ją wysusza, podkreśla zmarszczki i ze względu na jego działanie powstają przebarwienia. Stąd przed wyjściem z domu warto zabezpieczyć się w krem z filtrem – nawet w zimie. Najlepiej wybrać dobrany do wieku, gdyż zwykle oprócz właściwości ochronnych zaoferuje on zapobieganie powstawania przebarwień oraz wyrównanie kolorytu skóry.
  • Oczyszczanie – tonik, mleczko do demakijażu oraz peeling powinny zostać nieodłącznymi częściami wieczornej rutyny. Cera dojrzała potrzebuje skutecznego oczyszczenia przed snem, by składniki aktywne mogły dostać się do jej głębszych warstw. Ponadto raz w tygodniu peelingowanie zapewni usunięcie zbierającego się martwego naskórka, a także może mieć właściwości litingujące, oczyszczające i złuszczające skórę.
  • Lipidy – cera dojrzała potrzebuje nadrabiania niedoboru lipidów, ważne jest zatem, by w wybieranych przez nas kosmetykach, znalazły się wśród składników aktywnych.
  • Maseczki – stosuje się je tylko po oczyszczeniu skóry, ze względu na to, by jej składniki mogły dotrzeć właśnie do głębszych warstw. Taką maseczkę można z łatwością przygotować w domowym zaciszu!

Składniki: ½ banana, 1 morela, 1 łyżka ciepłej wody, 5 ml EstroVity Skin


Przygotowanie: usunąć skórę i pestki z moreli oraz banana. Owoce pokroić na drobne kawałeczki. Następnie blendujemy je z wodą – w blenderze lub ręcznie, aby uzyskać kremową masę. Dodajemy 5 ml EstroVity Skin. To suplement diety stanowiący unikalną kompozycję roślinnych kwasów tłuszczowych omega 3, 6, 9 wyizolowanych z unikalnej mieszaniny aż 4 olejów roślinnych (lnianego, z czarnej porzeczki, ogórecznika i wiesiołka). Produkt przeznaczony jest dla osób dbających o wygląd i kondycję skóry. Roślinne niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) z grupy omega oraz witaminy zawarte w produkcie sprzyjają atrakcyjnemu wyglądowi skóry. Maseczkę stosujemy na twarz oraz szyję z pominięciem okolicy oczu. Spłukujemy po 20 min.

Skóra dojrzała wymaga zatem odpowiedniej pielęgnacji, ale dzięki jej zastosowaniu jej stan będzie przedstawiał się zupełnie inaczej. Poczujesz się lepiej z własnym wyglądem, a wprowadzenie do własnego rytmu dnia prostych kroków porannej i wieczornej pielęgnacji skóry pozwoli zachować ci satysfakcję z czasu poświęcanego samej sobie.


dr n. med. Edyta Blus

Doktor nauk medycznych w zakresie biologii medycznej i magister biologii. Doświadczenie zawodowe zdobywała podczas stażu i pracy w Pracowni Immunologii Doświadczalnej Instytutu Biologii Medycznej Polskiej Akademii Nauk oraz  jako nauczyciel akademicki immunologii i patofizjologii na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi.