Serce to jeden z najważniejszych organów w naszym organizmie. Wykonuje ono nieustanną pracę, ciągle kurcząc się i rozluźniając. Narząd ten pracuje we właściwym dla siebie rytmie w zależności od doświadczanych bodźców. Podczas wysiłku fizycznego serce pracuje z większą częstotliwością, podobnie w sytuacji, kiedy doświadczamy stresu. By serce było zdrowe jak najdłużej, musimy go wspierać. Jak to zrobić?
Zdrowe tłuszcze to podstawa!
Zdrowe tłuszcze nasycone, wielonienasycone i jednonienasycone są dla naszego organizmu bardzo ważne. Tłuszczami, których nie powinniśmy spożywać, lub maksymalnie ograniczyć ich przyjmowanie to tłuszcze trans, których największa zawartość znajduje się w fast foodach, pakowanych wypiekach czy niezdrowych przekąskach. Spożywanie ich może zwiększyć ryzyko udaru oraz rozwoju chorób serca. Obniżają one bowiem poziom dobrego cholesterolu we krwi, co jest bardzo niebezpieczne – podniesienie złego cholesterolu jest przyczyną zwężania i zatykania tętnic. Doskonałym źródłem zdrowych tłuszczów są ryby, orzechy i oliwa z oliwek. Nie powinno ich zatem zabraknąć na naszych talerzach.
Wzbogaceniem diety będą suplementy wspierające pracę serca, takie jak EstroVita Cardio. To produkt o najwyżej skoncentrowanej zawartość kwasu ALA (omega 3), który stanowi idealne wsparcie dla Twojego serca. Roślinna forma omega 3 (ALA) dedykowana jest w szczególności dla osób dbających o swoje serce i układ krążenia, żyjących w stresie oraz w okresie rekonwalescencji. Preparat zawiera ultraczystą formę kwasu omega 3 w postaci estrów etylowych, która zapewnia znakomitą biodostępność i wysoką bioretencję w organizmie człowieka.
Codzienna porcja ruchu
Choć bywa zmorą większości z nas, tak udowodniono, że dla dobrego zdrowia i samopoczucia aktywność fizyczna jest niezbędna. O codzienną porcję ruchu należy zadbać szczególnie wtedy, gdy prowadzimy siedzący tryb życia. Praca siedząca zwiększa ryzyko pojawienia się zakrzepów żylnych, spada także nasza kondycja i wydolność. Jak temu zapobiec?
Wystarczy wygospodarowanie odrobiny czasu na spacer czy jogging. Podejmowanie aktywności fizycznej, nawet „najlżejszej” znacznie usprawnia działanie układu krążenia i zmniejsza ryzyko m.in. chorób serca. Sport ma również niebagatelny wpływ na wpieranie układu oddechowego. Zapobiega także zaburzeniom metabolicznym takim tak cukrzyca czy otyłość. Odpowiednio dostosowana dawka codziennego ruchu może nieść za sobą wiele pozytywów!
Higiena snu
Wysypianie się niesie wiele pozytywnych korzyści dla naszego serca. Brak odpowiedniej ilości snu może natomiast zwiększyć ryzyko chorób układu krążenia – niezależnie od wieku. Sen trwający zbyt krótko może nieść za sobą poważne konsekwencje rzutujące na zaburzenia prawidłowości funkcjonowania organizmu, w tym serca. Podczas snu nasz organizm regeneruje się, co pozytywnie wpływa na energię, jasność umysłu czy koncentrację. Ma również znaczny wpływ na układ odpornościowy.
W zależności od wieku potrzebujemy różnej dawki snu.
- Noworodki (0 – 3 miesięcy): 14-17 godzin na dobę;
- Niemowlęta (4 – 11 miesięcy): 12-15 godzin na dobę;
- Małe dzieci (1 – 2 lata): 11-14 godzin na dobę;
- Dzieci w wieku przedszkolnym: (3 – 5 lat) 10-13 godzin na dobę;
- Dzieci w wieku szkolnym (6 -13 lat): 9-11 godzin na dobę;
- Nastolatki (14 – 17 lat): 8-10 godzin na dobę;
- Młodsze osoby dorosłe (18 – 25 lat): 7-9 godziny na dobę;
- Dorośli (26 – 64): 7 – 9 godzin na dobę;
- Osoby starsze (65 lat +) 7-8 godziny na dobę.
Choć zmiana stylu życiu nie jest prosta i wymaga wiele zaangażowania, tak jest zbawienna dla naszego ciała i wszystkich jego narządów. Najlepiej stopniowo wprowadzać zmiany – rezygnacja z niezdrowej żywności, codzienny kilkunastominutowy spacer. Z każdym kolejnym dniem nowe nawyki staną się na tyle naturalne, że nie zauważymy, kiedy zrealizujemy wszystkie punkty. Dbajmy o serce – niezależnie od wieku!