Nadszedł czas intensywnej nauki, dla dzieci to niemałe wyzwanie. Po wakacyjnych miesiącach beztroski to czas na wczesne wstawanie, codzienne wykonywanie obowiązków i skrupulatną naukę. Dzieci z natury dość szybko zaczynają sobie radzić z nową rzeczywistością. Należy zadbać o stworzenie im dobrych warunków do nauki, tj.: prawidłowe ustawienie biurka, zapewnienie wszystkich niezbędnych akcesoriów, zorganizowanie czasu wolnego na świeżym powietrzu. W dzisiejszym wpisie skupimy się na prawidłowej diecie, która poprawi pracę mózgu oraz koncentrację.

Odpowiednio zbilansowana dieta jest niezbędna dla prawidłowej pracy mózgu i układu nerwowego. Warto pamiętać o neuronach, które odpowiedzialne są za przesyłanie impulsów i każdego dnia potrzebują solidnej dawki substancji odżywczych, które zapewniają im prawidłowe funkcjonowanie. Źle zbilansowana dieta może wpływać na obniżenie koncentracji oraz obniżenie zdolności zapamiętywania.

Nawodnienie

Mózg składa się głównie z wody, dlatego prawidłowe nawodnienie jest niezbędne do jego pracy. W przypadku dzieci i młodzieży zaleca się wypijanie minimum 1,5l wody. Należy pamiętać, że zapotrzebowanie na wodę zależy m.in. od: wieku, płci, wagi, aktywności fizycznej. Nawet niewielkie odwodnienie na poziomie 1-2% może zaburzać koncentrację oraz wzmagać odczucie zmęczenia.

Węglowodany

Najlepszym ich źródłem są węglowodany złożone do których zaliczamy: pełnoziarnisty makaron, kasze, ciemne pieczywo. Z węglowodanów powstaje glukoza, która jest niezbędna do sprawnego myślenia oraz zachowania koncentracji. Należy pamiętać o odpowiedniej podaży warzyw i owoców. Im bardziej kolorowo na talerzu, tym dziecko chętniej będzie sięgało po różnorodne warzywa i owoce. Warzywa powinny pojawiać się w 3 głównych posiłkach: śniadanie, obiad, kolacja. Owoce będą idealnym dodatkiem do drugiego śniadania czy przekąski, które z łatwością dziecko może zabrać ze sobą do szkoły.

Witaminy z grupy B

Niedobór witaminy B powoduje pogorszenie pamięci, kłopoty z koncentracją. Mają one duży wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Możemy je znaleźć: orzechach i pestkach, fasoli, jajach, nabiale, rybach, podrobach, produktach pełnoziarnistych.

Kwasy omega

Ogromny wpływ na pracę mózgu mają kwasy omega-3,6,9 których nasz organizm nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć. Dlatego warto 2-3 razy w tygodniu spożywać ryby oraz suplementować EstroVita Kids, która pokrywa 100% dziennego zapotrzebowania na kwasy tłuszczowe z grupy omega-3,6,9. Spożywanie kwasów tłuszczowych z grupy omega wpływa również na pozytywny rozwój oraz ochronę organizmu. Niezwykle ważny dla prawidłowego rozwoju i pracy mózgu jest kwas dokozaheksaenowy (DHA), który znajduje się w suplemencie diety EstroVita Genius Kids.