Trądzik różowaty to choroba zapalna skóry. Charakteryzuje ją widoczny rumień i poszerzone naczynia krwionośne. Na jego pojawienie się ma wpływ nieprawidłowe funkcjonowanie gruczołów łojowych oraz źle zbilansowana dieta. Trądzik różowaty należy do przewlekłych chorób, najczęściej pojawia się na twarzy, szyi i dekolcie. Dotyka głównie osób w wieku 30-55 lat.
Prawidłowo zbilansowana dieta jest niesamowicie istotnym elementem, który wspomaga leczenie i łagodzenie objawów trądziku różowatego. Trądzik różowaty jest chorobą zapalną, dlatego zaleca się stosowanie diety przeciwzapalnej i o niskim indeksie glikemicznym.
Jakie produkty warto spożywać w trądziku różowatym?
Zmagając się z trądzikiem różowatym warto włączyć do swojej diety produkty, które będą zmniejszały stan zapalny. Do produktów o potencjale przeciwzapalnym zalicza się oleje roślinne tłoczone na zimno, bogate w kwasy omega-3: olej lniany, olej rzepakowy, oliwa z oliwek. Oleje tłoczone na zimno zawierają również witaminę E, która wykazuje właściwości antyoksydacyjne. Związki te wzmacniają naczynia krwionośne oraz mogą łagodzić zmiany trądzikowe. Kwasy omega-3 obecne są również w tłustych rybach morskich, orzechach, nasionach. Należy również wziąć pod uwagę suplementację kwasów omega-3 w formie bioestrów, które w znakomity sposób wchłaniają się do wszystkich komórek naszego organizmu. Roślinne źródło bioestrów kwasów omega-3,6,9 stanowi EstroVita Skin. Suplement diety, który wzbogacony został o witaminy A,D,E i koenzym q10. W naturalny sposób dba o wygląd i kondycję skóry.
W codziennej diecie nie może zabraknąć błonnika, w który bogate są: pieczywo pełnoziarniste, gruboziarniste kasze, pełnoziarnisty makaron oraz płatki owsiane. Spośród węglowodanów należy wybierać te o niskim indeksie glikemicznym, mogą one przyczyniać się do złagodzenia zmian trądzikowych. W diecie nie może zabraknąć świeżych warzyw i owoców, które powinny pojawiać się w każdym posiłku. Należy wybierać głównie te bogate w witaminy A i C o potencjale antyoksydacyjnym. Są to m.in.: marchew, dynia, śliwki, papryka, morele, jarmuż, szpinak, warzywa kapustne, brzoskwinie.
Warto również pamiętać o odpowiednim nawodnieniu. Należy wypijać około 30 ml wody na każdy kilogram masy ciała w ciągu doby. Odpowiednie nawodnienie organizmu również ma wpływ na złagodzenie objawów trądziku różowatego. Oprócz wody powinny pojawiać się również: ziołowe herbaty, napary z mięty, szałwii lekarskiej czy rumianku pospolitego.
Jakich produktów unikać w trądziku różowatym?
W diecie, która łagodzi objawy trądziku różowatego należy wyeliminować produkty, które mogą zaostrzać i nasilać zmiany skórne. Do takich produktów zalicza się przede wszystkim alkohol. Napoje alkoholowe powodują rozszerzanie się naczyń krwionośnych, co w konsekwencji może zwiększać rumień.
Warto wyeliminować produkty bogate w węglowodany proste tj.: cukier, białe pieczywo, wyroby cukiernicze, pszenne makarony, żywność typu fast food, napoje gazowane. Dieta o wysokim indeksie glikemicznym może zaostrzać zmiany trądzikowe.