Czas ciąży to wyjątkowy czas dla każdej kobiety. Świadomość, że niebawem zostanie się mamą i powita na świcie dziecko jest uczuciem nie do opisania. Niestety zdarza się, że w pierwszych tygodniach większość kobiet odczuwa zmęczenie, które momentami utrudnia normalne funkcjonowanie. Jak zatem poradzić sobie z tym uczuciem i czerpać radość z kolejnych wspólnych tygodni?

Warto wspomnieć, że zmęczenie w ciąży, szczególnie w pierwszym trymestrze, jest czymś zupełnie naturalnym, ponieważ wiąże się ze zmianami, jakie zachodzą w organizmie. Pracuje on na wyższych obrotach, a energia wykorzystywana jest na produkcję większej ilości krwi. Obniża się ciśnienie, a także poziom cukru, co wpływa na uczucie senności. Stan ten powinien minąć w chwili, gdy organizm przyzwyczai się do zachodzących zmian. Nim jednak to nastąpi może minąć nawet kilka miesięcy.

Odpoczynek to podstawa

Jeśli czujesz zmęczenie – odpocznij. Codzienne obowiązki są ważne, jednak teraz energia spożytkowana zostaje na coś zupełnie innego niż przed ciążą. Pamiętaj, że Twoje dobre samopoczucie ma wpływ na Twoje dziecko – szczęśliwa mama, to szczęśliwa pociecha.

W ciąży powinnaś spać co najmniej 9 godzin, co na początku nie powinno być problemem. Z czasem, gdy brzuch będzie coraz większy, najzdrowiej i najbezpieczniej jest spać na lewym boku.

Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz zasnąć możesz wypróbować kilka sprawdzonych sposobów:

  • zjedz kolację bogatą w białko i węglowodany (2-3 godziny przed pójściem spać);
  • przewietrz sypialnię;
  • weź relaksującą kąpiel (ale nie za długą!);
  • możesz zaparzyć melisę lub rumianek – posiadają właściwości odprężające.

Odpowiednia ilość ruchu!

W ciąży odpowiednia ilość ruchu to podstawa! Spacer doskonale wpłynie na Twoje samopoczucie, ale i na psychikę. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, możesz śmiało zapisać się na zajęcia dla kobiet w ciąży lub wypróbować jogi dla ciężarnych. Pamiętaj, że sport to zdrowie – każda umiarkowana aktywność fizyczna dobrze wpłynie na krążenie oraz układ oddechowy. Poczujesz także dodatkowy zastrzyk pozytywnej energii! Doskonale sprawdzają się także masaże, które mogą wpłynąć na zmniejszenie obrzęków i bólów pleców.

Czy mogę pić kawę w ciąży?

Kawa znana jest jako napój pobudzający, który chętnie wypijamy rano. Warto wiedzieć, że kawa nie jest napojem zupełnie zakazanym w ciąży – wystarczy stosować ją w odpowiednich ilościach. Przede wszystkim należy skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym ciążę, aby wykluczył ewentualne przeciwwskazania do picia kawy. Jeśli nic nie stoi na przeszkodzie, można wypić filiżankę słabej kawy dziennie. Pamiętaj, aby nie przekraczać 200 mg kofeiny dziennie! Zwróć zatem uwagę na to, ile zawartości kofeiny ma Twoja ulubiona kawa.

Zmęczenie w ciąży jest czymś zupełnie naturalnym i dotyczy większości kobiet spodziewających się dziecka. Na szczęście ze zmęczeniem można sobie poradzić!