Zdrowy tryb życia a nawyk to dwie, zupełnie różne rzeczy. Dokonywanie zdrowych wyborów, ćwiczenia i odpowiednia dieta potrafią skutecznie pomóc nam w pozbyciu się uciążliwych dolegliwości, a nawet znacząco podnieść naszą jakość życia.

Jak budować zdrowe nawyki?

Zmieniając swoje nawyki niezwykle ważne jest wsparcie naszego otoczenia. Na początku zdarza się, że nie jesteśmy zbyt wytrwali we własnych postanowieniach, które nie stały się jeszcze dla nas oczywiste. Przyjaciele nakłaniający do aktywności, które nie godziłyby się z naszymi nowymi postanowieniami, nie ułatwią nam zadania.

Nawykiem może stać się każda rzecz, którą wykonujemy regularnie. Może to być zarówno mycie zębów, jak i wypicie wieczornego wina. Z czasem wypracowane przez nas zachowania wykonujemy automatycznie, nie zastanawiając się nad nimi. Tak samo oczywistym jak to, że rano myjemy twarz stanie się fakt, że objadamy się przed samym snem. Zacznij od tego, aby zastanowić się nad swoim dniem i przeanalizować wszystkie czynności, które powtarzane są każdego dnia. Czy jest wśród nich coś niepokojącego?

Wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych

Wbrew pozorom najłatwiej jest przekuć niezdrowe nawyki w te dla nas korzystne. Nie rezygnujmy więc z przerwy na baton, jednak podczas jej trwania zjedzmy jabłko. Analogicznie możemy postąpić z innymi przyzwyczajeniami: zamiast kieliszka wina chwycić za owocowy lub warzywny koktajl, zrezygnować z oglądania telewizyjnych powtórek na rzecz spaceru lub 20 minutowych ćwiczeń w domu, zamienić dotychczasowo używane przez nas produkty spożywcze na te zdrowsze i o lepszym składzie. Najważniejsze jest to, aby zacząć od dzisiaj, nawet jeżeli w opakowaniu zostały jeszcze chipsy, a zgrzewka słodzonych napojów znajduje się w naszym domu – pozbądźmy się tego od razu, oddając znajomym lub zostawiając w dostępnym dla innych miejscu np. w pracy.

Pomocne może okazać się prowadzenie dziennika z postępami lub pobranie na telefon stosownej aplikacji. Sam fakt osiągnięcia nieprzerwanej serii sukcesów w utrzymaniu nowego stylu życia jest satysfakcjonujący, jednak nie bój się za niego nagradzać. Docenianie samego siebie jest niezwykle ważne, a rzadko o nim pamiętamy. Ustaw sobie cel np. ilość dni, w których wykonasz daną czynność i wyznacz nagrodę – pójście do kina, na kawę, godzinny relaks w wannie z maseczką – cokolwiek co daje Ci poczucie szczęścia. Nagrody są ważne w procesie zmiany, ponieważ pobudzają nasz ośrodek odczuwania przyjemności, przez co automatycznie kojarzymy daną czynność z czymś, co jest dla nas przyjemne.

Warto do swojej codzienności wprowadzić nawyk sięgania po łyk zdrowia zamknięty w butelce EstroVity! EstroVita to w 100% naturalna, a przy tym bezpieczna, wysoce skoncentrowana i dobrze wchłaniana przez organizm porcja kwasów tłuszczowych omega 3, 6 i 9. Nasze produkty wyróżnia doskonała proporcja oraz czystość kwasów tłuszczowych omega w postaci estrów etylowych, pochodzących z unikalnej kompozycji co najmniej 4 olejów roślinnych.

Zdrowe nawyki każdego dnia!

W zmianie i wypracowaniu nawyków nie pomaga rzucenie się na głęboką wodę. Powinniśmy się cieszyć, że planowaliśmy zacząć codzienne ćwiczenia, jednak warto zachować tą motywację ćwicząc z początku raz, lub dwa razy w tygodniu. Zbyt intensywna zmiana naszego trybu życia potrafi obciążyć i szybko ostudzić zapał, lecz również rozregulować pracę naszego organizmu. Z czasem możemy wymagać od siebie więcej, jednak nie powinniśmy chcieć od siebie zbyt wiele od zaraz.

Ważnym jest uświadomienie sobie już na początku, że nasz entuzjazm z czasem osłabnie. Zawsze pojawiają się gorsze dni i chwile słabości, które wymagają samodyscypliny, aby móc je przetrwać. W takich momentach spójrz w tył, zobacz, ile udało Ci się już osiągnąć. Czy naprawdę warto z tego rezygnować? Przecież skoro udawało Ci się wcześniej, to uda Ci się także teraz!

Jak długo trwa wypracowanie nawyku?

Według niektórych badań czynność staje się nawykiem, jeżeli sumiennie będziemy ją wykonywać przez dwa miesiące. Oczywiście już wcześniej wejdzie nam ona w krew, jednak każde zachowanie należy utrwalić. Choć brzmi to jak kawał czasu, w rzeczywistości dwa miesiące to bardzo krótko. Pamiętaj tylko o tym, aby nie odliczać dni. U niektórych już po 18 dniach można zaobserwować rozwinięcie się nawyku.