Młody organizm potrzebuje pożywienia bogatego w składniki odżywcze – w końcu jego ciało nadal rośnie, rozwija się również jego umysł. Warto wiedzieć, które składniki są szczególnie cenne i jak komponować dietę dziecka, aby miało ono szansę w pełni wykorzystać swój potencjał umysłowy oraz by zapobiec problemom zdrowotnym w przyszłości.

Różnorodność i dobre wzorce

Dietetycy są zgodni – aby organizm dziecka dobrze się rozwijał, jego dieta powinna być jak najbardziej urozmaicona. Wyrobienie zdrowych nawyków żywieniowych to w dużej mierze zaoferowanie dziecku pozytywnych wzorców. Lekkostrawna dieta bogata w warzywa i aktywność fizyczna, to działania, które zaowocują w przyszłości. Rodzice muszą pamiętać także, aby zadbać o posiłki, które dziecko je poza domem. Pełnowartościowe drugie śniadanie i odpowiednia ilość wody – to jest to!

Indywidualna ilość jedzenia powinna zostać dopasowana do aktywności fizycznej i metabolizmu dziecka. Dieta nie powinna stronić od produktów pełnoziarnistych, warzyw i owoców. Warto odżywiać się sezonowo, wówczas produkty są najbardziej wartościowe. Z menu poleca się wykluczanie rafinowanych cukrów, soli, tłuszczu zwierzęcego, czyli tych samych składników, które są niezalecane również dorosłym. Do każdego posiłku powinien być dodawany jeden produkt mleczny – wapń jest niezbędny do rozwoju kości.

Rola białka

Dziecko powinno w ciągu dnia spożywać jedną porcję białka zwierzęcego. Jest ono zawarte w mięsie, a także rybach i jajach. Zalecana dawka dzienna to 10 gram na każdy rok życia dziecka plus dodatkowe 10 gram. Czyli siedmiolatek powinien jeść 80 gram białka zwierzęcego dziennie.

Kwasy tłuszczowe omega 3, 6 i 9

Wsparcie organizmu dziecka w okresie intensywnego wzrostu jest niesamowicie ważne. Należy również pamiętać o odpowiednim wsparciu mózgu i układu nerwowego. W odpowiedzi na potrzeby rozwijającego się organizmu dziecka powstał suplement diety EstroVita Genius Kids.  Stanowi unikalną kompozycję olejów (z mikroalg, z lnu, z czarnej porzeczki, z dzikiej róży). Zawiera wyjątkowe połączenie dwóch form kwasu omega 3 (ALA i DHA). Zawarty w preparacie kwas dokozaheksaenowy DHA pochodzący z oleju z mikroalg przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania mózgu oraz rozwoju organizmu. Obecność oleju z dzikiej róży oraz olejku z rozmarynu wspiera układ odpornościowy oraz naturalną obronę organizmu. W EstroVita Genius Kids znajduje się starannie dobrana kompozycja kwasów tłuszczowych z grupy omega 3/omega 6 w doskonałej proporcji Ω3/ Ω 6 oraz kompleks witamin D, E, K. Witaminy D3 i K2 przyczyniają się do prawidłowego wzrostu i rozwoju kości.

Pięć porcji warzyw i owoców

Warzywa i owoce to niezbędny element zrównoważonej diety. Powinno się ich spożywać aż pięć dziennie w formie świeżej, mrożonej lub konserwowej. W tym przypadku wskazana jest zdrowa różnorodność.

Prawidłowa dieta dla dziecka w wieku szkolnym jest tym istotniejsza, że wpływa nie tylko na zdrowy rozwój, ale zapewnia także odpowiednie funkcjonowanie organizmu za kilka lat. Dlatego warto solidarnie, całą rodziną do swojego menu wprowadzić zdrowe nawyki. Dzięki nim także dorośli poczują się o wiele lepiej.