O gorącej kąpieli marzymy niemal codziennie, szczególnie po ciężkim dniu. Taka forma relaksu pozwala się odprężyć, odświeżyć, ogrzać w zimny dzień. Nic dziwnego – ciepła woda może skutecznie wpłynąć na rozluźnienie naszych mięśni! Czy takie kąpiele są jednak zdrowe dla organizmu?

Gorące kąpiele wzmacniają poczucie relaksu, ciepło zaś podkręca nasz metabolizm, a także pomaga dotlenić organizm, rozluźniając tym samym mięśnie i łagodząc bóle stawów. Takie kąpiele dobrze wpływają na nasz układ krążenia, wyrównuje ciśnienie i pomaga udrażniać żyły.

I choć gorące kąpiele niosą za sobą wiele dobrego, tak niektórzy muszą na nie szczególnie uważać.

Ciąża i miesiączka

Z racji tego, że kąpiel w temperaturze powyżej 37 st. C rozszerza naczynia krwionośne nie są one wskazane u kobiet w ciąży. Wysoka temperatura może mieć wpływ także na ryzyko poronienia, przedwczesny poród czy krwotok. Gorąca woda może osłabić organizm, dlatego też nie powinny z niej korzystać kobiety podczas miesiączki – szczególnie w pierwszych jej dniach, ponieważ może dojść do bardziej obfitego krwawienia.

Serce

Warto pamiętać, że wysoka temperatura wody może niekorzystnie wpłynąć także na nasze serce. W chwili, gdy temperatura ciała podniesie się o 1 st. C dojdzie do przyspieszenia akcji serca o 20 uderzeń na minutę. To z kolei wpłynie na obniżenie zawartości tlenu we krwi tętniczej i przyspieszy oddech. Wydaje się, że nie ma w tym nic złego, niemniej taki stan może doprowadzić do zawrotów głowy, a nawet do utraty przytomności. Osoby z nadciśnieniem tętniczym, zaburzeniem krzepliwości krwi oraz borykające się z problemami z sercem powinny zatem ostrożnie podchodzić do gorących kąpieli.

Skóra

Nie ulega wątpliwości, że gorące kąpiele mają wpływ na naszą skórę – wskutek wysokiej temperatury skóra dość szybko ulega przesuszeniu, a w dalszej kolejności podrażnieniu. Doprowadzić to może do łuszczenia się skóry, zmianie jej barwy (na bardziej czerwoną), może także pojawić się swędzenie. Skóra przesuszona i podrażniona gorzej radzi sobie ze zwalczaniem różnorodnych infekcji bakteryjnych. Mało tego – wysoka temperatura wody pozbawia skórę lipidów, co prowadzi do osłabienia warstwy hydrolipidowej – jej zadaniem jest ochrona głębszych warstw naskórka, a także skóry właściwej przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Gorące kąpiele mogą także negatywnie wpłynąć na skórę głowy, a tym samym kondycję naszych włosów. Wysoka temperatura wody może pobudzić do pracy gruczoły łojowe, co zwiększy produkcję sebum.

Gorąca kąpiel to coś, o czym marzymy niemal codziennie. Warto jednak pamiętać, że pomimo rewelacyjnego relaksu kąpiele mogą nie wpływać na nas korzystnie. Należy kontrolować temperaturę wody i dostosować ją do swoich potrzeb. Takie kąpiele można śmiało wzbogacić olejkami czy kulami do kąpieli, co dodatkowo nas zrelaksuje.

Po wieczornej kąpieli warto nawilżyć swoją skórę stosując domowej roboty maseczki – można śmiało przyrządzić je z produktów codziennego użytku. Do takich maseczek można dodać łyżeczkę EstroVity Skin – to suplement diety stanowiący unikalną kompozycję roślinnych kwasów tłuszczowych omega 3, 6 i 9 wyizolowanych z unikalnej mieszaniny aż 4 olejów roślinnych (lnianego, z czarnej porzeczki, ogórecznika oraz wiesiołka). Produkt przeznaczony jest dla osób dbających o wygląd i kondycję skóry. Roślinne niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) z grupy omega oraz witaminy zawarte w produkcie sprzyjają atrakcyjnemu wyglądowi skóry.

Nie musisz rezygnować z gorących kąpieli – warto jednak znać umiar i znaleźć złoty środek!