Maliny są pysznymi, słodkimi owocami, które jak tylko się pojawią – szybko znikają ze sklepowych półek. Nic dziwnego – ich aromat i smak znamy od dziecka! Owoce te są bardzo cenione, ponieważ zawierają mnóstwo witamin i minerałów: wapń, magnez, żelazo. Już w dawnych czasach odkryto ich lecznicze i odżywcze właściwości. Ciekawostką jest, że to Brytyjczykom przypisuje się rozpowszechnienie malin – szczególnie w postaci galaretek i dżemów.

Właściwości malin

Choć niepozorne, tak skrywają w sobie mnóstwo witamin! To bogactwo witamin B1, B2, B6, C i E, a także minerałów: magnezu, żelaza, potasy czy wapnia. W malinach można znaleźć związki organiczne – cytrynowy, jabłkowy, salicylowy, a także pektyny czy antocyjany. Nie tylko w owocach kryje się „moc” – liście malin są źródłem garbników, flawonoidów, a także kwasów organicznych czy soli mineralnych. Łodygi malin również mają cenne właściwości, ponieważ zawierają witaminy z grupy B, witaminę C, E, a także magnes, żelazo, potas i wapń.

Wykorzystanie malin

Jednym z najpopularniejszych zastosowań malin jest wykorzystanie ich do produkcji syropu malinowego. Staje się on idealnym kompanem do herbaty, ale i jest zbawienny w momencie przeziębienia czy stanów podgorączkowych. Dzieje się tak dlatego, że jest on środkiem napotnym. Aromat malin często spotykany jest także w lekach przyrządzanych dla dzieci – w celu poprawy smaku. Niektóre badania dowodzą, że maliny mogą wspomóc obniżenie poziomu cukru we krwi, a także wpłynąć na poprawę insulinooporności.

Liście malin często wchodzą w skład ziołowych mieszanek żółciopędnych i moczopędnych, dlatego zalecane są w przypadku infekcji dróg moczowych. Stosowane są także jako środek o działaniu rozkurczającym mięśnie gładkie jelit, naczyń krwionośnych i macicy. Właśnie dlatego kobiety w ciąży, szczególnie w pierwszym trymestrze powinny z rozwagą sięgać po wywary przygotowane z liści malin.

Przygotuj koktajl z malinami dla całej rodziny!

Nie ulega wątpliwości, że maliny najczęściej wykorzystujemy w kuchni tworząc z ich udziałem smaczne desery lub koktajle. Sięgnij po te owoce i przygotuj pyszny koktajl, który będzie doskonałym orzeźwieniem w cieplejsze dni, a także doda Ci energii! Dodaj do koktajlu 5 ml EstroVity – to naturalna kompozycja kwasów tłuszczowych omega 3, 6 i 9 pochodzenia roślinnego.

Czego potrzebujesz?

  • 1 szklanka malin
  • 1 banan
  • 1/2 szklanki jogurtu naturalnego
  • 2 szklanki mleka
  • 5 ml ulubionej EstroVity!

Wszystkie składniki wrzuć do blendera, zmiksuj na gładką masę i ciesz się pysznym smakiem!

Maliny to dość niepozorne owoce, które kryją w sobie wiele dobrego. Jeśli zatem jeszcze zastanawiasz się czy warto je kupić – nie czekaj!  Zaproś je do siebie i delektuj się ich aromatem i smakiem!