Można powiedzieć, że pośpiech stał się domeną naszych czasów – ciągle gdzieś pędzimy, wykonujemy kilka czynności na raz, często automatycznie, bez przywiązywania do nich większej wagi. Często nie mamy czasu nawet na zjedzenie pożywnego śniadania – zamiast tego, sięgamy po niezdrowe przekąski lub jedzenie typu fast food. Niestety, takie zachowanie odbija się na naszym zdrowiu. A gdyby tak poświęcić dłuższą chwilę na świadome jedzenie? Jeść spokojnie i rozkoszować się posiłkiem?

Czym jest mindful eating?


To właśnie na tym skupia się filozofia mindful eating – na świadomym jedzeniu. Filozofia ta wywodzi się z nurtu mindfulness, zwracający uwagę na refleksyjność i koncentrację na teraźniejszości. Tutaj również ważna jest świadomość bodźców, jakie docierają do nas z otoczenia. Trening mindfulness nazywany inaczej treningiem uważności nastawiony jest na zatrzymanie pędzącego umysłu i zachowanie spokoju w codziennym życiu. Pomoże to uniknąć stresu i podniesie jakość życia, ułatwiając czerpanie radości nawet z małych rzeczy.

Mindful eating zakłada nie tylko świadomość jedzenia i czerpania z tego przyjemności – to także sposób swoistego uwrażliwienia się na sygnały płynące z naszego organizmu. To właśnie dzięki temu jesteśmy w stanie poznać nasze potrzeby żywieniowe i je zaspokoić. Wsłuchując się w siebie dostrzeżesz, że nie potrzebujesz np. kolejnego kawałka ciastka, które może sprawić dyskomfort.

Mindful eating – od czego zacząć?


To, co jest najważniejsze to spokój – należy zadbać o to, aby nic nie rozpraszało nas podczas posiłku. Wyłącz zatem telewizor, odsuń na bok telefon, nie czytaj gazety, wycisz się. Filozofia zakłada uważność jedzenia, dlatego warto celebrować każdy kęs – poczuć zapach i smak potrawy. Podczas jedzenia nigdzie się nie spiesz i dostrzegaj sygnały, jakie daje organizm – w chwili uczucia sytości przerwij posiłek, nawet jeśli nie wszystko zostało zjedzone. Odłóż resztę na później. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemne uczucie przejedzenia.

I choć na początku z pewnością nie będzie łatwo, tak powolna i stopniowa zmiana nawyków przyniesie wiele pozytywnych rezultatów. Pamiętaj, aby nie rzucać się na głęboką wodę, a iść metodą małych kroczków. Wybierz najpierw jeden posiłek, który możesz spożywać bardziej świadomie – może będzie to śniadanie, a może kolacja? Wybór należy do Ciebie! Podczas posiłku spróbuj odczuwać radość jedzenia, delektowania się smakiem. Jeśli nie czujesz „gotowości” do celebrowania posiłku, to spróbuj cieszyć się filiżanką kawy lub herbaty. Poświęć nieco czasu na docenienie aromatu ulubionego napoju, zobaczysz, że w niedalekiej przyszłości będziesz czuć prawdziwą przyjemność z tego codziennego rytuału!

Spróbuj, naprawdę warto!


W codziennym pośpiechu ciężko wygospodarować choć chwilę na to, aby cieszyć się tym, co nas otacza. Tym, na co nie zawsze zwracamy uwagi. Dobrze zatem znaleźć kilka chwil na świadome dostrzeganie wszystkiego, co możliwe – nawet jedzenia. Mało tego, dzięki świadomemu spożywaniu posiłków zwrócimy większą uwagę na nasze zdrowie, które z pewnością nam się odwdzięczy! Ponadto zapewnimy sobie nieco spokoju i odpoczynku, co jest szczególnie ważne.