Trening obwodowy zyskuje coraz więcej fanów, a to za sprawą tego, że w krótkim czasie można znacząco zwiększyć intensywność podejmowanego wysiłku. Ta forma treningu wykorzystywana jest m.in. w zajęciach crossfitowych i jest połączeniem ćwiczeń cardio z ćwiczeniami siłowymi. Trening obwodowy polega na tym, że ćwiczenia wykonywane są jedne po drugim z krótkimi przerwami pomiędzy nimi. Zdarza się jednak, że przerwy w ogóle nie występują. W jednym obwodzie znajduje się od kilku do kilkunastu ćwiczeń, gdzie możemy określić, ile powtórzeń chcemy wykonać lub ile czasu na nie poświęcić.

Trening obwodowy jest doskonałym sposobem na poprawę kondycji, a także wytrzymałości. Forma treningu obwodowego daje mnóstwo możliwości zestawiania ze sobą ćwiczeń, ale i sprzętów, na których można wykonać dane ćwiczenie. Dzięki temu, że czas przerw pomiędzy wykonywanymi ćwiczeniami jest niewielki lub nie występuje w ogóle, trening ten zajmuje znacznie mniej czasu niż „standardowe” treningi – jest za to znacznie bardziej intensywny. Czas na odpoczynek zazwyczaj przychodzi po wykonaniu całego obwodu. To właśnie poprzez dynamikę dochodzi do podwyższenia metabolizmu, co przekłada się na to, że kalorie spalane są długo po ukończeniu treningu. Mięśnie dostają wówczas dość mocny bodziec do wzrostu, usprawnia się także działanie układu krążenia, a także wzmacnia serce oraz płuca.

Ćwiczenia, jakie można wykonywać w treningu obwodowym

Jedną z ważniejszych rzeczy, o jakiej musimy pamiętać, to ustalenie kolejności wykonywania ćwiczeń na określoną partię ciała. Możemy zacząć od treningu nóg, ponieważ ćwiczenia te są dość wyczerpujące. W następnych ćwiczeniach możemy przejść do ramion, barków czy klatki piersiowej i pleców. Ćwiczenia można ze sobą łączyć – przykładem może być wykonanie treningu siłowego i treningu cardio, nie musimy jednak tego robić i bardziej postawić na ćwiczenia wzmacniające i poprawiające wytrzymałość. Do przykładowych ćwiczeń w treningu obwodowym możemy zaliczyć burpee, pompki, pajacyki, wyskoki, brzuszki, martwy ciąg, podciąganie na drążku czy ćwiczenia z ciężarkami. Najważniejsze o czym należy pamiętać to to, aby wykonywane ćwiczenia na te same partie mięśniowe nie następowały bezpośrednio po sobie, ponieważ może dojść do przeciążenia konkretnej grupy mięśniowej, co prowadzić może do kontuzji.

Zalety płynące z treningu obwodowego

Do największej zalety treningu obwodowego należy to, że nie zajmuje on dużo czasu, przez co jest doskonałą formą dla osób, którym zależy na szybkich efektach. Podnoszenie poziomu intensywności treningu stanowi klucz do uzyskania oczekiwanych rezultatów. Jak w każdym treningu tak i tutaj nie możemy pomijać rozgrzewki, która pomoże organizmowi przygotować się do podjęcia aktywności. Osoby rozpoczynające przygodę z tą formą treningów powinny obserwować swój organizm i zacząć od prostszych ćwiczeń, by następnie zwiększać ich zakres oraz poziom trudności.

By trening oraz tryb w jaki wejdziemy przyniósł jeszcze lepsze efekty ważne jest pamiętanie o odpowiednio zbilansowanej diecie, dobranej do indywidualnych predyspozycji. Warto wzbogacić dietę w kwasy tłuszczowe omega. Doskonale sprawdzi się tutaj suplement diety EstroVita MEN. To produkt zawierający kompleks ultraczystych, wysoce skoncentrowanych kwasów omega-3,6,9 oraz unikatowego kwasu omega-5, pochodzącego z owocu granatu, który wspiera organizm mężczyzn w każdym wieku. Unikalna kompozycja kwasów omega pochodzenia roślinnego, witamin i przeciwutleniaczy dba o dobre samopoczucie i doskonałą formę mężczyzn. Olej z pestek dyni i jego składniki przyczyniają się do utrzymania zdrowych funkcji prostaty i pęcherza moczowego, a olej z czarnej do prawidłowego funkcjonowania mięśni i stawów. O zdrowe kości mężczyzn dbają zawarte w preparacie witaminy: D oraz K, a witamina E stanowi ochronę przed wolnymi rodnikami. EstroVita MEN zawiera oryginalną formę kwasów tłuszczowych z grupy omega w postaci estrów etylowych, które zapewniają znakomitą biodostępność i wysoką ich bioretencję.

Trening obwodowy daje nam wiele możliwości – od urozmaicenia treningów, po zwiększenie intensywności. Dzięki temu, że angażuje sporą część partii mięśni do pracy, jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chcą zredukować tkankę tłuszczową, ale i poprawić swoją wytrzymałość i kondycję.