Zachowanie dobrej kondycji wbrew pozorom nie jest ważne jedynie dla sportowców. To właśnie dzięki niej możesz zrobić i osiągnąć więcej, jednak siedzący tryb życia szybko prowadzi do jej utraty. Poznaj proste ćwiczenia, które możesz wykonać gdziekolwiek się znajdujesz, aby zbudować ją na nowo.

Znane są dwa sposoby na poprawę kondycji – jedna polega na wykonywaniu krótkich i intensywnych serii ćwiczeń przeplecionych czasem na odpoczynek, drugi opiera się o wykonywanie długotrwałego, jednomiernego i umiarkowanego wysiłku zakończonego odpoczynkiem. O ile ten pierwszy sposób ukazuje efekty znacznie szybciej, o tyle nie jest idealny dla osób szybko się zniechęcających. Ćwicząc interwałowo spalamy również większe ilości kalorii, dlatego jest to dobry sposób na utratę wagi.

Bieganie

To najpopularniejsza, uprawiana hobbystycznie dziedzina sportu. Brak potrzeby posiadania drogiego sprzętu czyni ją dostępną dla każdego, a słynny stan euforii biegacza powoduje, że szybko staje się ona przyjemnością. Aby biegać efektywnie niezbędna jest jednak praca nad oddechem, tak aby brak tlenu nie stał się największą przeszkodą. Utrzymujmy tempo, które pozwala na swobodne łapanie oddechu, wciągając powietrze nosem a wydmuchując ustami. W trakcie biegu powinniśmy urozmaicać go o różną intensywność.

W domowym zaciszu także możemy uprawiać biegi w miejscu, podnosząc wysoko nogi oraz wykonując różne skipy.

Dreptanie

Może nie jest to formalna nazwa, jednak dreptanie zdecydowanie określa to ćwiczenie. Przed rozpoczęciem należy stanąć w szerokim rozkroku, pochylając tułów lekko w przód. Plecy utrzymujemy proste, a brzuch napięty. Utrzymując tą pozycję uginamy kolana, a następnie wykonujemy dynamiczne kroki w miejscu, odrywając i natychmiast odstawiając stopy. W tym ćwiczeniu najważniejsza jest jak największa liczba kroków wykonanych w jak najkrótszym czasie.

Skakanie

Przez skakance, z boku na bok, w przód i tył. Skoki to bardzo intensywne ćwiczenia, które doskonale budują kondycję, nie są jednak wskazane osobom, które borykają się z chorobami stawów skokowych oraz kolan. Decydując się na ten rodzaj wysiłku warto pamiętać o tym, aby opadać miękko na palce, natomiast wyskakiwać zarówno z kostek, jak i z kolan, pozostawiając nogi w ugięciu i ciągłej pracy.

Pływanie

Nie każdy ma komfort sąsiadować z basenem, jednak w miarę możliwości powinniśmy pojawiać się na nim jak najczęściej. Pływanie to sport idealny dla każdego i niezwykle korzystny dla osób otyłych, ponieważ pozwala nam na wykonywanie wysiłku przy jednoczesnym odciążeniu stawów. Dodatkowo wpływa korzystnie na kręgosłup, redukując bóle i poprawiając jego kondycję, a także zwiększa pojemność płuc. Niezależnie od preferowanego przez nas stylu poprawę kondycji zauważymy szybko, choćby po zwiększającej się ilości przepłyniętych długości.

Codzienne kroki do poprawy kondycji

Nie tylko poprzez ćwiczenia, lecz także podejmowane decyzje, możesz zbudować swoją formę. Oto proste kroki, które szybko wchodzą w nawyk:

Nie podjeżdżaj pod same drzwi – jeżeli poruszasz się samochodem zaparkuj dalej i pozwól sobie na mały spacer. Być może ułatwi Ci to także znalezienie miejsca parkingowego.

Schodami jest lepiej – być może dostanie się na 30. piętro wieżowca bez pomocy windy jest zbyt śmiałym pomysłem na początek, jeżeli jednak masz możliwość pokonania kilku pięter pieszo, to szybko zauważysz jak z tygodnia na tydzień zmniejsza się Twoja zadyszka.

Inaczej niż na kanapie – choć rowerki stacjonarne szybko zmieniają swoją funkcję na dodatkowy wieszak lub półkę, to jeżeli jesteś kinomaniakiem na pewno polubisz oglądanie swoich ulubionych programów będąc „w trasie”

Wieczorny spacer – dla posiadaczy psów jest to codzienność, jednak nawet wtedy często polega on na okrążeniu bloku. Spacerowanie przed snem sprzyja jego jakości, dotleniając i wyciszając nas na wieczór. Jest to również moment na poukładanie swoich myśli lub stworzenie planów na kolejne dni.

Zadbaj o zdrowie z EstroVitą MEN!

To suplement diety, zawierający kompleks ultraczystych, wysoce skoncentrowanych kwasów omega 3, 6, 9 oraz unikatowego kwasu omega 5, pochodzącego z owocu granatu, który wspiera organizm mężczyzn w każdym wieku. Unikalna kompozycja kwasów omega pochodzenia roślinnego, witamin i przeciwutleniaczy dba o dobre samopoczucie i doskonałą formę mężczyzn. Olej z pestek dyni i jego składniki przyczyniają się do utrzymania zdrowych funkcji prostaty i pęcherza moczowego, a olej z czarnej porzeczki do prawidłowego funkcjonowania mięśni i stawów. O zdrowe kości mężczyzn dbają zawarte w preparacie witaminy: D oraz K, a witamina E stanowi ochronę przed wolnymi rodnikami.

W trosce o zdrowie i dobrą kondycję!