O podrażnienia skórne bardzo łatwo – niewłaściwa pielęgnacja, brak prawidłowej ochrony, kosmetyki dobierane „na oko”. Te i inne czynniki przyczyniają się do tego, że nasza skóra może być osłabiona i podatna na podrażnienia. Mając do czynienia z podrażnieniami musimy szczególnie zwracać uwagę na wybierane kosmetyki. Warto wspomnieć, że podrażniona skóra charakteryzuje się zaczerwienieniem, pieczeniem lub swędzeniem, a także przesuszeniem. To, jak zareaguje nasza skóra jest kwestią mocno indywidualną.

Do najczęstszych przyczyn podrażnionej skóry należą substancje chemiczne, jakie zawarte są w nieodpowiednio dobranych kosmetykach, niesprzyjające warunki atmosferyczne, stres, nieprawidłowa dieta i wiele innych. Na podrażnienia narażona jest cała skóra – rąk, nóg, głowy, jednak najczęściej dochodzi do podrażnień skóry twarzy. Jak zatem sobie z tym poradzić?

Podrażniona skóra twarzy

Skóra twarzy najbardziej narażona jest na niekorzystny wpływ wielu czynników. Codzienny makijaż czy wystawienie na promienie słoneczne mogą pogorszyć stan cery. Pierwszą kwestią, na którą należy zwrócić uwagę jest prawidłowa pielęgnacja. Często zdarza się, że przypadkowo dobrane i stosowane kosmetyki nie są dobre dla naszej cery – wręcz przeciwnie, mogą pogorszyć jej stan. Właśnie dlatego tak ważny jest skład produktów. Osoby borykające się z podrażnioną skórą twarzy powinny sięgać po dermokosmetyki, które nie tylko pielęgnują skórę, ale i są dla niej pewnego rodzaju lekarstwem. W dermokosmetykach można najczęściej znaleźć m.in. glicerynę, która zapobiega utracie wody z głębokich warstw skóry. – wspomina dr n. med. Edyta Blus.

Podrażniona skóra twarzy wymaga dokładnej pielęgnacji – najlepiej dwa razy w ciągu dnia: rano i wieczorem. Nie obejdzie się tutaj bez pianki lub żelu oczyszczającego i kremu nawilżającego. Raz na jakiś czas warto zastosować maseczkę nawilżającą, którą z powodzeniem można przyrządzić samemu w domu na bazie awokado, banana i EstroVity Skin – to suplement diety stanowiący unikalną kompozycję roślinnych kwasów tłuszczowych omega 3, 6, 9 wyizolowanych z unikalnej mieszaniny aż 4 olejów roślinnych (lnianego, z czarnej porzeczki, ogórecznika oraz wiesiołka). Produkt przeznaczony jest dla osób dbających o wygląd i kondycję skóry. Roślinne niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) z grupy omega oraz witaminy zawarte w produkcie sprzyjają atrakcyjnemu wyglądowi skóry.

Do przygotowania takiej maseczki potrzebować będziesz:

  • 1 banan
  • Pół awodako
  • 2 łyżki jogurtu naturalnego
  • 5 ml EstroVity

Wszystkie składniki dokładnie mieszamy, aż powstanie jednolita masa. Następnie nakładamy maseczkę na twarz na ok. 15 minut. Po tym czasie spłukujemy letnią wodą. Bogactwo witamin zawarte w takiej maseczce jest doskonałym sposobem na naturalne nawilżenie skóry twarzy.

Skóra twarzy jest bardzo wrażliwa, przez co wymaga odpowiedniej pielęgnacji i poświęcenia jej szczególnej uwagi. Pamiętając o właściwej kosmetyce z pewnością w krótkim czasie zobaczymy poprawę! Pomocna okaże się także prawidłowa dieta i suplementacja. Doskonałym przykładem może być, wcześniej wspomniana, EstroVita Skin. Stosowanie jej zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz z pewnością przyniesie zadowalające efekty!


dr n. med. Edyta Blus

Doktor nauk medycznych w zakresie biologii medycznej i magister biologii. Doświadczenie zawodowe zdobywała podczas stażu i pracy w Pracowni Immunologii Doświadczalnej Instytutu Biologii Medycznej Polskiej Akademii Nauk oraz  jako nauczyciel akademicki immunologii i patofizjologii na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi.