Bezsenność to olbrzymi problem, który istotnie rzutuje na zdrowie fizyczne i psychiczne całego organizmu. Nocny odpoczynek ma bowiem ogromne znaczenie, przede wszystkim z uwagi na regenerację w tym czasie całego ciała. W przypadku pojawienia się jakiegoś problemu z zasypianiem lub częstego budzenia się w nocy bez wyraźnej przyczyny, warto zacząć od wypróbowania naturalnych metod radzenia sobie z tym problemem.

 

Systematyczność

 

Organizm przyzwyczaja się do stałych schematów, dlatego ważne jest, aby chodzić spać codziennie o tej samej porze i tak samo planować swoją pobudkę.

 

Aktywność fizyczna

 

Zmęczenie się w ciągu dnia oraz dobre dotlenienie organizmu w trakcie ćwiczeń fizycznych, pozytywnie wpływają na zdrowy sen.

 

Posiłki

 

Ostatni posiłek przed pójściem do łóżka należy spożyć około dwóch godzin wcześniej. Warto wybrać lekkie jedzenie. Mleko, banany, a także płatki owsiane w swoim składzie mają tryptofan, który korzystnie wpływa na zdrowy sen.

 

Wywietrz sypialnię

 

Przed snem warto jest porządnie przewietrzyć to pomieszczenie albo nawet przejść się na spacer.

 

Zioła

 

O skuteczności ziół wiedziały już nasze prababki. Szczególnie dobrze w przypadku problemów z zasypianiem poradzi sobie melisa, lawenda oraz kozłek lekarski.

 

Kąpiel

 

Wieczorna kąpiel nie powinna odbywać się w zbyt ciepłej wodzie. Do kąpieli warto dodać olejek lawendowy, tymiankowy lub pomarańczowy.

 

Relaks

 

Przed snem z pewnością należy się zrelaksować słuchaniem muzyki, czytaniem książki, ale także odpędzić z głowy wszystkie nieprzyjemne myśli.