Męska skóra twarzy jest wyjątkowa – ma zupełnie inną strukturę i inne potrzeby niż skóra kobiet. Nie należy jednak pomijać jej w codziennej pielęgnacji! Potrzebuje ona tyle samo uwagi, co skóra kobiet. Każdego dnia warto zatem sięgać po odpowiednie kosmetyki, które pomogą prawidłowo o nią zadbać. W męskiej pielęgnacji nie można pomijać żelu oczyszczającego do twarzy, kremu nawilżającego, pianki lub żelu do golenia, a także suplementów, które wesprą skórę od wewnątrz.

Czym charakteryzuje się męska skóra?

Męska skóra twarzy jest znacznie grubsza i mocniejsza niż skóra kobiet. Dlaczego się tak dzieje? A to za sprawą zwiększonej ilości zrogowaciałych komórek, które sprawiają, że skóra jest szorstka w dotyku. Nie jest to jednak wadą – wręcz przeciwnie! Męska skóra twarzy jest znacznie bardziej odporna na zranienia czy podrażnienia. Ponadto zmarszczki pojawiają się na męskiej skórze znacznie później. To między innymi dlatego mężczyźni mogą cieszyć się gładką cerą przez długi czas!

Prawidłowa pielęgnacja męskiej skóry twarzy

Nie ulega wątpliwości, że wielu mężczyzn traktuje swoją cerę po macoszemu – nie wykonują żadnych zabiegów pielęgnacyjnych lub nie używają kremów nawilżających, co jest niestety błędem. Grubość skóry jest odporna na niekorzystne czynniki zewnętrzne, jednak brak jakiejkolwiek pielęgnacji sprawi, że w końcu skóra zacznie się buntować. Zmienne warunki atmosferyczne, promienie słoneczne, codzienne golenie i podrażnienia z nim związane – to tylko kilka przykładów narażenia skóry! Aby zatem utrzymać skórę twarzy w dobrej kondycji zaleca się codzienną pielęgnację oraz dobór kosmetyków dedykowanych mężczyznom.

U mężczyzn najłatwiej o podrażnienia po goleniu – to dość częsty problem, z którym boryka się większość panów. Podobnie jak z wrastającymi włoskami, mogącymi powodować stany zapalne – nieleczone mogą prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji. Warto zatem sięgnąć po oczyszczające produkty, które przyspieszą dodatkowo proces gojenia się ran. Podczas porannej toalety mężczyźni powinni przemywać twarz płynem micelarnym lub żelem oczyszczającym. Należy jednak zwrócić uwagę na skład produktu, by dodatkowo nie przesuszyć skóry. Dobrze sprawdzi się również zwykły krem nawilżający –ważne, by posiadał filtr chroniący przed promieniowaniem. – wspomina dr n. med. Edyta Blus.

Kosmetyki, jakie stosowane są do golenia i po goleniu nie powinny zawierać alkoholu, ponieważ podrażnia on skórę, zmieniając jej naturalny odczyn pH. Zamiast tego lepszym rozwiązaniem są składniki, które zmiękczają skórę, takie jak glicerol.

W przypadku mężczyzn dobrze sprawdzi się również peeling – zabieg peelingowania powinien być wykonywany 2 razy w tygodniu. Szczególnie zalecany jest w przypadku wrastających włosków. Peeling złuszczy martwy naskórek, ale i pomoże wrastającym włoskom.

Zadbaj o cerę od wewnątrz!

Na skórę twarzy najlepiej działać nie tylko od zewnątrz, ale i od wewnątrz – stosując odpowiednią suplementację. Idealnym produktem będzie EstroVita MEN – suplement diety, zawierający kompleks ultraczystych, wysoce skoncentrowanych kwasów omega 3, 6, 9, w tym unikatowy kwas omega 5, który wspiera organizm mężczyzn w każdym wieku. Unikalna kompozycja olejów roślinnych, witamin i przeciwutleniaczy dba o zdrowie i doskonałą formę mężczyzn. EstroVita MEN zawiera oryginalną formę kwasów tłuszczowych z grupy omega w postaci estrów etylowych, które zapewniają znakomitą biodostępność i wysoką bioretencję w organizmie mężczyzny. Produkt jest doskonałym źródłem koenzymu Q10 i likopenu oraz beta-karotenu, który odpowiada za zdrowy wygląd skóry. Witamina E, nazywana potocznie „witaminą młodości”, pomaga w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym i jako silny przeciwutleniacz neutralizuje wolne rodniki.

Męska skóra twarzy, podobnie jak kobieca, potrzebuje dużej uwagi. Pomimo tego, że jest grubsza, to i tak podatna jest na wiele niesprzyjających czynników. Męska cera może się przesuszać lub przetłuszczać, co w dalszej konsekwencji może prowadzić do uporczywych problemów skórnych. Warto zatem włączyć codzienną pielęgnację skóry do swojego rozkładu dnia!


dr n. med. Edyta Blus

Doktor nauk medycznych w zakresie biologii medycznej i magister biologii. Doświadczenie zawodowe zdobywała podczas stażu i pracy w Pracowni Immunologii Doświadczalnej Instytutu Biologii Medycznej Polskiej Akademii Nauk oraz  jako nauczyciel akademicki immunologii i patofizjologii na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi.