Pomarańcza to owoc, który często gości w naszych domach. Zwłaszcza w okresie świątecznym, pomarańcze, tuż obok mandarynek, dumnie ozdabiają stoły, stają się częścią ciast, a ich cząstki wrzucamy do ciepłej zimowej herbaty lub domowego grzańca. Czy jednak tak naprawdę potrafimy powiedzieć o niej coś więcej ponad to, że jest duża, okrągła, pomarańczowa, słodka lub kwaśna? I choć pomarańcza stała się częścią naszej codzienności, tak nie do końca zdajemy sobie sprawę z tego, jakie ma właściwości.

Pomarańczowa bomba witaminowa

Nie ulega wątpliwości, że pomarańcza ma dużo witaminy C, jednak w największych wartościach występują także beta-karoten i woda. I choć ta ostatnia może nas wystraszyć, należy przypomnieć, że to woda z pomarańczy wypłukuje z naszego organizmu toksyny. Witamina C to natomiast znany antyoksydant, który unieszkodliwia agresywne cząsteczki tlenu (powstałe zwłaszcza przy stresie lub paleniu papierosów). Jedna pomarańcza pokrywa aż 130% dziennego zapotrzebowania na witaminę C.

Poza witaminą C, pomarańcze bogate są również w witaminę B, potas, a także witaminę A. Witamina B jest korzystna dla skóry i układu nerwowego, potas natomiast reguluje ciśnienie krwi i rytm serca. Witamina A wzmacnia układ odpornościowy, jest niezbędna do procesu widzenia, a także poprawia wygląd skóry.

Czy wiesz, że…

Pomarańczy nie obiera się „dokładnie”. Zjadając ją, powinno się zostawić ochronną białą skórkę. Dlaczego? Ponieważ, mimo jej lekkiej gorzkości znajdują się w niej substancje przyspieszające spalanie tkanki tłuszczowej, a także flawonoidy wspomagające przyswajanie witaminy C – dlatego jest ona lepiej przyswajalna z tego źródła niż syntetycznie. Warto także dodać, że pomarańcze posiadają dużo błonnika, a więc mają właściwość bycia niezwykle sycącymi, kiedy po ich spożyciu przyjmujemy sporo płynów, ponieważ błonnik powiększa dzięki temu swoją objętość kilkukrotnie. A jedna pomarańcza to zaledwie ok. 100 kcal.

Olejek pomarańczowy

Miąższ pomarańczy to jednak nie jedyna jej wartość. Z kolorowej, zewnętrznej części skórki pomarańczowej wyciskany jest olejek pomarańczowy. Można go uzyskać zarówno z tzw. pomarańczy słodkiej, jak i tej gorzkiej, sewilskiej. Olejek ten ma właściwości uspokajające i przeciwskurczowe. Ma korzystny wpływ na układ trawienny, a także pomaga w bólach żołądka. Jest nieoceniony w tzw. „huśtawkach nastroju” w okresie przed menstruacją. Warto wiedzieć, że to olejek całkowicie bezpieczny, dobrze tolerowany przez dzieci, który można użyć np. do kąpieli. Z kwiatów gorzkiej pomarańczy uzyskuje się olejek neroli o pięknym cytrusowo-kwiatowym zapachu. Jest to jeden z najbardziej znanych olejków w aromaterapii: działa rozkurczowo, a także ma właściwości afrodyzjaku. Z tychże kwiatów destyluje się także wodę pomarańczową, użyteczną w kosmetologii do pielęgnacji skóry suchej i wrażliwej. Przygotowuje się z niej emulsję do leczenia trądziku, a także ma swoje zastosowanie w tonikach i mgiełkach do twarzy.

EstroVita Kids o smaku pomarańczowo-bananowym!

Znając właściwości pomarańczy i w trosce o najmłodszych powstał produkt EstroVita Kids o smaku pomarańczowo-bananowym! By dziecięcy organizm mógł prawidłowo się rozwijać potrzebuje dodatkowego wsparcia, szczególnie w okresie wzrostu i rozwoju. Już samo żywienie dzieci jest niezwykle ważne – dieta powinna być dobrze zbilansowana i nie może w niej zabraknąć określonych ilości witamin oraz składników odżywczych. W diecie nie może zabraknąć również kwasów tłuszczowych omega, które wspierają organizm i prawidłowy rozwój!

EstroVita Kids to suplement diety o najwyższej skoncentrowanej zawartości roślinnych kwasów tłuszczowych omega-3,6,9 wyizolowanych z unikalnej mieszaniny aż 4 olejów roślinnych (lnianego, z czarnej porzeczki, ogórecznika i wiesiołka). Kwasy omega są nieocenionym uzupełnieniem diety dziecka. Roślinne niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) z grupy omega powinny być dostarczane (z dietą) szczególnie w okresie intensywnego wzrostu i rozwoju dzieci. Ponieważ trudno dostarczyć odpowiednią ich ilość wraz z codzienną dietą, należy sięgać po suplementy, które je zawierają. EstroVita Kids przeznaczony jest dla dzieci powyżej trzeciego roku życia.

Pomarańcza to nie tylko prosty, zwyczajny owoc, którego smak znamy od dziecka. To owoc, który może być naszą codzienną porcją zdrowia, a jego częste spożywanie wpływa pozytywnie na ogromną ilość procesów w naszym organizmie, a nawet – wygląd skóry i samopoczucie psychiczne.