Poziomki – drobne owoce, często kojarzone z malinami i truskawkami. Ich smak zachwyca nas od dawien dawna, sprawiając, że stają się jednym z najbardziej pożądanych owoców leśnych. Propozycji podania poziomek jest wiele: można je jeść na surowo, z dodatkiem bitej śmietany jako dodatek do deserów czy składnik koktajlu. Aromat poziomek zawsze przywodzi na myśl lato i wakacyjny czas!
Choć każdy z nas z pewnością nie raz miał do czynienia z poziomkami, tak nie każdy wie, jakie bogactwo kryją w sobie te niepozorne owoce. To prawdziwe bogactwo witamin takich jak: A, B (w tym B1, B2, B3, B6, B7 i B9), C, E oraz K. Ponadto w poziomkach znajduje się cynk, fosfor, potas, sód, magnez, wapń czy żelazo. To jednak nie wszystko, ponieważ poziomki cechują się także zawartością kwasów organicznych, w tym salicylowego, cytrynowego i jabłkowego.
Jakimi cechami jeszcze wyróżnia się poziomka?
Poziomki zdobyły uznanie w medycynie ludowej, ponieważ to właśnie one wykazują się właściwościami odkażającymi, ale i moczopędnymi. Dzieje się tak za sprawą garbników, pektyn, antocyjanów oraz flawonoidów, które znaleźć można w tych małych owocach.
Flawonoidy, w tym rutyna i kwercetyna, wykazują silne działanie przeciwutleniające oraz przeciwzapalne. Kwercetyna wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia, co przekładać się może m.in. na redukcję powstawania blaszek miażdżycowych, a także obniżenie cholesterolu. Rutyna z kolei wzmacnia ściany naczyń krwionośnych. Nie bez znaczenia jest także rola pektyn, które usprawniają procesy trawienia, przyspieszając metabolizm – podkreśla dr n. med. Edyta Blus.
A co z liśćmi poziomki?
Warto wspomnieć, że nie tylko poziomka, ale i jej liście chętnie wykorzystywane są do celów leczniczych. Dzieje się tak dlatego, że w liściach poziomek znaleźć można:
- witaminę C oraz garbniki, które korzystnie wpływają na naszą skórę: zamykają pory, oczyszczają i nawilżają ją.
- oligomery, będące związkami wykazującymi działanie przeciwwirusowe, antyoksydacyjne, przeciwbakteryjne – dzięki nim proces gojenia ran zostaje przyspieszony.
- flawonoidy cechujące się właściwościami moczopędnymi, wspierającymi proces usuwania z organizmu nadmiaru sodu czy chloru.
- glikozydy – cukry proste powstające w procesie fotosyntezy. Znajdują się w soku komórkowym liści poziomek. Wzmacniają one naczynka, a także zwiększają przepuszczalność włosowatych naczyń krwionośnych.
Z liści poziomki najczęściej przygotowywane są herbatki, które regulują przemianę materii, a także korzystnie działają w zaburzeniach pracy układu pokarmowego. Chętnie stosowane są także w momencie podrażnień błon śluzowych czy podczas zaburzeń pracy układu moczowego. To jednak nie wszystko – powstała z liści herbatka posiada także właściwości detoksykacyjne, bakteriobójcze i ściągające, co jest niezwykle cenne dla naszego organizmu!
WAŻNE! Poziomki, choć wykazujące się wieloma pozytywnymi cechami, mogą wywoływać reakcje alergiczne. Na owoce te powinni zatem uważać alergicy – przed spożyciem warto wetrzeć niewielką ilość soku w skórę np. przedramienia by zobaczyć, czy nie występują niepokojące objawy takie jak choćby zaczerwienienie lub obrzęk.
dr n. med. Edyta Blus
Doktor nauk medycznych w zakresie biologii medycznej i magister biologii. Doświadczenie zawodowe zdobywała podczas stażu i pracy w Pracowni Immunologii Doświadczalnej Instytutu Biologii Medycznej Polskiej Akademii Nauk oraz jako nauczyciel akademicki immunologii i patofizjologii na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi.