Algi morskie cieszą się ogromną popularnością – niemniej do naszego kraju zawitały stosunkowo późno. Zazwyczaj kojarzone były z zielonymi glonami, które spotykamy podczas wakacyjnych wojaży w morzu. Algi są organizmami komórkowymi, które nadają się do spożycia – są także wykorzystywane w kosmetyce, przemyśle farmaceutycznym oraz spożywczym. Mało kto wie, że algi morskie, dzięki swoim prozdrowotnym właściwościom, zostały uznane za super food.

Właściwości alg morskich

Spirulina jako alga morska, jest bogatym źródłem białka, beta-karotenu, magnezu, a także takich witamin jak: A, B, C, D, E oraz K. Często wykorzystywana jest w przemyśle spożywczym – jako składnik suplementów diety. Posiada działanie detoksykacyjne, co pozwala na pozbycie się toksyn z organizmu. Wspiera także układ immunologiczny naszego organizmu, stymulując go. To jednak nie wszystko – algi morskie mają korzystny wpływ na błonę śluzową żołądka. Spirulina w algach morskich występuje pod postacią proszku i często wykorzystywana jest, jako dodatek do jedzenia.

Inną, dość popularną, algą morską jest chlorella zaliczana do rodziny zielenic. Składa się ona w przeważającej ilości z chlorofilu, ale także witamin A, B i C oraz kwasu foliowego i aminokwasów. Wykazuje ona prozdrowotne właściwości i jest uznawana za substancję detoksykującą. Dzięki chlorelli nasz organizm łatwiej się regeneruje, ale i oczyszcza. Co ciekawe – regularne spożywanie chlorelli przyczynia się do szybszej regeneracji ran oraz uszkodzonych tkanek. Co więcej – chlorella posiada zbawienny wpływ na układ immunologiczny!

Algi morskie gromadzą w sobie wszystkie minerały, jakie zawarte są w wodzie, a które są przyswajalne dla człowieka. Są doskonałym źródłem magnezu, potasu, cyku, wapnia, fosforu czy fluoru. Właśnie dlatego tak chętnie stosowane są jako dodatek do posiłków – poprawiają trawienie, a także wspierają prawidłowe wchłanianie składników odżywczych.

Algi morskie w kosmetyce

Przemysł kosmetyczny chętnie wykorzystuje naturalne składniki do produkcji wyrobów, które mają zbawienny wpływ na nasz organizm. Nic więc dziwnego, że możemy spotkać produkty, których jednym ze składników są właśnie algi morskie. Ich pielęgnacyjne właściwości są na wagę złota! Wyciąg z alg morskich, w postaci kremu do twarzy, wspiera regenerację naskórka, a także wpływa na poprawę wyglądu skóry. Doskonale nawilża skórę, przez co ta staje się odżywiona i promienna. Warto wspomnieć, że algi morskie wzmacniają naczynka – skóra twarzy jest bardziej jędrna i elastyczna. Algi morskie są swego rodzaju tarczą ochronną, która broni skórę przed działaniem wolnych rodników. Ilość zawartych w algach antyoksydantów skutecznie radzi sobie z procesami starzenia się, opóźniając je.

Reasumując:

  • witaminy z grupy B, zawarte w algach, pobudzają regeneracją naskórka,
  • posiadają właściwości przeciwutleniające, co wpływa na poprawę wyglądu i kondycji skóry, a także spowalniają proces starzenia się skóry,
  • zawarte w algach aminokwasy są zbawienne dla prawidłowego nawilżenia skóry,
  • nienasycone kwasy tłuszczowe korzystnie działają na barierę lipidową skóry.

Właściwości alg morskich są nieocenione – właśnie dlatego tak chętnie wykorzystywane są zarówno w kuchni, jak i kosmetyce. Korzystny ich wpływ na organizm staje się solidnym argumentem do tego, aby zaprosić je do swojej codzienności.