Czas ciąży to szczególny okres w życiu kobiety. To właśnie wtedy kobiety muszą szczególnie zadbać o siebie i rozwijające się dziecko. Dobrze skomponowana dieta to podstawa, niemniej nie możemy zapominać o prawidłowym nawodnieniu. Woda jest dla naszego organizmu bardzo ważna – jest cennym źródłem minerałów, które odgrywają w organizmie człowieka niebagatelną rolę.
Woda stanowi około 60% masy ludzkiego ciała i aż 95% masy samego mózgu. Zaleca się spożycie 2 litrów wody dziennie, a utrata zaledwie 5% tego płynu z organizmu może spowodować spadek wydajności naszej pracy aż o 30%. Liczby te brzmią poważnie, ale co właściwie sprawia, że woda jest aż tak niezbędna do prawidłowego funkcjonowania? Jako budulec organizmu woda wypełnia, a także otacza komórki organizmu, ochrania gałki oczne, mózg oraz rdzeń kręgowy przed urazami, sprawia, że krew swobodnie płynie w naszych żyłach, a także oczyszcza ciało z toksyn i pełni ważną rolę w procesie termoregulacji.
U kobiet w ciąży zwiększa się zawartość wody w organizmie – stanowi ona 72-72% masy ciała. Właśnie dlatego odpowiednie nawodnienie w tym okresie jest tak ważne! Wspiera ono utrzymanie prawidłowej homeostazy – zarówno kobiety, jak i płodu. Spożywana wodna jest niezbędnym elementem do produkcji płynu owodniowego. Przyczynia się ona także do prawidłowego rozwoju płodu, a także komórek ośrodkowego układu nerwowego.
Co ważne – już niewielki niedobór wody może niekorzystanie wpłynąć na samopoczucie przyszłej mamy. Mogą pojawić się zawroty głowy, ból głowy, niepokój czy pogorszenie koncentracji. Dla rozwoju dziecka także niedobory wody są niebezpieczne, ponieważ może dojść do zmniejszenia ilości wód płodowych, co w konsekwencji prowadzi do zaburzeń rozwoju płodu, szczególnie do zatrzymania wzrostu.
Woda lekiem na ciążowe dolegliwości
Dobre samopoczucie mamy wpływa także na samopoczucie maleństwa. Jeśli mama źle się czuje – dziecko również to odczuwa. Właśnie dlatego warto pić wodę! Prawidłowe nawodnienie przyczynia się do poprawy samopoczucia, a także staje się lekiem na wiele ciążowych dolegliwości: nudności, zaparcia, zgaga. Często kobiety skarżące się na bóle głowy już po wypiciu kilku łyków wody odczuwają ulgę. Woda jest także zalecana kobietom, które borykają się z nawracającymi zapaleniami układu moczowego.
Uwaga! W ciąży często zdarza się, że organizm zatrzymuje wodę, co w konsekwencji prowadzi do puchnięcia nóg czy rąk. W tym wypadku koniecznym jest konsultacja z lekarzem, jednak na własną rękę nie zaleca się minimalizowania spożywania wody – wręcz przeciwnie.
Jakie jest zapotrzebowanie na wodę w ciąży?
Zgodnie z rekomendacją Instytutu Żywności i Żywienia kobieta w ciąży potrzebuje ok. 2-3 litry płynów dziennie, z czego 80% z nich powinno być wodą. Warto pamiętać, aby regularnie przyjmować płyny – szczególnie wodę i pić ją małymi łykami.
Odpowiednie nawodnienie w ciąży jest bardzo ważne – zarówno dla przyszłej mamy, jak i dla dziecka. Warto zatem zawsze mieć pod ręką butelkę wody i regularnie ją pić.