Nie od dziś wiadomo, że trening w domu może być skuteczny i przynieść oczekiwane rezultaty w niedługim czasie. Treningi w domu pozwalają na oszczędność czasu, pieniędzy, ale i dają większą swobodę. I choć do początkowych treningów podchodzimy z dużą motywacją i entuzjazmem, tak po pewnym czasie szukamy urozmaicenia. Właśnie wtedy sięgamy zazwyczaj po nowe akcesoria, które chętnie wykorzystujemy w treningach.

Akcesoria treningowe – czy są konieczne?

Nie ulega wątpliwości, że chcąc się rozwijać musimy stawiać przed sobą coraz to nowsze wyzwania – dotyczy to każdej sfery naszego życia, także aktywności fizycznej. Nasze ciało wymagać będzie nowych bodźców, które spowodują reakcje fizjologiczne rzutujące na naszą sylwetkę, wytrzymałość czy kondycję. Możemy zwiększać ilość powtórzeń w serii, próbować nowych metod lub diametralnie zmienić plan treningowy. Inną alternatywą są akcesoria treningowe, które można wykorzystać.

Które akcesoria wybrać?

Na rynku dostępnych jest mnóstwo treningowych akcesoriów, jednak ich wybór powinien być dostosowany zarówno do naszego treningowego stażu, jak i predyspozycji czy oczekiwań.

  • Gumy oporowe

Jedno z najbardziej popularnych, a zarazem skutecznych akcesoriów treningowych, które dają wiele możliwości. Można z powodzeniem dostosować je do sprawdzonych ruchów lub ułożyć nowe ćwiczenia. Wariantów jest mnóstwo! Można z ich pomocą trenować ramiona, nogi, pośladki czy plecy. Z racji tego, że gumy cechują się różnym obciążeniem można sukcesywnie zwiększać opór i trudność wykonywanych ćwiczeń. Najczęściej stosuje się je w treningu wzmacniającym, jednak można wykorzystać je także do treningu siłowego. Gumy oporowe często stosuje się także w rehabilitacjach.  To nie jedyne ich zalety. Gumy są małe i lekkie, przez co można zabrać je ze sobą wszędzie!

  • Hantle

Równie popularnym akcesorium są hantle – doskonałe do rozpoczęcia przygody z treningami siłowymi, ale i dla zwiększenia intensywności czy urozmaicenia obecnych treningów. Hantle nie zajmują dużo miejsca, zatem z łatwością można je przechowywać. Dzięki różnemu obciążeniu możemy zwiększać ich ciężar, stawiając przed sobą nowe wyzwania i cele. Hantle są doskonałym dodatkiem do treningów cardio czy interwałów, jednak warto tutaj pamiętać o swoich możliwościach – zbyt duży ciężar może przynieść więcej złego niż dobrego. Z pomocą hantli możesz wykonać wiele ćwiczeń pozwalających na wzmocnienie całego ciała.

  • Obciążniki na ręce i nogi

Obciążniki, dzięki swojej elastyczności z łatwością założymy je na przeguby nadgarstków i stawy skokowe. Sprzęt ten posiada zazwyczaj uniwersalny rozmiar, jednak różni się swoją wagą: możemy wyróżnić tutaj obciążniki od 0,5 kg do 2 kg. Wypełniane są zazwyczaj piaskiem, przez co doskonale dopasowują się do kształtu ciała – nie uwierają, nie wrzynają się.

Obciążniki na nadgarstki i kostki możemy wykorzystać w treningu cardio, funkcjonalnym czy też podczas joggingu. Za sprawą dodatkowego obciążenia nasze mięśnie angażowane są do cięższej pracy, co przekłada się na zwiększenie siły oraz zakres ruchów, to z kolei prowadzi do wzmocnienia danej partii mięśniowej.

  • Mata

Przydatne akcesorium, które z powodzeniem można wykorzystać m.in. do ćwiczeń rozciągających czy jogi. Wyróżniamy kilka rodzajów mat – w zależności od tego, do czego ją wykorzystamy, musimy zwrócić uwagę na takie elementy jak: grubość, rozmiar, elastyczność czy materiał.

Treningowe akcesoria są świetną propozycją dla osób szukających urozmaicenia lub chcących spróbować nowych form treningu. Każde akcesorium daje nam inne możliwości – to od nas zależy, w jaki sposób je wykorzystamy.