Scrub do ciała domowej roboty

Scrub to rodzaj gruboziarnistego peelingu, który po zastosowaniu zapewnia skórę głęboko oczyszczoną i miękką w dotyku. Nie jest to zabieg do codziennego stosowania i nie powinno wykonywać się go częściej niż dwa razy w tygodniu. Pomimo tego, że zużywamy go niewiele, sklepowe scruby mogą odbić się na naszym portfelu, a ich przygotowanie we własnym domu jest szybkie, tanie i pozwala na komponowanie mieszanek zapachowych, jakie najbardziej lubimy.

 

Podstawa scrubu

 

Najważniejsze w peelingu są drobinki, które masują naszą skórę. Zbyt silny peeling może mocno podrażniać naszą skórę i pozostawiać ją czerwoną na długi czas po zabiegu. Osoby o wrażliwej cerze, które przygotowują swój pierwszy peeling, powinny zacząć od zastosowania płatków owsianych lub fusów z zaparzonej wcześniej kawy, ponieważ są one miękkie i nie działają drażniąco na skórę. Podstawą naszego scrubu mogą być również nasiona np.  truskawek lub porzeczek, które są dostępne w większości sklepów z naturalnymi produktami oraz online. Najpopularniejsze są domowe scruby oparte na cukrze trzcinowym lub gruboziarnistej soli. Warto eksperymentować z głównym składnikiem domowego peelingu, a także mieszać je ze sobą, ponieważ każdy z nich może wpływać inaczej na Twoją skórę.

 

Płynny łącznik

 

Jako substancja wiążąca ziarna, idealnie sprawdzają się wszelkie oleje i oliwki. Często używanym składnikiem jest oliwa z oliwek, ponieważ aktualnie jest obecna niemal w każdej kuchni. Oliwa z oliwek doskonale nawilża skórę, co staje się idealnym rozwiązaniem dla osób borykających się z problemem suchej i popękanej skóry. Wspaniale sprawdzają się także oleje winogronowe, migdałowe i kokosowe, nadając skórze nienadmiernego nawilżenia i ładując ją witaminami. Gęstsze scruby uzyskamy stosując masło kakaowe, shea lub awokado. W trakcie produkcji trzeba uważać, aby nie przesadzić z ilością płynu. Konsystencja, która jest najbardziej pożądana, to przywierające do siebie granulki, które jednak lekko rozsypują się przy ich nabieraniu. Zbyt mokry scrub sprawi, że cukier i sól rozpuszczą się, przez co straci swoje właściwości peelingujące.

 

Dodatki

 

To idealny moment, aby nadać swojemu peelingowi charakteru. Możemy sięgnąć po barwniki spożywcze, dodając mu przyjemnego koloru lub olejki eteryczne o dodatkowym dobroczynnym działaniu na skórę. Olejki z drzewa herbacianego i różanego posiadają właściwości kojące, rozmarynowe i szałwiowe działają oczyszczająco i ściągająco. Wystarczy jedynie kilka kropel, aby urozmaicić swoje domowe kosmetyki. Ciekawy efekt uzyskamy dodając do mieszanki odrobiny suchych kwiatów np. lawendy, świeżego rozmarynu lub herbaty, które również wykazują wiele korzyści dla naszej skóry.

 

Przechowywanie

 

Domowe peelingi możemy przechowywać podobnie, ja te sklepowe, wszystko czego potrzebujemy to słoiczek z zakrętką. Najlepiej zdecydować się na ciemne szkło lub umieścić przygotowany peeling w lodówce, aby jak najbardziej uniemożliwić cukrowi i soli rozpuszczanie się. Tak przygotowany słoik dobrze jest również opisać, a przewiązany sznurkiem lub wstążką i z ozdobną etykietą sprawi się także jako prezent dla bliskich znajomych.

 

Codzienna pielęgnacja dla osób ze skórą problematyczną jest ciężka i wymagająca, dlatego warto pamiętać o tym, aby wspierać ją również od środka. Niedobór kwasów tłuszczowych z grupy omega objawia się suchą skórą, skłonną do alergii i podrażnień, łupieżem oraz łamliwością włosów i paznokci. Dodatkowa suplementacja odpowiednio zbalansowanymi kwasami omega 3, 6 i 9, chroni skórę przed działaniem stresu oksydacyjnego, przesuszaniem się i sprzyja utrzymaniu atrakcyjnego wyglądu. Takim preparatem jest SKIN, przeznaczony dla osób dbających o wygląd i kondycję skóry. Już 5 ml preparatu dziennie uzupełni niedobory NNKT oraz nasyci organizm witaminą A, D i E.