Dzwoniący telefon, dźwięk SMS’a lub powiadomienia, migoczący ekran, muzyka, przypomnienie w telefonie, światło zaświecone we wszystkich pokojach, sąsiad za ścianą, albo zbyt głośno śmiejąca się koleżanka z biurka obok. Wszyscy dobrze znamy największych zabójców koncentracji, czyli „rozpraszaczy”. Jak się przed nimi uchronić nawet, gdy warunki niezbyt sprzyjają skupieniu? Są na to sposoby!

Log out

Trudno oderwać się od telefonu, to wiemy. Przecież to nasz skarb, a bez niego tracimy poczucie bezpieczeństwa. Mamy tu wszystko. Konta, kontakty, loginy, dostępy. Będąc online czujemy się ważni, potrzebni, mamy ułudę trzymania ręki na pulsie. Niestety, telefon rozprasza. Odrywa. Zaczynamy coś robić, ale za chwilę pojawia się magiczna kopertka, zdjęcie, ekran błyska. Wiemy, że to kolejna mało istotna notyfikacja, że nasi bliscy są zdrowi i bezpieczni (może nawet w tym samym pokoju), ale i tak sięgamy. Jeśli nie odłożymy choć na chwilę telefonu – będzie on ciągle odrywał nas od pracy. Wyjątkiem jest oczywiście praca, gdzie telefon jest nam potrzebny i niezbędny do wykonywania zadań.

Stopery

Wyciszają hałas, co doskonale poprawia koncentrację i pozwala skupić się na pracy lub nauce. Koszt nabycia niezbyt wysoki. Zamiast stoperów można kupić także słuchawki dla autystyków, które nie tylko sprawiają, że nie słyszymy hałasu, ale także tłumią szum w uszach, jaki często drażni, gdy wkładamy stopery. Stopery będą niezwykle pomocne szczególnie, gdy pracujemy w trybie home office, a sąsiad za ścianą przeprowadza remont – wówczas okażą się niezastąpione!

Organizacja miejsca

Chaos nie sprzyja koncentracji. W zasięgu naszego wzroku pozostawmy jedynie to, co będzie nam potrzebne. Na biurku niech zapanuje porządek. Jeśli uczymy się na fotelu lub kanapie, usuńmy z niego talerze, gazety, zabawki i książki. Naszykujmy tylko to, z czego na pewno będziemy korzystać – komputer, podręcznik, tablet, notatnik, długopisy. Niech zbędne rzeczy znikną z pola widzenia!

Oszczędność energii i czasu

Prokrastynacja to jeden z największych problemów, które towarzyszą nam, gdy zabieramy się za coś. Zawsze czegoś nam brakuje, po coś trzeba wstać. Zawalczmy z tym, zanim mózg zacznie nas zwodzić. Przygotujmy kubek z gorącym napojem, butelkę z wodą, chusteczki higieniczne, gumy do żucia (żucie sprzyja koncentracji, bo powoduje wzmożoną produkcję śliny, a to sygnał dla mózgu, że za chwilę będzie z czymś się zmierzał) i lekkie, zdrowe przekąski, które wcześniej wyjmiemy z szeleszczących opakowań.

Powyższe wskazówki tyczą się także dzieci – podczas nauki ważne jest skupienie i koncentracja, których niekiedy brakuje naszym pociechom. Na szczęście, dla małych bystrzaków, powstał unikalny produkt – EstroVita Genius Kids. To suplement diety przeznaczony dla dzieci powyżej 3 roku życia. Powstał z unikalnej kompozycji olejów (z alg, z lnu, z czarnej porzeczki, z dzikiej róży). Zawiera wyjątkowe połączenie dwóch form kwasu omega 3 (ALA i DHA). Zawarty w preparacie kwas dokozaheksaenowy DHA pochodzący z oleju z alg przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania mózgu oraz rozwoju organizmu. Obecność oleju z dzikiej róży oraz olejku z rozmarynu wspiera układ odpornościowy oraz naturalną obronę organizmu.