Swędząca skóra? Sprawdź jak sobie z nią poradzić!
Podrażnienia skóry to bardzo częsta przypadłość, która z czasem może stać się bardzo uciążliwa. Czerwone, swędzące miejsca na skórze przez pocieranie i drapanie dają o sobie znać jeszcze bardziej, a ochronna powłoka naszej skóry ściera się, co w efekcie może doprowadzić nawet do zakażeń. Najważniejsze jest ustalenie przyczyny podrażnienia, aby móc wdrożyć odpowiednie działania a nawet leczenie w celu poprawy stanu naszej skóry i samopoczucia. Jakie ą przyczyny świądu i jak im przeciwdziałać?
Przyczyny podrażnień skóry
Swędząca skóra nie ma jasno określonej przyczyny, dlatego podczas obserwacji musimy brać pod uwagę każdą możliwość i sprawdzić ją uważnie przed wykreśleniem z listy. Najpopularniejsze powody podrażnień skóry to:
– suchość – jej źródło może być różne, od nadmiernego przesuszania skóry, co często zdarza się przy stosowaniu agresywnych kuracji trądzikowych, poprzez zaburzenia gospodarki hormonalnej lub procesy starzenia się skóry. Nadmierne odwodnienie naskórka może być oznaką postępujących chorób, takich jak łuszczyca i atopowe zapalenie skóry. Łatwo dostrzegalnym objawem jest łuszcząca się fragmentami skóra oraz świąd policzków i czoła.
– alergia – to bardzo częsta przyczyna świądu i zaczerwienienia skóry. Alergia może pojawić się w naszym życiu nagle i zazwyczaj tak właśnie robi. Nawet drobna zmiana w sposobie produkcji używanych przez nas od lat detergentów może wywołać niechcianą reakcję ze strony organizmu. Właśnie ze względu na to, że nowe kosmetyki mogą nas uczulać, powinniśmy testować ich działanie na małym fragmencie skóry przed ich użyciem.
– uszkodzenia skóry – wszelkie otarcia i uszkodzenia mechaniczne związane z np. zbyt intensywnym pocieraniem lub peelingowaniem, a także narażenie skóry na niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak zimno lub nadmiar promieni UV, to kolejna przyczyna, którą możemy łatwo ustalić w domowym zaciszu.
W takich przypadkach najważniejsza jest pomoc w regeneracji uszkodzonego naskórka oraz wykluczenie potencjalnych alergenów. Zdarza się, że czynnikiem wywołującym alergię jest biżuteria, lub dotykający do ciała suwak, ponieważ metale są silnie uczulające. Prawidłowe nawilżanie i stosowanie kremów na podrażnienia pozwoli skórze wrócić do poprzedniego stanu. Skuteczne jest równie zastosowanie kuracji mydłem przetłuszczowym. Warto wspomnieć, że przy trądziku kluczem do sukcesu nie jest wysuszanie skóry, ponieważ organizm odpowie wtedy wzmożoną produkcją łoju, miejsca objęte trądzikiem powinny być nawilżane po każdym działaniu środkiem przesuszającym.
Choroby skóry odpowiedzialne za świąd, to:
– łupież
– grzybica
– atopowe zapalenie skóry
Kiedy uda nam się wykluczyć powyższe przyczyny, jest jeszcze szereg innych, które zmuszają nas do konsultacji z lekarzem. Taka reakcja organizmu może wiązać się z problemami z tarczycą, cukrzycą, czy chorobami wątroby lub nerek.
Niedobór kwasów tłuszczowych a swędzenie skóry
Udowodnionym zostało, że niewystarczający poziom kwasów omega przyczynia się do suchości skóry, łupieżu. Niewłaściwa kuracja kwasami omega może doprowadzić do problemów ze zdrowiem, ponieważ najważniejsza jest równowaga pomiędzy każdą z grup omega. Dlatego najlepszym wyborem są gotowe, zbilansowane kuracje, takie jak EstroVita Skin zawierająca estry etylowe kwasów omega 3, 6 i 9, wzbogacona o witaminy A, D i E – spowalniające procesy starzenia i chroniące skórę przed wpływem stresu oksydacyjnego.
Sposoby na złagodzenie świądu
Przy problemach skórnych obejmujących większą powierzchnię ciała zdecydujmy się na odstawienie dotychczasowych płynów do kąpieli i żeli pod prysznic, na rzecz hipoalergicznych specyfików koniecznie z pH zbliżonym do kwasowości naszej skóry, czyli pH 7. Dbajmy o to, aby nie myć się w zbyt gorącej wodzie, letnia temperatura przyniesie skórze ukojenie i nie podrażni jej. Aloes łagodzi świąd, jednocześnie nawilżając i oczyszczając naszą skórę, dlatego powinniśmy go mieć pod ręką borykając się z problemem podrażnień. Uporczywe, miejscowe swędzenie np. po ugryzieniu owada możemy przecierać roztworem octu jabłkowego z wodą. Bezpieczną, domową kuracją są kąpiele z dodatkiem ugotowanego siemienia lnianego, które działa odżywczo także na włosy.