W ostatnim czasie popularność różnych sztuk walki znacznie wzrosła. Sztuki walki to dyscyplina, która nie ma ograniczeń co do wieku, w jakim można zacząć trenować. To forma sportu skupiająca się na wielu wersjach technik, które w znacznym stopniu wpływają nie tylko na naszą formę fizyczną, ale i psychiczną. Poprzez sztuki walki trenujący dąży do samodoskonalenia, samodyscypliny i samopoznania; hartuje się charakter i podnosi pewność siebie.

Treningi sztuk walk to świetny sposób na to, aby nie tylko pozostać w świetnej formie, ale i stoczyć najważniejszą walkę w naszym życiu – z samym sobą. Należy rozróżnić sztuki walki od sportów walki: sztuki walki opierają się w dużej mierze na spokoju i samoopanowaniu – „wejściem” w swój umysł i ciało. Sporty walki natomiast skupiają się na rywalizacji; pokonaniu przeciwnika i zwycięstwie. I choć tutaj również kluczowe jest samodoskonalenie, tak sfera duchowa często nie gra aż takiej roli. Wyróżniamy kilka rodzajów sztuk walki m.in. karate, kung fu, judo czy taekwondo. Do sportów walki zaliczamy natomiast: boks czy MMA.

Sztuki walki niosą za sobą wiele dobrego dla naszego ciała – kształtują sylwetkę, pomagają w pozbyciu się zbędnych kilogramów, poprawiają kondycję oraz koordynację ruchową. Regularność treningów pozwala na polepszenie się wydolności, a także rozwój niektórych partii mięśniowych. Wykonywanie określonych ruchów, nauka technik staje się poniekąd sposobem na lepsze poznanie i zrozumienie zarówno swojego ciała, jak i samego siebie. Wielu trenerów fitness korzysta z technik sztuk walki włączając je do swoich programów treningowych, co jeszcze bardziej urozmaica ćwiczenia.

Korzyści dla ciała to jednak nie wszystko – bez wątpienia sztuki walki kształtują nasz charakter i wpływają na poczucie własnej wartości. Pomagają uczyć się wielu cech, takich jak choćby wytrwałość czy odpowiedzialność, nierzadko też honoru i pokory. To także doskonały sposób na danie upustu złym emocjom – pozbycie się napięć, oderwanie myśli od otaczającej nas rzeczywistości.

Jak rozpocząć swoją przygodę ze sztukami walki?

Oprócz takich podstaw jak wybór klubu, odpowiedni strój, dieta czy dodatkowe treningi w postaci siłowni czy ćwiczeń cardio najważniejszą kwestią jest dobre i pozytywne nastawienie. Rozpoczynając treningi nie możemy się poddawać; musimy pamiętać, że nawet najlepsi przechodzili tę samą drogę, którą my zaczynamy. Inną równie ważną kwestią jest praca nad swoimi umiejętnościami – doskonalenie ich i stawianie przed sobą coraz to nowszych wyzwań. Nie bez powodu mówi się, że trening czyni mistrza – w istocie tak jest, dlatego do każdego treningu powinniśmy podchodzić z należytą uwagą i zaangażowaniem. Z każdym kolejnym treningiem poczujesz, że możesz więcej; coś, co początkowo sprawiało ci trudność teraz jest czymś banalnie prostym, co doprowadzi do jeszcze większej motywacji.

By zachować sprawność, dobrą kondycję i witalność możemy sięgnąć po suplementy diety, które wspomogą nasz organizm, a tym samym dobre samopoczucie. EstroVita MEN to suplement diety z serii EstroVita ułatwiający zachowanie kondycji, sprawności i sił witalnych jak najdłużej. Dzięki zawartości doskonałej proporcji kwasów tłuszczowych z grupy omega i kompozycji witamin A, D, E i K, wspiera organizm mężczyzn w każdym wieku, dbając o ich mocne i zdrowe kości (witamina K), prawidłowe funkcjonowanie mięśni (witamina D) i sprawny układ immunologiczny (Beta-karoten). W produkcie znalazł się pochodzący z owocu granatu unikatowy kwas omega-5, uważany za symbol męskości i energii. EstroVita MEN powstała z myślą o współczesnym mężczyźnie – żyjącym szybko i odważnie, chwytającym życie garściami, oczekującym tego co najlepsze.

Trenowanie sztuk walki niesie za sobą wiele korzyści – nie tylko fizycznych, ale i psychicznych: można porównać je do medytacji, podczas których świat zewnętrzny przestaje mieć znaczenie, liczy się tylko to co tu i teraz. Sztuki walki kształtują charakter, poprawiają samoocenę, uczą samodyscypliny. Jeśli zatem zainteresowałeś się tym tematem i chcesz spróbować swoich sił zobacz, czy w twojej okolicy nie ma klubu, gdzie przeprowadzane są takie treningi. Być może odnajdziesz nową pasję, która da ci mnóstwo satysfakcji!