Uwielbiasz słodycze i nie wyobrażasz sobie bez nich życia? Widząc na sklepowych półkach ciastka czy czekoladę od razu po nie sięgasz? I choć od czasu do czasu można pozwolić sobie na „słodkie szaleństwo” tak na dłuższą metę nie jest to wskazane. Zbyt duża ilość białego cukru i innych składników, w tym konserwantów czy barwników może negatywnie wpłynąć na nasz organizm – prócz oczywistego od przybrania na wadze, po podwyższenie poziomu cukru we krwi. Istnieje jednak na to metoda – zdrowa, słodka i pyszna! Bakalie to doskonały zamiennik słodkości – równie smaczny, a przy tym zdrowy. Zawierają one mnóstwo składników odżywczych, pozbawione są zaś zbędnych dodatków.

Mianem bakalii określa się suszone owoce południowe wykorzystywane m.in. w cukiernictwie, gdzie znajdują się od lat. Można spotkać je pod różnymi postaciami: mogą być suszone w całości, kawałkach lub w innych, równie wygodnych formach. W gronie bakalii najczęściej można znaleźć: rodzynki, morele, daktyle, ananasy, śliwki, żurawinę, mango. Są one bogate w białko, przez co powinny sięgać po nie osoby, które cierpią na jego deficyt – nie dostarczają białka do organizmu, lub dostarczają go w niewielkich ilościach.

Jakie witaminy i minerały znajdziemy w bakaliach?

Bakalie, można powiedzieć, są witaminową bombą – przykładem mogą być suszone śliwki, gdzie w 100 g znajduje się znacznie więcej składników odżywczych (w tym białka i węglowodanów) niż w świeżych owocach. Właśnie dlatego są tak korzystne dla naszego organizmu. Nie bez znaczenia są także minerały, jakie można znaleźć w bakaliach. Mowa tutaj między innymi o potasie, żelazie, wapniu czy magnezie – pomagają one w zachowaniu dobrego samopoczucia oraz zdrowia, przez co wspierają naturalną odporność organizmu. Największym jednak minusem bakalii jest ich kaloryczność: w 100 g może być aż 360 kcal! Warto zatem rozsądnie sięgać po bakalie – nie dopuścić do tego, aby zbyt często gościły w naszym codziennym jadłospisie i stanowiły główny posiłek.

Szczególną uwagę należy także zwrócić na skład bakalii – najlepsze są te, w których składzie znajduje się tylko owoc. Dlaczego to takie ważne? Bakalie zawierają naturalny cukier, przez co dodatkowe dosładzanie nie jest wskazane. Niestety często dzieje się tak, że zawartość cukru jest zdecydowanie za wysoka, co w konsekwencji może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu. Do bakalii nie powinno się także dodawać tłuszczy. Wszelkie „podejrzane” dodatki mogą znacząco wpłynąć na jakość bakalii.

Domowe ciasteczka z bakaliami!

Bakalie to nie tylko doskonała przekąska, to także świetny składnik, który możemy dodać do domowej roboty ciasteczek!

Czego potrzebujesz do przygotowania ciasteczek?

  • 100 g masła
  • 2 żółtka
  • 150 g mąki
  • ½ łyżeczki sody oczyszczonej
  • ½ łyżeczki proszku do pieczenia
  • Dowolne bakalie!

Możesz użyć po 2 łyżki żurawiny, daktyli, moreli, rodzynek – wszystko zależy od tego, jakie bakalie masz pod ręką!

Sposób przygotowania: wszystkie składniki, bez bakalii, umieszczamy w misce. Dodajemy do miski masło i wyrabiamy ciasto do momentu uzyskania jednolitej masy. Po uzyskaniu odpowiedniej konsystencji dodajemy bakalie i łączymy je z przygotowanym ciastem. Następnie na około godzinę odkładamy przygotowane ciasto do lodówki. W tym czasie możemy przygotować już blachę – wykładamy ją papierem do pieczenia. Tuż przed upływem godziny rozgrzewamy piekarnik do 160 stopni. Wyjmujemy ciasto z lodówki i odrywamy po kawałeczku formując je na ciasteczka. Pieczemy około 20 minut, aż do zarumienienia i gotowe!

Bakalie są doskonałą alternatywą dla słodyczy – są zdecydowanie zdrowsze i równie smaczne. Są przede wszystkim świetnym elementem zdrowej diety! Kiedy zapragniesz sięgnąć po czekoladę lepszym rozwiązaniem okażą się np. daktyle, które są idealnym zamiennikiem cukru!