Tłusty Czwartek dla każdego z nas może się okazać nie lada wyzwaniem. Z każdej strony będą dochodziły nas pokusy, aby spożyć okrągłego, lukrowanego pączka. Jakie pączki wybrać, aby cieszyć się zdrową sylwetką oraz dobrym samopoczuciem?

Spożycie zbyt dużej ilości pączków może przyczynić się do przejedzenia, którego skutki będziemy odczuwać jeszcze przez kolejny dzień. Dlatego warto zwrócić uwagę na to w jakiej ilości oraz jakiej jakości pączki zdecydujemy się skonsumować.

Pączek z marketu

Pączki z dużych popularnych dyskontów są zazwyczaj najtańsze i nie mają dobrego składu. Najczęściej są to wypieki z ciasta głęboko mrożonego. Do przygotowania takiego pączka najczęściej używane są: jaja w proszku, emulgatory, margarynę, konserwanty, serwatka w proszku czy kiepskiej jakości marmolady.

Na co zwracać uwagę przy wyborze pączka

Decydując się na zakup pączka warto poprosić sprzedawcę o przedstawienie jego dokładnego składu. W większości sklepów skład wyrobów cukierniczych jest ogólnodostępny. Dobrej jakości wypieki najczęściej dostaniemy w małych, lokalnych cukierniach. Dobrej jakości pączek w składzie powinien zawierać: mąkę, cukier, tłuszcz, wodę, drożdże, rozczyn piekarski, sól. Im krótszy skład, tym lepszy. Warto również zwrócić uwagę na nadzienie. Najmniej kaloryczne mogą okazać się: dżem, konfitura, powidła zamiast nadzienia toffi czy czekoladowego.

Ile pączków zjeść w Tłusty Czwartek

Postaw na jakość pączków, a nie na ich ilość. Wyroby cukiernicze dostępne są przez cały rok, dlatego nie warto objadać się tego jednego dnia. Jeden pączek dostarcza około 300-380 kcal. Zjadając dwa pączki spożywamy ponad 600 kcal, co dla osób na redukcji może stanowić dużą nadwyżkę kaloryczną. Przed sięgnięciem po kolejnego pączka warto zastanowić się czy faktycznie chcemy dostarczać do swojego organizmu aż tak dużą ilość pustych kalorii?

Na spożywanie wyrobów cukierniczych w szczególny sposób powinny zwrócić uwagę osoby borykające się z insulinoopornością, cukrzycą czy chorobami jelit lub trzustki. Zbyt duża ilość słodyczy może dostarczyć negatywnych skutków ze strony przewodu pokarmowego.

Po zjedzeniu pączka warto wybrać się na spacer, rower czy basen. Dodatkowa aktywność fizyczna z pewnością pozwoli nam spalić dodatkowe kalorie oraz dostarczy nam dużej dawki energii!