Trening funkcjonalny to celowo skonstruowany system ćwiczeń, mający na celu rozwijanie poziomu atletycznego, osiągnięcie jego wyższych stopni oraz zminimalizowanie prawdopodobieństwa kontuzji. Ten styl aktywności fizycznej nie jest tworzony po to, by zwiększyć wizualnie masę mięśniową, ale skupić się na pogłębieniu siły fizycznej organizmu, co ma doprowadzić również do poprawy zdrowia i stylu życia. Powstaje na podstawie wieloletniego doświadczenia trenerskiego oraz wiedzy naukowej, a także jest indywidualnie dostosowywany do osoby ćwiczącej, z uwzględnieniem problemów zdrowotnych, trybu życia oraz ilości aktywności fizycznej. Co ciekawe, często ćwiczenia w treningu funkcjonalnym zbudowane są tak, by przypominały nasze codzienne czynności. Kontinuum ćwiczeń ma uczyć ćwiczącego jak radzić sobie z ciężarem własnego ciała we wszystkich płaszczyznach ruchu.
Jak wygląda trening funkcjonalny?
Trening funkcjonalny rozpoczyna się zazwyczaj od tzw. testu FMS (ang. Functional movement screening – badanie funkcjonalne ruchu), określającego asymetrie i inne zaburzenia we wzorcach ruchowych u badanej osoby, efektywność oraz poprawność wykonywania ćwiczeń, a także ogólną sprawność fizyczną i ryzyko kontuzji. Pierwszym krokiem w fazie treningowej jest usunięcie nieprawidłowości ruchowych, stworzenie systemu prawidłowych wzorców oraz wdrożenie ich do pamięci mięśniowej i ruchowej. Tak przygotowana osoba zaczyna wykonywać ćwiczenia przewidziane w kontinuum. Z pozoru ta forma aktywności fizycznej może wydawać się łatwa, ale tak naprawdę należy do tych bardziej wymagających. Ćwiczący wykonuje serie jednego ćwiczenia po ok. 45-90 s. powtarzając je w jak najszybszych sekwencjach, po czym natychmiast przechodzi do następnej serii. Bardzo ważna jest różnorodność ruchów przewidzianych na jedną sesję treningową, a także różnorodność przyrządów potrzebnych do ich wykonywania jak: piłki, stepy, drabinki, taśmy, gumy itp.
Dlaczego trening funkcjonalny?
Jak mówi dr n. med. Edyta Blus:
„Główną zaletą treningu funkcjonalnego jest fakt, że wzmacnia on całe ciało, bez widocznej rozbudowy mięśni. Wzrasta nasza siła, jednak nasz wygląd nie musi przerodzić się w samą masę mięśniową. Zmniejsza on także ryzyko urazów podczas wykonywania codziennych czynności, pozwala poruszać się pewniej, sprawniej i bardziej wydajnie, ze względu na oparcie ćwiczeń na aktywnościach, które podejmujemy każdego dnia, jak choćby wstawanie z łóżka. Poprawia koordynację i gibkość ciała. Niezwykle szybkie tempo ćwiczeń wspomaga układ krwionośny, a także wydolność organizmu. W wielu innych formach treningu zapomina się o mięśniach głębokich, które w wersji funkcjonalnej są jedną z podstawowych warstw, o których rozwój i aktywność się dba. Odpowiadają one m.in. za utrzymanie prawidłowej postawy, stąd są niezwykle ważne, zwłaszcza dla osób o siedzącym trybie życia. Dzięki temu obniża się także ryzyko bólu kręgosłupa w okresie rehabilitacji np. pooperacyjnej.”
Dla kogo trening funkcjonalny?
Trening funkcjonalny to zatem doskonały wybór dla osób borykających się z różnego typu problemami zdrowotnymi i niepewnych swoich możliwości w wykonywaniu aktywności fizycznej. Dzięki niemu mogą one odzyskać poczucie kontroli nad ciałem, zyskać stałą siłę mięśni. Czuć się lepiej także zdrowotnie, dzięki ruchowi oraz płynącej z niego produkcji endorfin. Również osoby o siedzącym trybie pracy, zwłaszcza pracujące zdalnie powinny zastanowić się nad jego wyborem choćby dla wzmocnienia swojej postawy i lepszego samopoczucia. Jeśli ktoś przygotowuje się do zawodowego lub przynajmniej systematycznego uprawiania konkretnej dyscypliny sportu, zwłaszcza ekstremalnego – warto uznać trening funkcjonalny za sposób przygotowania na drodze do osiągnięcia celu.
By dodatkowo zadbać o swoją kondycję oraz sprawność warto sięgnąć po EstroVitę MEN. To suplement diety, zawierający kompleks ultraczystych, wysoce skoncentrowanych kwasów omega 3, 6 i 9 w tym unikatowy kwas omega 5, który jest symbolem męskości. Unikalna kompozycja olejów roślinnych, witamin i przeciwutleniaczy powstała z myślą o dobrym samopoczuciu i doskonałej formie mężczyzn. Witaminy K i D zawarte w produkcie dbają o zdrowe i mocne kości, a witamina D dodatkowo wspiera prawidłowe funkcjonowanie mięśni.
Trening funkcjonalny poprawia samopoczucie, kondycję, a nawet pewność siebie. Warto zatem spróbować tego typu aktywności!